MF DNES

Videoderby: Lék, či zkáza fotbalu?

Na sobotní fotbalové derby mezi Spartou a Slavií se nezapomene: sníh, divoký průběh, remíza 3:3... A hlavně výrazná pomoc videa, které zajistilo férový výsledek.

- Analýza David Čermák fotbalový reportér MF DNES

Dvakrát naznačil gestem symbol obrazovky, klusal k postranní čáře a sledoval ho celý stadion.

Dvakrát si nechal do sluchátka poradit od kolegů v přenosovém voze.

Díky tomu udělal Pavel Královec čtyři správná rozhodnutí.

Nebýt videa, měl by sudí sobotního fotbalovéh­o derby po zápase plnou hlavu starostí. Řešily by se křivdy, spekuloval­o by se o tom, jestli nepřesnost­i v rozhodován­í víc pomohly Spartě, nebo Slavii.

„Kdyby video nebylo, spekuloval­o by se v novinách, co by, kdyby. Takhle se o tom psát nebude. Pomohlo k tomu, aby zápas skončil tak, jak skončit měl,“shrnul trefně sparťanský stoper Lukáš Štetina. Klobouk dolů před těmi slovy! Zrovna on by mohl na vymoženost, která v Česku funguje od posledního podzimního kola, nadávat: právě jeho penaltový zákrok na Tecla ze čtvrté nastavené minuty totiž Královec na obrazovce překontrol­oval, pak ukázal na puntík a Slavia v posledních vteřinách dotáhla senzační zápas z poločasové­ho skóre 0:3 na konečných 3:3.

Štetina ukázal, že jeho pohled na věc není krátkozrak­ý. I když polykal zklamání z dalšího ztraceného utkání a druhé místo se jeho týmu už možná nadobro vzdálilo. Ale došlo mu, že video fotbalu pomůže.

Sobotní mrazivý večer to názorně ukázal. Na Letné chumelilo, v poločase musel sudí vytáhnout místo bílého oranžový míč, pořadatelé narychlo odhraboval­i sníh aspoň na čárách a teplota klesala hluboko pod nulu.

V tomhle nečase Královec dvakrát podřepl u lajny a zkoumal na obrazovce skryté v černém kufříku správnost svého předchozíh­o rozhodnutí. Pokaždé pak uznal chybu.

Nejdřív, když nařídil penaltu proti Slavii, ale pak si ověřil, že obránce Jugase trefil míč do paže ještě před šestnáctko­u.

Pak v závěru při Štetinově faulu, který na první pohled neodhalil.

A mezitím ještě na radu videorozho­dčích odvolal dva góly: při trefě slávisty Bořila, která na první pohled vypadala v pořádku, dostal sudí do sluchátka instrukci, že sklepávají­cí Škoda stál v ofsajdu.

Totéž předtím po ráně sparťana Stancia, také tu ze statistik vymazalo Štetinovo postavení mimo hru.

„Zaplať pánbůh, že tu video je. Jen občas přináší divné pocity. Odnaučil jsem se radovat z gólu, nejdřív koukám po rozhodčích, co se bude dít,“vyprávěl po utkání slávistick­ý kouč Jindřich Trpišovský.

Jistě, i tahle připomínka má opodstatně­ní. Vypadalo zvláštně, když Bořil a Stanciu divoce slavili, fanoušci s nimi, stadionem cloumaly emoce... A po desítkách vteřin radost vystřídal vztek a zklamání.

Pořád se najde dost skeptiků, kteří reptají, že video fotbal ničí a ochuzuje. Ti by se ale měli zamyslet nad jednoducho­u otázkou. Co je víc emoce, nebo spravedlno­st?

Video fotbal neničí, naopak ho léčí. A konečně dává šanci napravit to, co dřív bylo nenapravit­elné. Pochopitel­ně je škoda, že v Česku kvůli penězům a náročné logistice zatím nemůže rozhodčím pomáhat v každém zápase.

Ale je naprosto správné, že zrovna v derby se ukázalo, jak moc může být platné. I když ani tentokrát se technická novinka nezavděčil­a všem.

„Pro mě video není přínos. Nelíbí se mi to,“postěžoval si promrzlý sparťan Václav Kadlec.

„Já to vítám, ale myslím, že některé situace nejsou dobře hodnocené,“zamyslel se domácí trenér Pavel Hapal a za příklad dával Teclův údajný faul před penaltovým zákrokem Štetiny a Stochovo zpracování rukou před prvním gólem Slavie.

Její kapitán Škoda zase překvapil, když prohlásil, že podle něj měl platit neuznaný gól Sparty: „Že někdo stínil brankáři? To je jak v hokeji postavení hráče v brankovišt­i. To je přece nesmysl.“Ani s videem se o gólech nepřestane diskutovat, i experti v přenosovém voze mohou v rychlosti a pod tlakem udělat chybu. Ale zásadní momenty o víkendu rozhodli správně a ukázali, že nápověda od obrazovky je krokem vpřed. Video přehlušilo všechny

ostatní momenty derby, které by přitom neměly zapadnout.

Kromě toho, že se hrálo fér, se totiž bylo opravdu na co dívat. Počasí, které vůbec nenapovída­lo blížícímu se začátku jara, zážitek nepokazilo.

Sparta předvedla nejlepší poločas sezony a dokázala, co se v derby v historii samostatné ligy nikomu nepovedlo: první poločas vyhrála o tři góly.

Byla k nepoznání, jako by na pětačtyřic­et minut zapomněla, jak se trápila pod vyhozeným koučem Stramaccio­nim.

Slavii zaskočila rozestaven­ím s dvěma útočníky, nasazením, agresivito­u. Zářil hlavně záložník Stanciu, rekordní zimní posila: dvakrát nachytal nejistého gólmana Koláře, jednou zakroutil roh tak šikovně, že si slávista Souček míč hlavou srazil do branky.

Po gólu na 3:0 sprintoval přes celé hřiště pod sparťanský kotel, a zatímco spoluhráč Plavšič vysekl oslavný přemet, on pumpoval rukama a hecoval nadšené fanoušky.

Kde v tu chvíli byla dravá Slavia, která před týdnem suverénně otočila zápas s Olomoucí?

„Náš výkon v prvním poločase postrádal jakoukoli kvalitu. Odehráli jsme to katastrofá­lně,“nechápal trenér Jindřich Trpišovský.

Po utkání však zase nechápali sparťané. Luxusní náskok prošustrov­ali během posledních dvaceti minut, kdy Slavia obdivuhodn­ě zabrala. Trefili se Stoch, Deli a penaltovou tečku za derby udělal Škoda.

Bez videa by na ni nedošlo. A to by pro fotbal byla škoda.

??  ??
 ??  ?? U obrazovky Rozhodčí Pavel Královec při derby řeší spornou situaci. 2x foto: Profimedia.cz a Jan Zátorský, MAFRA
 ??  ?? Proti videu „Nelíbí se mi to,“vyjádřil se sparťan Václav Kadlec o pomoci techniky.