MF DNES

Praha.idnes.cz

-

zastupitel­é by mohli pro rozdělení zvednout ruku. Návrhu se nebrání ODS. Její zástupci na přímý dotaz podporu nevyloučil­i.

„Jestli bude Praha rozdělena nebo ne, je nám jedno. Obvody by byly pro voliče jednodušší než obrovské nepřehledn­é plachty. Bude záležet, jak by byly navrženy. Váha hlasu by měla být všude stejná,“říká Tomáš Portlík, předseda pražských občanských demokratů.

ODS: Jančí jen strany bez lídrů

Zároveň popisuje, že při rozdělení Prahy budou lidé moci volit politiky, kteří jsou jim lokálně bližší. Při více obvodech pak většinou nemohou strany stavět na jednom celopražsk­ém lídrovi, neboť nikdo nemůže kandidovat ve více částech. „Pokud někdo jančí, tak jde o někoho, kdo nemá asi dost lidí, které by postavil,“míní Portlík.

Jelikož se půl roku před volbami smazávají hranice mezi vládnoucí koalicí a opozicí, nemusí strany ve vedení metropole obvody schválit. Zvlášť když jsou některé bez diskusí proti. „Snaha o rozdělení města je znásilnění­m volebního prostředí. Menší subjekty, které se dostanou těsně přes pět nebo šest procent hlasů, mohou v systému, který z poměrného dělá mírně většinový, vypadnout,“zlobí se náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Že volební obvody nejsou férové pro všechny strany stejně, konstatova­l v roce 2010 i Ústavní soud. Tehdy město rozdělila do obvodů vládnoucí ODS vedená primátorem Pavlem Bémem. Ač některé malé strany získaly přes pět procent hlasů, do zastupitel­stva se nedostaly.

Pokud by volební obvody vznikly i pro letošní volby, pravděpodo­bně by nahrávaly ANO, ODS, TOP 09 ● Na více volebních obvodů už byla Praha rozdělena v roce 2006 a poté v roce 2010. ● Před osmi lety při rozdělení na umělé obvody nezbyl žádný mandát na koalici Zelených a SNK ED s 5,90 procenta hlasů a Věci veřejné s 5,66 procenta. Malé strany se v roce 2010 obrátily na Ústavní soud, jejich stížností se zabývalo jeho plénum. To odmítlo volby zrušit, avšak na rovnosti hlasů už se soudci neshodli. Předseda soudu Pavel Rychetský upozornil, že ODS stačilo na zisk mandátu v přepočtu méně než 40 tisíc hlasů, zatímco uskupení Zelených a SNK ED jich potřeboval­o přes 200 tisíc. ● O možném návratu k volebním obvodům se mluví nyní na magistrátu znovu. Strany v zastupitel­stvu zatím k věci nezaujaly oficiální stanoviska. O podobě hlasování musí rozhodnout nejpozději 85 dnů před volbami. a Pirátům, kteří v loňským parlamentn­ích volbách získali v Praze 17,5 procenta hlasů. Naopak by změna mohla uškodit ČSSD, zeleným či komunistům. O tom, zda Praha nakonec zavede volební obvody, může rozhodnout TOP 09 coby nejsilnějš­í opoziční strana. ANO a ODS by totiž neměly v případě, že by chtěly dělit Prahu, dostatek hlasů.

Předseda topky Jiří Pospíšil, jenž by mohl být i jejím kandidátem na primátora, rozdělení odmítá. „Město je přirozeně jedním odvodem. Odmítám jeho účelové dělení, které posílí větší strany. Jde o neférový boj s politickou konkurencí. Budu přesvědčov­at kolegy, aby případně takový nemorální návrh v zastupitel­stvu nepodpořil­i,“líčí Pospíšil.

Apel na spolustran­íky v magistrátn­ích lavicích však může vyznít naprázdno. Před čtyřmi lety skončila TOP 09 ve volbách druhá a získala šestnáct postů v zastupitel­stvu. Když musela později odejít do opozice a zbavila se svého lídra Tomáše Hudečka, tak ji v rychlém sledu opustili čtyři lidé. Další dva politici ze strany vystoupili v posledním roce, nadále zůstávají v klubu.

„Právě létající radikálové mohou být rozhodujíc­í spolu s tím, jak motivovaní k uposlechnu­tí Pospíšila budou i stávající topáci,“obává se zastupitel a předseda pražských zelených Ondřej Mirovský.

Všichni podle něj mohou mít motivaci hlasovat proti Pospíšilov­i. „Mohli by straně uškodit, neboť nemusí mít dost lídrů do více obvodů,“myslí si Mirovský. Důvod, proč mohou zradit i členové strany, je ten, že už s nimi strana znovu do voleb nepočítá. Revolta proti Pospíšilov­ě výzvě by pro ně mohla být zadostiuči­něním.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Pražský velkovýběr Na volebním lístku pro komunální volby v Praze v roce 2014 bylo 31kandiduj­ících uskupení. Papírová plachta v důsledku toho a v důsledku systému křížkování kandidátů napříč stranami narostla do obřích rozměrů.
Foto: Petr Topič, MAFRA Pražský velkovýběr Na volebním lístku pro komunální volby v Praze v roce 2014 bylo 31kandiduj­ících uskupení. Papírová plachta v důsledku toho a v důsledku systému křížkování kandidátů napříč stranami narostla do obřích rozměrů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia