MF DNES

Rychle bohatneme. Kvůli euru

Nezaměstna­nost je v Česku na rekordních číslech, rostou i platy. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům, jako je Řecko a Španělsko, které přijaly euro, a tak ztratily konkurence­schopnost.

- Lukáš Kovanda hlavní ekonom společnost­i Cyrrus

Nikdy v novodobé historii Česka tu nebylo tolik zaměstnaný­ch lidí jako dnes. Džob mají bezmála tři čtvrtiny těch v produktivn­ím věku. Míra nezaměstna­nosti se dostala nejníže od 90. let a je nejnižší v EU, takže zaměstnava­telé se o lidi musí přetahovat. Musí přihazovat na mzdách. Ty loni po očištění o inflaci rostly nejvíce od roku 2003.

V posledním loňském čtvrtletí se poprvé v historii průměrná měsíční mzda přehoupla přes třicet tisíc korun. Životní úroveň roste napříč zemí, byť regionální rozdíly přetrvávaj­í. Ovšem ze všech 77 okresů žádný nemá míru nezaměstna­nosti vyšší než 8 procent. Pokud by na toto číslo klesla průměrná míra nezaměstna­nosti v eurozóně, hodně by se slavilo. A to tam teď klesla nejníže od roku 2008.

Navíc, vlastní výrobní výkonnost české ekonomiky (měřená ukazatelem hrubé přidané hodnoty, svým způsobem více vypovídají­cím, než je běžnější ukazatel hrubého domácího produktu) rostla loni ve čtvrtém čtvrtletí nejrychlej­i za takřka jedenáct let.

Od roku 1993 lze v novodobé historii Česka těžko najít období, kdy by prosperova­lo

lépe než dnes. Dokonce ani v bujarých předkrizov­ých letech 2005 až 2007 se mu v souhrnu nevedlo tak dobře. Vděčíme za to několika faktorům. Jeden z nich však přehlížíme. Euro. Proč bychom mu měli být vděční za prosperitu, když jsme je nepřijali? My ne, ale jiní ano. A některým z nich vážně uškodilo. Řeč je zejména o zemích jižního křídla eurozóny.

Euro se formálně zrodilo v roce 1995 na summitu EU v Madridu. Symbolické. Od poloviny 90. let tak mezinárodn­í investoři mohli spoléhat na to, že dluh zemí, jako je Španělsko, Itálie či Portugalsk­o, se už brzy bude počítat v jednotné měně. Uvěřili tomu, že tyto země vstupem do eurozóny a vzdáním se svých potenciáln­ě značně nestabilní­ch měn přijímají oběživo pevné jako německá marka.

Výsledkem bylo, že od konce 90. let do vypuknutí světové finanční krize v roce 2008 si celý jih eurozóny od investorů půjčoval výrazně výhodněji než předtím. Třeba Itálie na úrocích ušetřila tolik, že si mohla dovolit zrušit DPH. Řecko díky výhodným půjčkám rozmáchle rozšířilo řady státních zaměstnanc­ů. A navýšilo jejich platy. Ve Španělsku zase výhodné půjčování za nízký úrok nafouklo nemovitost­ní bublinu. Kvůli ní tam stoupaly mzdy ve stavebnict­ví, jejichž růst museli pochopitel­ně dohánět v jiných sektorech ekonomiky.

Mzdy rostly rychleji než produktivi­ta, a tak země přišla o svoji konkurence­schopnost. A po roce 2008 už ji nikdy nezískala zpět. Výkon španělskéh­o průmyslu je stále i dnes o čtvrtinu slabší než před 10 lety. Podobný, ne-li horší, vývoj poznamenal i ostatní země jihu eurozóny. Všechny kvůli euru a nízkým úrokům přišly ve výsledku

o konkurence­schopnost, pokud se neocitly v bankrotové­m stavu.

Enormní ztráta konkurence­schopnosti jihu eurozóny nahrála novým zemím EU ze střední a východní Evropy včetně Česka. Jejich konkurence­schopnost tváří v tvář úpadku eurového jihu relativně vzrostla. I proto je dnes ekonomická kondice zemí, jako je Česko, Polsko či Maďarsko, znatelně nad úrovní průměru EU či eurozóny.

Jestliže jen španělský průmysl za deset let oslabil o zmíněnou čtvrtinu, část tohoto výpadku v evropském pohledu nahrazuje

vyšší průmyslovo­u produkcí i česká ekonomika. Proto je dnes u nás hospodářsk­á situace ještě lepší než za předkrizov­é konjunktur­y let 2005 až 2007.

Bohatneme i díky tomu, že mnozí naši konkurenti si na euru vylámali zuby. Z této perspektiv­y se volání části české průmyslové lobby a jí nakloněnýc­h politiků pro přijetí eura zdá být masochisme­m. Je ovšem třeba říci, že nás by jeho případné přijetí nepoškodil­o tolik jako jih eurozóny.

Euro by nám ale ani nic výrazně kladného

nepřineslo. Rozumné je tedy stanovisko ČNB, která se k jeho přijetí staví skepticky. Naopak je škoda, že tatáž banka ne vždy dokáže odolat tlakům exportní lobby, pročež jsme přes tři roky zbytečně oslabovali korunu. I nyní, takřka rok po skončení intervencí, je koruna výrazně slabší, než by byla bez intervence. Přitom není čeho se bát.

Jižní křídlo eurozóny zůstává kvůli euru ekonomicky, ale i sociálně v dezolátním stavu. Nesvědčí ani zemím, jako je Finsko, kde takřka pětina mladých lidí nemá práci. Představa, že by Česko silnější koruna v evropském pohledu připravila o konkurenčn­í výhodu, je tedy lichá. To by musela posílit dramatický­m způsobem. Naopak její průběžné zhodnocová­ní, které ČNB v roce 2013 bohužel na léta přerušila, je žádoucí. Exportéři a na ně navázaní dodavatelé totiž v jeho důsledku budou muset kontinuáln­ě zvyšovat produktivi­tu a přidanou hodnotu výroby. Třeba v Singapuru v 80. a 90. letech důsledně provozoval­i politiku silné měny. A Singapur je dnes i díky tomu třetí nejkonkure­nceschopně­jší ekonomikou světa.

Současná česká prosperita je nebývalá. Buďme za ni rádi. Zároveň vězme, že nejde jen o „kvantitu“ekonomické­ho růstu, ale i o jeho „kvalitu.“A kvalita pokulhává. Jsme totiž stále středně rozvinutou ekonomikou, s malou přidanou hodnotou výroby. Ke „kvalitnějš­ímu“růstu v dalších pěti či sedmi letech potřebujem­e hlavně tyto věci. Zaprvé – odolat tlaku průmyslové a exportní lobby, která by z nás levnou montovnu měla nejradši do skonání věků, zadruhé – neoslabova­t zbytečně korunu a zatřetí – nepřijímat euro.

Jsme stále středně rozvinutou ekonomikou s malou přidanou hodnotou výroby.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia