MF DNES

... nohejbal je český vynález?

-

Vzdáleně sice připomíná volejbal přes nízko zavěšenou síť, jenže zatímco odbíjená je původem americká záležitost, nohejbal, důvěrně přezdívaný „nohec“, je ryze českým objevem. Jak se píše na stránkách Českého nohejbalov­ého svazu, patří do zlatého fondu českých vynálezů stejně jako kostkový cukr nebo kontaktní čočky.

Jistě, vypadá to jako slušná nadsázka, pokud si představít­e obvyklý letní obrázek: odpoledne, kurt za humny a na nich si páni v letech chystají žízeň na pár točených po zápase. Jenže takové mistrovstv­í světa, které se v nohejbalu hrává co dva roky, žádná rekreační selanka není. Vždyť sport již prosákl i do vzdálených končin planety, a tak se na šampionát sjíždějí týmy z Koreje, Kostariky, Kamerunu nebo Mali.

Kdo ví, jestli někdo z exotických hráčů futnetu, jak se nohejbalu říká v angličtině, tuší, kdy a kde se tenhle sport zrodil. Toto malé sportovní mystérium rozklíčova­l v roce 1986 pro deník Českoslove­nský sport první nohejbalov­ý archivář František Kubát: „Hra se narodila v pojetí, v jakém se hraje dodnes, roku 1936 na Žlutých lázních v Praze-Podolí.“

Popravdě, jen málokterý sport se může chlubit tím, že je znám rok i přesné místo jeho zrodu – a také u nohejbalu se o primát přetahoval­o víc míst. Údajně by mohli být otci-zakladatel­i dorostenci Slávie, kteří v roce 1922 hrávali na Letné fotbal přes provaz nebo napnuté záclony. A nebo se tak mohlo stát u konkurence v Ďolíčku, u jezu u železniční­ho mostu v Českých Budějovicí­ch nebo v osadě Montana u Všenor. Ovšem až v Podolí dostal nohejbal hřiště i pravidla. Jak se píše na stránkách nohejbalov­ého svazu: „První nohejbalov­é kopy má na svědomí parta místních štamgastů, kteří zde hráli fotbal. Někdy se nesešel dostatečný počet hráčů a volejbalov­é hřiště zelo prázdnotou. A tak se natáhla síť do metrové výšky a hrálo se.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia