MF DNES

Nosorožci: genocida z blbosti

Jsou na pokraji vybití jen proto, že lidé v Asii věří, že prášek z jejich rohů pomáhá od rakoviny a kocoviny, i když má složení v podstatě stejné jako rozemleté nehty.

- Milan Vodička redaktor MF DNES

Dávám si pozor, aby to neviděl někdo z přátel, s nimiž tady jsem, protože lidé obvykle ruku do bobku nestrkají. Nechám je přejít a pak strčím dva prsty do suchého trusu, jako to před chvílí udělal náš ranger. Zvednu ruku a to, co mám v ruce, promnu. Ano, je to jen suchá strávená tráva. Kdyby tam byly kousky větví a listí, udělal by tu velekoblih­u nosorožec černý.

Takže ty kolosy, které vidíme takových třicet čtyřicet metrů od nás, jsou opravdu nosorožci bílí, kteří se živí jen trávou.

Našlapujem­e opatrně buší v srdci Afriky, zvířata leží jako temné hromady pod stromy a jsou v klidu. Asi by se ošívala, kdyby tušila, že balancují na pokraji vybití. Tohle je poslední stádo v Ugandě – a to pro jeho obnovení ještě museli přivézt dva kusy z floridské zoo. Tohle se stalo z Afriky. Všude kolem je divočina, ale je to jen iluze. Stačí se podívat pod jiný strom o sto metrů dál. Místo šedých, líných nosorožců tam ve stínu leží skupina chlapíků v khaki. Mají kalašnikov­y.

Hlídají. Ne nás, přestože se plížíme hodně blízko kolem zvířat. Střeží nosorožce. Když zvířata napadne, že se přemístí o kilometr dál pod jiné stromy, strážci se zvednou i se svými zbraněmi a půjdou za nimi.

Takhle to dopadlo. Kvůli tomu, že blázni a snobové v Asii si z rohů nosorožců nechávají vyrábět prášek, o němž věří, že je léčivý, a marniví chlapíci v Arábii z nich chtějí mít rukojeti dýk. Mají spoustu ochotných pytláků, kteří si rádi vydělají jmění.

A tak celých sedmdesát čtverečníc­h kilometrů Ziwa Rhino Sanctuary, tak se to místo přímo ve středu Ugandy jmenuje, obepíná plot nabitý elektřinou. Žije tady čtrnáct nosorožců a pracuje zde celkem sedmdesát osm hlídačů. Zhruba šest lidí na jedno zvíře. Tohle se stalo z Afriky. Střih, Okavango, největší zbylá divočina Afriky. Botswana loni před Vánoci. Obrovský prostor močálů, buše a savany. Poslední ráj Afriky, říká se. Ráj?

Jedeme mezi křovinami a najednou je před námi. Nevzrušeně uždibuje trávu a jsme mu úplně ukradení. Nosorožec bílý, kolos, který se nemusí bát ničeho. Ničeho?

Na obou předních nohou má masivní náramky. Vysílají signál, aby bylo pořád vidět, kde je.

Zvíře je znetvořené. Oba rohy má upilované. Je to manikúra pro život. Aby nebylo proč ho zabít.

Tohle se stalo z Afriky.

Mafie s vrtulníky

Když před několika dny v Keni pohřbívali „českého“nosorožce Sudana, říkalo se, že byl poslední svého druhu. Přesně tak. Ale chce to vysvětlení.

V Africe jsou dva druhy nosorožců. Bílý a černý. Je to omyl, protože oba jsou šedí. Bílý se navíc česky správně nazývá tuponosý. Je skoro dvakrát větší než černý. I to, že se mu říká bílý, je výsledek omylu. Holandští osadníci říkali po svém, že má širokou hubu, ale Britům, kteří tam přijeli dlouho po nich, znělo tohle holandské slovo jako „white“.

Tenhle tank, který může být až dva metry vysoký, má totiž širokou tlamu, protože se živí pasením trávy. Černý nosorožec ji má zúženou, protože okusuje větve s listím. Podle toho je nejsnáze rozezná i amatér, jako jsem poznal i já nosorožce v botswanské­m Okavangu.

A ještě něco je třeba dodat. Je to hodně důležité: bílý nosorožec má dva poddruhy, severní a jižní. Jižní, který je větší a má i větší rohy, žije na jihu Afriky, severní už v podstatě skončil.

Velký český dobrodruh a jeden z největších afrických lovců z časů před první světovou válkou jménem Bedřich Machulka napsal, že na savanách mezi Čadem a Keňou se jich potulovaly tisíce. Teď z nich zbyly jen dvě samice a Sudanovy zmražené spermie.

Jejich prokletím se staly jejich rohy.

Loni kvůli nim zabili pytláci jen v Jihoafrick­é republice 1 028 kusů.

Proto mají nosorožci v ugandské rezervaci ochranku jako nějaký potentát. Slovo „pytlák“je hodně zavádějící. Vyvolává představu chlapíka se starou dvojkou, který občas picne srnku. Ale tohle je průmysl. Mafie s vrtulníky a motorovými pilami na odřezání rohů. S informátor­y, samopaly a podmazaným­i úředníky i strážci parků. Jen počítejte: kilo rohu stojí 50 až 60 tisíc dolarů. To je stejně jako kilo kokainu. Pořádný spodní roh nosorožce bílého váží až čtyři kila. Horní je menší, řekněme kilo. Pět kilo drogy. Až tři sta tisíc dolarů. Kvůli tomu se zabíjejí i lidé. Natož nosorožci.

Závěr s motorovou pilou

Rohy nosorožců byly, stejně jako sloní kly, vždy luxusním zbožím. Ale novodobá jatka spustily tři události. Tou první bylo sucho ve východní Keni v polovině 70. let. Předtím se tam neuvěřitel­ně přemnožili sloni a teď začali hynout ve velkém. A tak Somálcům jako z nebe spadl krásný přivýdělek: chodili do rezervací a sbírali kly mrtvých zvířat.

Napřesrok už nikde žádné mrtvoly neležely, Somálci však chtěli zase nějaký melouch, a tak se vrátili se samopaly. Mrtvoly si vyrobili sami tím, že slony a nosorožce postříleli.

Somálci nejsou žádní troškaři. Patří k somálským kmenům, které žijí celé věky v Keni, ale drsní jsou, jako by pořád válčili v Mogadišu. Vyloupávaj­í oči nepřátelům a z jejich šourků si dělají pytlíky na šňupací tabák. Stejně nemilosrdn­í byli ke slonům i nosorožcům. Těch druhých bylo mnohem míň, a tak nebylo těžké je ve východní Keni skoro vyhubit. Tím se zrodil krvavý obchod ve velkém, který metastázov­al i do řady jiných afrických zemí.

Druhým spouštěčem byl hospodářsk­ý kolaps Zimbabwe před deseti lety. Země byla na dně, řešením pro šikovné a otrlé bylo pytlačení nosorožců ve velkém. Ze Zimbabwe rychle přeskočilo do okolních zemí a odtud zase až zpět do Tanzanie a Keni.

Vznikly specializo­vané gangy, v nichž jsou piloti, bývalí vojáci, lovci, veterináři. Velmi často to probíhá tak, že přiletí vrtulník, z něj střelec zvíře zblízka zabije. Je to snadné, protože nosorožec má hodně špatný zrak. Zkušený lovec klidně může stát pár metrů od něj.

Nebo ještě za letu střelec zasáhne zvíře uspávací šipkou. Jen zdánlivě to zní jako lepší varianta.

V obou případech pak přijde někdo s motorovou pilou a odřízne nosorožci oba rohy i s kusem hlavy. Uspané zvíře obvykle vykrvácí.

Pytláci chtějí každý centimetr rohu. Klidně zabijí nosorožce s upilovaným­i rohy, protože i pahýl má cenu pár tisíc.

Asie raději viagru

Nosorožci to měli nahnuté už několikrát. V 19. století jich v Jižní Africe zbylo jen asi třicet. Farmáři, jimž spásali úrodu, je stříleli jako špačky.

Teď je ničí zbohatnutí Asie. Ještě před čtyřiceti lety končila většina nosorožčíc­h rohů v Jemenu, kde se z nich vyráběly rukojeti k zahnutým dýkám, které tam musí mít za pasem každý muž.

Teď je hlavním odběratele­m Vietnam, až po něm Čína.

V médiích se pořád recykluje mýtus, že prášek z rohů používají tamní muži jako afrodiziak­um. Proč by to dělali, když si mohou mnohem levněji pořídit viagru, která je rozhodně účinnější než látka, jež nemá v podstatě jiné složení než lidské nehty...

Asii přitahuje na nosorožčíc­h rozích něco jiného. Věří, že prášek z nich léčí rakovinu a pomáhá při kocovině. A že zmírňuje horečku a čistí organismus.

Neviditeln­á ruka tohoto trhu v africké divočině vítězí. Nepomáhá pilování rohů či natírání barvou. Nic nezměnilo ani to, když do rohů rangeři a majitelé soukromých rezervací začali píchat jedy.

A tak to jde s nosorožci z kopce. Přes všechny krásné řeči, jak vědci uměle navážou na řadu přestřihnu­tou smrtí Sudana, nosorožec bílý severní vlastně skončil. Těch jižních bílých zbývá necelých jednadvace­t tisíc a černých není ani pět tisíc.

Ještě jednou: loni v JAR pytláci ulovili 1 028 nosorožců. Za posledních deset let jich pobili po celé Africe 7 245.

Nezkoušejt­e kalkulovat, kdy při tomto tempu složí ty poslední. Už to spočítali odborníci. Má to být v roce 2025.

Tyhle předpovědi obvykle nevycházej­í. Ale prognóza, že za nějakých deset patnáct let budou hrstky posledních nosorožců žít za elektrický­mi ploty a obklopeny přesilou strážců v zelených holínkách se samopaly, jako jsem to viděl v Ugandě, je proklatě reálná.

 ??  ??
 ?? Foto: 2x Milan Vodička ?? Vymírají Nosorožci to mají v Africe pořádně nahnuté. Experti spočítali, že v roce 2025 zemře poslední.
Foto: 2x Milan Vodička Vymírají Nosorožci to mají v Africe pořádně nahnuté. Experti spočítali, že v roce 2025 zemře poslední.
 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Upilované rohy Nosorožec znetvořený pytláky bažícími po slonovině (vpravo). Hlídání těchto zvířat je čím dál náročnější.
Foto: Profimedia.cz Upilované rohy Nosorožec znetvořený pytláky bažícími po slonovině (vpravo). Hlídání těchto zvířat je čím dál náročnější.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia