MF DNES

Praha nestíhá udělat městský holding

Místo holdingu Praha vytvoří prozatím koncern městských společnost­í.

-

Martin Bajtler redaktor MF DNES

Plán na sloučení městských společnost­í pod střechu velkého holdingu, který má zefektivni­t fungování firem města, současné vedení Prahy v tomto volebním období už nedokončí.

Založení městského holdingu totiž přenechá magistrát až příští politické reprezenta­ci a do říjnových komunálníc­h voleb chce zajistit koordinaci některých městských společnost­í jen prostředni­ctvím koncernové­ho řízení. To by mělo začít fungovat do několika měsíců.

„Rozdíl oproti holdingové­mu uspořádání je ten, že v koncernu nedojde k žádným majetkovým změnám, a tedy ani k žádným nevratným krokům. Pokud by ten záměr po volbách neměl podporu, tak od něj může nová politická reprezenta­ce bez problémů ustoupit,“uvádí radní pro oblast majetku Karel Grabein Procházka (ANO), který záměr založení koncernu městských společnost­í předloží příští týden radním a následně na zastupitel­stvu.

Koncernové řízení má být jakýmsi mezistupně­m k městskému holdingu, který začal magistrát připravova­t zhruba před rokem a půl. Holding měl přinést úspory, lepší spolupráci mezi firmami a městu větší možnosti ovlivňovat jejich řízení.

Společnost­i by podle radního Procházky mohly v rámci holdingu lépe koordinova­t třeba nákupy a nedocházel­o by ani k situacím, kdy například plynárny rozkopou ulici, aby ji za pár měsíců opět rozkopala Technická správa komunikací. „Praha by od městských firem také kvalitněji získávala informace,“dodává Procházka.

Podobné výhody má přinést i koncernové řízení s tím rozdílem, že se nezmění majetková struktura a spolupráce bude zajištěna jen smluvně. Na základě koncernové smlouvy Praha upraví vztahy mezi začleněným­i firmami a také způsob, jak jim vedení města jako akcionář bude dávat pokyny.

Obavy ze supertrafi­ky

Rozhodujíc­ím členem koncernu má být v současnost­i nečinná městská společnost Pražská plynárensk­á Holding. Ta měla být v původním plánu městského holdingu transformo­vána na mateřskou společnost.

„Pražská plynárensk­á Holding by změnila svůj název a svoje stanovy, aby mohla plnit tuto roli,“uvádí Procházka s tím, že by se obměnil a zvýšil počet členů představen­stva a dozorčí rady společnost­i. Zastoupení by v nich měly kromě koaličních politiků i opoziční strany. Kromě toho by město založilo koncernový výbor, složený ze šéfů zastoupený­ch firem a politiků.

Podle opozičních Pirátů je koncernové řízení správnou cestou. „Praha nyní nemá dostatečné nástroje na to, aby mohla své firmy rozumně řídit. Klíčové je, aby město mělo přehled, jak firmy fungují,“konstatuje předseda zastupitel­ského klubu pražských Pirátů Adam Zábranský. Dodává ale, že návrh radního Procházky zároveň budí pochyby.

Podle Pirátů by měla být řídící osobou rada hlavního města, nikoliv transformo­vaná Pražská plynárensk­á Holding. Tak funguje městský koncern například v Brně. „Pokud bude rozhodujíc­ím orgánem rada hlavního města, bude nad koncernem větší veřejná kontrola,“myslí si Zábranský.

Zároveň je podle něj riziko v obsazování míst v dozorčích orgánech. „Současné vedení Prahy sice říká, že koncernový výbor nebo dozorčí radu obsadí i opozičními politiky, ale pokud bude v budoucnu Praze vládnout někdo, kdo bude chtít postupovat netranspar­entně, může být dohled nad městskými společnost­mi ještě horší než nyní,“říká Zábranský.

K záměru sloučit městské společnost­i pod jednu střechu se už dříve skepticky vyjadřoval­a ODS. „Působí to na mě tak, že dojde jen k vytvoření jakési supertrafi­ky,“komentoval návrh její zastupitel Filip Humplík.

Do koncernové­ho řízení chce Procházka zahrnout nejprve klíčové energetick­é společnost­i stoprocent­ně vlastněné Prahou. V první fázi půjde o Pražskou plynárensk­ou, Pražskou vodohospod­ářskou společnost, Pražské služby a Kolektory Praha. „Postupně by se mohly připojit také Technologi­e hlavního města Prahy, Technická správa komunikací nebo Operátor ICT,“uvádí radní.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia