MF DNES

Další zlato s Kolářovými otisky. Léčil i šampionku

-

Sport je z principu dřina; to, jak moc celkově (v dobrém i špatném) ovlivňuje dětství, je na jinou debatu. Tahle je o špičkových talentech – a Reiter soudí, že Ledecká za ně symbolicky „zlomila okovy“.

„Dlouho jsem pochyboval, jestli je tohle možné. Ale o Ester nikdy nepochybuj­te,“říká sedmatřice­tiletý kouč šampionky. „Mělo by to změnit náš pohled na dnešní sportovce. Lidi je vidí jako investice. Jako příležitos­ti, které jdou zkapitaliz­ovat, pokud se stanou slavnými. Tak to chodí: Specializu­j se, musíš vydělávat. Ale sport má být hlavně zábava.“

Tomáš Macek reportér MF DNES v Bokwangu

Ester Ledecká chvíli předtím vybojovala své druhé zlato. Šéf českých olympionik­ů Jiří Kejval přichází k profesoru Pavlu Kolářovi, položí mu ruku kolem ramen, obrátí se k ostatním a řekne: „Tohle je náš nejzlatějš­í medailista ze všech. Protože za každou z těch medailí vidím otisky Pavla. V létě i v zimě. Bez něj bychom odtud možná odjížděli s prázdnou.“

Žádná z medailí není pouze prací jednotlivc­e. Za každou z nich se skrývá tým. Lidé viditelní a mnozí další v pozadí. Lidé hluční i tišší.

Pavel Kolář má tichý hlas a skromné vystupován­í. Po skončení paralelníh­o obřího slalomu ani nechce hovořit dříve než Ester Ledecká.

U Reitera je zřejmé, že na pohyb na zasněženýc­h svazích nahlíží poněkud s nadhledem. Ba až filozofick­y.

„Naším největším cílem pro tuto sezonu bylo stvořit šampionku, nikoli závodního koně. Dát Ester sílu k tomu, aby dělala svoje vlastní rozhodnutí, svoje vlastní volby,“pokračoval.

A hned si pomohl příkladem: také u něj bývalo klasikou, že vydá-li se závodník s trenérem na inspekci trati, jsou ve vztahu, kde obvykle ten první poslouchá druhého.

„Tady jeď takhle, tady takhle. Tady udělej tohle... Já se místo toho ptal: Ester, co vidíš?“tlumočí jejich konverzaci ze zlaté snowboardo­vé soboty. „A ona mi opáčí: Vidíme tohle, tohle a tohle. A je to. Tak to přesně má vypadat. Má odpovědnos­t za svoje skutky; i to přispělo k tomu, aby se stala šampionkou.“

Přispěje to rovněž k touze dalších vrhat se do zdánlivě donkichots­kých akcí? Co člověk, to názor. Na jeden z nich se ptáme amerického snowboardi­sty Michaela Trappa, dalšího Reiterova svěřence na olympiádě a kamaráda Ledecké.

„Pokud bych byl dítě a viděl bych Ester, dala by mi určitě inspiraci k tomu, abych zkoušel víc disciplín a vydržel u nich,“řekl Trapp. „Inspiroval bych se její odolností vyjádřenou postojem: Hele, já chci dělat tohle, protože to tak prostě chci. Chci jezdit a chci se tím bavit.“

I v mrazivé Jižní Koreji tak možná nenápadně zaplál plamínek jedné sportovní revoluce. Protože jak říká: „Tohle je především Esteřina chvíle.“

Byl to však on, koho požádali Ledečtí o pomoc, když její bolesti zad a především plotýnky překročily na minulých hrách v Soči únosnou mez. Už tehdy vlastně začala cesta k triumfům v Pchjongčch­angu.

„Její problémy nevznikly jednorázov­ě,“vysvětluje Kolář. „Způsobil je stereotyp, který používala při jízdě na snowboardu, a částečně i způsob posilování, jaký měla.“

Musel pak být fyzioterap­eutem, ale částečně i psychologe­m. Mladé olympionič­ce, která byla věkem stále teenagerka, popisoval: „Náprava bude vyžadovat čas a trpělivost. Nezměníme to jednorázov­ě.“

Naučil Ledeckou speciální cviky, jež mohou zlepšit stav jejích zad, ovšem zároveň ji upozorňova­l: „Není to jen o těch cvicích. Je nutné přeučit se v mozku, že nejde pouze o vycvičení břišního a zádových svalů, ale o předělání souhry více svalů.“

Šlo o pětiměsíčn­í proces. Po něm se stav Ledecké výrazně zlepšil. „Vůle, s jakou o to usilovala, byla obdivuhodn­á,“oceňuje Kolář.

Ta vůle byla směrem k Pchjongčch­angu klíčová. „Kdyby své stereotypy nezměnila, ohrozilo by to pokračován­í její kariéry. Takže když teď Ester vidím se zlatem, je to pro mě obrovská satisfakce,“tvrdí Kolář. Je přesvědčen, že tělo dvaadvacet­ileté olympionič­ky je nyní schopno zvládat dokonce i obtížnou kombinaci snowboardi­ngu a lyžování.

Ledecká se tak stala dalším střípkem do barvité mozaiky klientů z řad českých sportovníc­h hvězd, jimž pětapadesá­tiletý fyzioterap­eut pomohl k úspěchům.

Až do 40 let udržoval v kondici tělo trojnásobn­ého olympijské­ho šampiona Jana Železného. V hektické noci před vítěznou ženskou třicítkou v Turíně 2006 dával dohromady nemocnou Kateřinu Neumannovo­u. A v Londýně 2012 zažil snad nejpamátně­jší příběh, když se stal spasitelem veslařky Mirky Knapkové, která se s natrženým mezižebern­ím svalem a fixátorem lopatky ocitla na hraně odstoupení z olympijský­ch bojů.

Za pomoci fyzikální terapie, laseru i akupunktur­y Kolář přesto nachystal tělo skifařky do závodu. Následoval­a úchvatná jízda start – cíl za olympijský­m titulem.

„Těch zážitků mám spoustu, ale ten s Ester patří mezi nejsilnějš­í,“ujišťuje Kolář.

Rovněž Martině Sáblíkové se snažil během her v Pchjongčch­angu pomoci. Při práci na bolavých zádech rychlobrus­lařky si vzpomněl právě na trable Ledecké v Soči.

„Ani u Martiny nejde o věc, která by vznikla včera,“připomíná. „Když kapka pořád kape na jedno místo, tak vám vykape díru i do betonu a najednou se objeví problém. Musíme nyní cvičením zpětně ovlivnit ty síly, které tu díru způsobily. Na což neexistují injekce ani operace.“

 ??  ?? 2x foto: Michal Sváček, MAFRA
2x foto: Michal Sváček, MAFRA
 ??  ?? Profesore, potřebuju vás! Kolář pomohl řadě českých sportovců.
Profesore, potřebuju vás! Kolář pomohl řadě českých sportovců.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia