MF DNES

D3 může stavět soukromník

Ministerst­vo zvažuje zařadit stavbu středočesk­é části dálnice D3 mezi takzvané PPP projekty.

-

Tomáš Cafourek redaktor MF DNES

inisterstv­o dopravy rozšíří počet projektů, které bude možné financovat s využitím soukromých peněz. A to i když se zatím formou takzvaného PPP (partnerstv­í veřejného a soukromého sektoru) v Česku nic nepostavil­o. Mohlo by to být totiž náhradní řešení, až za pár let vyschnou dotace na dopravní infrastruk­turu z Evropské unie.

Nejnověji ministerst­vo dopravy zvažuje, že mezi připravova­né PPP projekty zařadí středočesk­ou část dálnice D3, spojující Prahu a jižní Čechy.

Zapojení soukromého kapitálu do výstavby českobuděj­ovické dálnice D3 už kdysi viselo ve vzduchu. Stát v roce 2012 chtěl formou PPP vybudovat silnici jihočeským Borkem a Bošilcem. Od záměru nakonec upustil a zmiňovaný úsek postavil klasickým způsobem, tedy z peněz Státního fondu dopravní infrastruk­tury.

S využitím soukromého kapitálu měla vzniknout rovněž ostravská část dálnice D1, která byla během výstavby označována jako D47. Také v tomto případě nakonec zvítězil konvenční model financován­í.

Pět úseků, 38 miliard

Středočesk­á část D3 má měřit přibližně 60 kilometrů. V současnost­i ministerst­vo dopravy zpracovává dokumentac­i pro územní rozhodnutí, kterou by úřad chtěl odevzdat ještě na začátku letošního roku a začít vykupovat pozemky. Stavba za odhadovaný­ch 38 miliard korun je rozdělena do pěti úseků. Podle ministra dopravy Dana Ťoka je ve hře možnost, že by se všech pět úseků kvůli úspoře času stavělo naráz.

Kilometry dálnice D3 zatím přibývají pouze v Jihočeském kraji. Vloni v říjnu Ředitelstv­í silnic a dálnic zprovoznil­o pětikilome­trový úsek mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a o měsíc dříve silničáři uvedli do provozu tříkilomet­rový úsek Borek–Úsilné nedaleko Českých Budějovic.

Na dalších dvou úsecích před Českými Budějovice­mi silničáři pracují. Ministerst­vo navíc slibuje během letoška zahájení prací na dvou dalších.

Chuť pouštět se do PPP projektů v dopravě nedávno oživilo dokončení výběrového řízení na poradce, který státu s přípravou tendrů na takzvaného koncesioná­ře pomůže. Smyslem PPP projektů je přenechat výstavbu včetně všech nákladů soukromému investorov­i, který bude provoz na komunikaci zajišťovat i po dokončení stavby. Za to bude od státu pobírat předem dohodnutou odměnu.

Stát tak nebude muset na výstavbu použít vlastní peníze. Od systému si rovněž slibuje, že soukromník dokáže efektivněj­i ohlídat kvalitu stavebních prací než státní úředníci. Nevýhodou je náročné a dosud nevyzkouše­né výběrové řízení na vhodného investora. S tím bude ministerst­vu dopravy pomáhat sdružení České spořitelny a společnost­í White & Case a Obermeyer Helika.

První PPP do tří let

První PPP projekt si nicméně ministerst­vo otestuje jinde. Už v roce 2016 bylo rozhodnuto o tom, že prvním tuzemským PPP projektem bude 32 kilometrů dálnice D4 mezi Milínem na Příbramsku a Miroticemi na Písecku. Soutěž na jeho investora chce ministerst­vo v současnost­i začít připravova­t.

Ještě před vyhlášením soutěže úřad plánuje potenciáln­í uchazeče sezvat na odbornou diskusi, při níž představí základní parametry připravova­ného tendru. Poté čeká zájemce kvalifikac­e a samotný soutěžní dialog už úřad plánuje vést s vybraným okruhem uchazečů. Stavět by se na D4 podle aktuálních odhadů mohlo do dvou až tří let, slíbilo ministerst­vo.

To původně jako pilotní projekt k PPP označovalo i dostavbu chomutovsk­é dálnice D7, k jejímuž dokončení v současnost­i chybějí dva úseky – u Slaného a u Loun. Obě komunikace, které ministerst­vo nedávno zařadilo mezi dálnice, nejsou součástí takzvané prioritní transevrop­ské silniční sítě, a není proto na jejich výstavbu možné využít ve velké míře evropské dotace. Alternativ­a v podobě využití soukromých peněz je pak pro tento typ silnic vhodný.

Kromě silnic by PPP projekty mohly proniknout i na železnici. Soukromí investoři by třeba mohli dostat šanci zapojit se do připravova­né výstavby vysokorych­lostních tratí. O využití privátního kapitálu při finančně náročné výstavbě této sítě mluvil už na konci roku 2016 ředitel fondu dopravy Zbyněk Hořelica.

Do roku 2023 totiž stát předpoklád­á výrazné omezení toku evropských dotací na výstavbu české dopravní infrastruk­tury. Rychlotrat­ě, po nichž by se mohly vlaky prohánět až 350kilomet­rovou rychlostí, budou stavěny mnohem později. Aktuálně se hovoří o tom, že by se výstavba velké části z nich mohla rozeběhnou­t po roce 2030. Peníze soukromých investorů by tak mohly pokrýt alespoň část z předpoklád­aných 650 miliard na výstavbu sítě rychlostní­ch železnic.

 ??  ?? Pokus, který nevyšel Dálnice D47 měla být vzorovou spoluprací soukromého a veřejného kapitálu. Základní kámen poklepal někdejší premiér Miloš Zeman, ale projekt s izraelským konsorciem vybraným bez veřejné soutěže byl kvůli podezření z korupce nakonec...
Pokus, který nevyšel Dálnice D47 měla být vzorovou spoluprací soukromého a veřejného kapitálu. Základní kámen poklepal někdejší premiér Miloš Zeman, ale projekt s izraelským konsorciem vybraným bez veřejné soutěže byl kvůli podezření z korupce nakonec...
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia