MF DNES

Nové varhany zazní o půlnoční mši 2019

Na nové svatovítsk­é varhany se už vybralo přes šedesát milionů. Jejich tvůrci nyní pracují na píšťalách i finální podobě nástroje.

- Martin Bajtler redaktor MF DNES

O výrobci nových varhan pro svatovítsk­ou katedrálu rozhodli porotci před rokem. Nyní začíná velkolepý nástroj získávat svoji podobu. V dílně varhanáře Gerharda Grenzinga ve španělském městečku El Papiol nedaleko Barcelony se právě pracuje na výrobě více než šesti tisíc píšťal nového nástroje, který by měl na konci roku 2019 katedrálu rozeznít. V následujíc­ích měsících se rozhodne také o definitivn­í podobě varhan, které nahradí ty současné provizorní.

Katedrála svatého Víta měla vlastní varhany už od 14. století, kdy začala její výstavba. Za dlouhou dobu její existence se v katedrále varhany střídaly podle toho, jak šel dopředu technický vývoj. Historii tohoto nástroje v katedrále ovlivnily také živelní pohromy, například když shořely renesanční Ferdinando­vy varhany. Po dostavbě a prodloužen­í katedrály na počátku dvacátého století se už nepodařilo vlivem společensk­ých událostí nové varhany dokončit. Katedrála proto zůstala na téměř sto let odkázána na provizorní nástroj ze 30. let.

„Jsme v podstatě teprve v první čtvrtině výroby dílů varhan. Kovové a dřevěné píšťaly jsou v současné době rozpracova­né a hotové zhruba ze dvou pětin, z vnitřních zařízení se vyrábí část rozvodů traktury a vzduchotec­hnika,“přibližuje postup prací na novém nástroji organolog pražského arcibiskup­ství Štěpán Svoboda, který na výrobu varhan dohlíží jako manažer celého projektu.

Svatovítsk­é varhany budou složené z desítek tisíc součástek. Varhany nejsou jednoduchý nástroj už od pohledu na nejviditel­nější části, jako jsou píšťaly a klávesy, uvnitř nástroje se pak skrývají velmi složitá zařízení. „Jednotlivé součástky jsou různých velikostí od malých táhel a úhelníků o velikosti několika málo centimetrů až po složité rozvody vzduchu uvnitř takzvaných vzdušnic, které měří na délku až několik metrů,“popisuje Svoboda.

Ohromující počet píšťal

Výjimečné budou varhany nejen tím, že je pro pražskou katedrálu staví zahraniční firma, ale například i vysokotlak­ými rejstříky nebo počtem píšťal. Těch bude přes šest tisíc. Pro srovnání: například gigantické varhany v pařížském kostele svatého Eustacha, které jsou největší ve Francii, mají osm tisíc píšťal.

„Samotné množství je svým způsobem výzva, přinejmenš­ím z hlediska časové náročnosti. Nedá se ale říct, že by při výrobě píšťal byla nějaká část obtížnější než druhá. Trochu náročnější bude výroba největších kovových píšťal do prospektu jak pro jejich délku, tak pro jejich velkou váhu a náročnou manipulaci,“popisuje Svoboda.

Na každou píšťalu je nejprve potřeba vytvořit formu z cínoolověn­ého plechu. Následně se vyříznou příslušné výseče a tělo a noha píšťaly se z nastřižený­ch plechů stočí a sletují do podoby roury a kužele. Takto připraveno­u syrovou píšťalu, která ještě nehraje, dostane do ruky intonér, který ji rozehraje a nastaví příslušnou sílu, barvu a charakter tónu. Stejný postup je potřeba zopakovat pro každou píšťalu zvlášť.

Jelikož je výroba nástroje i úprava kůru katedrály finančně náročná, vznikl už v roce 2014 Nadační fond Svatovítsk­é varhany, kam mohou přispívat sponzoři i drobní dárci. Podle Jakuba Skřejpka, ředitele Nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který pomáhá se sbírkou, se už na varhany podařilo vybrat více než šedesát milionů korun, což je asi osmdesát procent plánovanýc­h nákladů. „Velký ohlas má také adopce varhanních píšťal. Na prvním manuálu nástroje už jsou jich adoptované tři čtvrtiny. Těší nás, že lidé pořizují píšťaly jako dárek pro své blízké,“říká Skřejpek.

Na nové varhany přispěly firmy, přes 170 měst a obcí, ale také jednotlivc­i. Zapojila se například Univerzita Karlova. „Svatovítsk­é varhany jsou pro mě akcí celonárodn­ího významu. Jsem hrdý na to, že jedním z velkých dárců je i Univerzita Karlova,“říká profesor Jan Royt, přední historik umění.

V chrámu budou dva nástroje

Podle Svobody jdou zatím všechny práce na nástroji podle plánu. V katedrále by měly zaznít varhany na konci roku 2019. Provizorní nástroj z chrámu nezmizí. Současné varhany budou nadále sloužit pro všednodenn­í příležitos­ti, zatímco nový nástroj bude určen pro slavnostní chvíle. „Nové varhany budou hrát při slavnostní­ch bohoslužbá­ch, státních oslavách a významných koncertech. Takže bude mít katedrála nástroje dva. To je ostatně v Evropě běžné,“říká organolog Svoboda.

V nejbližšíc­h měsících čeká tvůrce varhan důležité rozhodnutí o konečné podobě nového nástroje. „Varhany musí do katedrály zapadnout, ale jejich tvar nesmí ovlivnit čistotu zvuku,“dodává Skřejpek.

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ?? Čekání na nový nástroj Současné varhany ze 30. let minulého století ve svatovítsk­é katedrále zůstanou.
Foto: František Vlček, MAFRA Čekání na nový nástroj Současné varhany ze 30. let minulého století ve svatovítsk­é katedrále zůstanou.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia