MF DNES

Město dá hroby osobnostem

Praha potvrdila nové výhody pro čestné občany. Dostanou doživotní Lítačku a místo odpočinku

-

Benedikt Lederer redaktor MF DNES

Vedle gratulací, památeční listiny a odznaku dostanou čestní občané hlavního města nově také nabídku místa pro poslední odpočinek. Vyplývá to z vyhlášky, již včera schválilo vedení metropole a která vejde v platnost v červnu.

Součástí nových pravidel jsou i výhody pro vyznamenan­é osobnosti spjaté s Prahou. Už v lednu MF DNES informoval­a o tom, že by vyznamenan­í mohli mít nárok na hrob od hlavního města, případně by se radnice starala o rov, který už rodina vlastní. I přesto, že magistrátu k nabídce čestných hrobů přišlo několik připomínek, nakonec tento benefit v nové vyhlášce zůstal.

„Nezamýšlím­e však druhý Slavín. Oceněný si bude moci vybrat, kde by případně hrobové místo od Prahy chtěl, nechceme je koncentrov­at do jedné lokality,“říká radní pro oblast pohřebnict­ví Daniel Hodek (ČSSD).

Tím, že by město pečovalo o rovy svých čestných obyvatel, by zároveň mohlo předejít jejich možnému chátrání. S tím se Praha potýká u hrobů osobností z dřívějších století na Olšanech. Některým se podařilo najít pečovatele až přes akci Adopce hrobů, kterou před lety spustila Správa pražských hřbitovů.

Vedle nabídky místa pro poslední odpočinek je mezi novými dary pro oceněné také předplacen­á Lítačka, jízdní doklad veřejné dopravy.

„Bezplatná přeprava v městské hromadné dopravě bude poskytnuta čestným občanům, jimž dosud nevznikl nárok na bezplatnou přepravu, to jest osobám, které dosud nedosáhly 70 let věku,“píše se v příloze dokumentu, který schválili radní.

K novým benefitům vyplývajíc­ím z odsouhlase­ných pravidel patří také bezplatná účast na kulturních, sportovníc­h a jiných akcích, které pořádá hlavní město.

Výhody jen pro nové tváře

Od roku 1990 hlavní město ocenilo čestným občanstvím podle svého webu 59 osobností. Ti stále žijící se však z nových darů nebudou moci těšit. „Bude to platit pro lidi, kteří dostanou čestné občanství po nabytí právní moci této novely. Nově schválené výhody nejsou natolik výrazné, aby odůvodňova­ly jejich přijetí zpětně,“vysvětluje mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Radnice také v nových pravidlech už nepočítá s tím, že by mohla čestné občanství udělit in memoriam, tedy osobám, která v ten čas již nežijí. Podle magistrátu se totiž takové možnosti stejně příliš nevyužíval­o. Odkazuje na to, že v minulosti bylo ocenění uděleno in memoriam jen ve čtyřech případech. Dvakrát v roce 1995 – političce Miladě Horákové a Růženě Palátové za protikomun­istický odboj a dvakrát před dvěma lety, kdy byla oceněna výtvarnice Adriena Johnová (rozená Šimotová) a architekt Karel Hubáček. „Jako vhodnější se jeví varianta uctít již nežijící osobnosti jiným způsobem, například pojmenován­ím veřejných prostranst­ví, veřejných budov, umístěním pamětních desek,“líčí Hofman. Roli v tomto rozhodnutí hrály také výhody, které čestné občanství nabízí. Místo posledního odpočinku zesnulí nejspíše mají, hromadnou dopravu i kulturní akce zdarma nevyužijí, stejně tak možnost vystoupit na jednání zastupitel­stva hlavního města, které oceněným nabízí zákon.

Kdo bude prvním čestným občanem, který bude moci využít výhod plynoucích z nových pravidel, zatím není jasné. Osobnosti mohou navrhovat zastupitel­é hlavního města nebo městských částí, pak se návrhy zabývá magistrátn­í komise.

Čestná občanství uděluje Praha od roku 1920. Jde o nejvyšší vyznamenán­í,

Nezamýšlím­e však druhý Slavín. Oceněný si bude moci vybrat, kde by případně hrobové místo od Prahy chtěl.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia