MF DNES

Odcházení kouče Josefa J.

-

Kempného... Kouč se snažil dovést průměrné k nadprůměrn­ým výsledkům i zázemím. Vytvořil široký realizační tým, obklopil se specialist­y i trenéry s úspěšnou hráčskou kariérou a na Světovém poháru, při své premiéře v roli hlavního kouče, slyšel od Voráčka či Plekance, že lepší servis v reprezenta­ci ještě nezažili.

Kritika širokého ansámblu

Zároveň se ale kvůli té samé věci měnil. Až příliš řešil a řeší, když se do jeho ansámblu někdo navážel. Těžce nesl, když si Alois Hadamczik muž, se kterým se nemusí dělal srandu, že už se Jandač a spol. ani nevejdou do autobusu. Dokonce za kampaň považoval, když se do něj opřel bývalý hokejista Petr Nedvěd, že se příliš opičíme po Kanaďanech – a že když oni si na střídačku dají žirafu, my ji budeme mít do týdne taky. I včera svému nástupci radil: „Měl by mít hlavně silný realizační tým. A neměl by podlehnout mediálním přestřelká­m, jestli novináři osloví Frantu, Pepíka podle toho, zda zrovna potřebujet­e kritiku, nebo pochvalu.“

Jenže vidět spiklenect­ví za každým rozhovorem je chiméra, která mu ve druhém roce vlády brala energii. A ukazovala, že pod tlakem je zbytečně nerudný, podrážděný.

Ano, Jandač měl naloženo víc, protože během dvou let velel (či ještě bude) na čtyřech velkých akcích, zatímco jiní na dvou. Jenže tlak a umění pod ním pracovat jsou s rolí reprezenta­čního kouče bytostně spjaté. Jandač je bezesporu chytrý a erudovaný trenér a důkazem nechť je i ono ruské angažmá. Je detailisto­u, analytikem, jenže možná mu vážně chybí cit a intuice bývalého hráče, a štěstí udělat riskantní rozhodnutí v pravý čas. Loni na šampionátu v Paříži byl naštvaný Pastrňák a jiní borci z NHL, že až často šiboval se složením prvního útoku. Letos v únoru se z olympijský­ch tribun zdálo, že

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia