Policie viní Drábka a Šišku z dotačního podvodu

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku už teď na jaře sucho.

MF DNES - - Z DOMOVA - — Lukáš Valášek Radka Hrdinová reportérka MF DNES

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho někdejšího náměstka Vladimíra Šišku. Podezírají je z dotačního podvodu, který se týká Fondu dalšího vzdělávání spadajícího pod ministerstvo. Stíhaný je i jeden z bývalých úředníků resortu.

Stíhání potvrdil serveru iRozhlas.cz mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. MF DNES od několika zdrojů zjistila, že jde o Drábka a Šišku, který už si odpykává čtyřletý trest vězení za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek.

„Náš útvar vede trestní stíhání dvou bývalých vedoucích představitelů ministerstva práce a sociálních věcí. Jsou obviněni z přípravy trestného činu dotačního podvodu a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, dílem dokonaného a dílem ve stadiu přípravy,“uvedl Ibehej. Podle zdrojů MF DNES padlo obvinění už před čtvrtrokem. Razie se kvůli okolnostem vzniku fondu v úřadu odehrála už v prosinci 2016.

Drábek nyní své stíhání pro MF DNES potvrdil. Na svém webu k záležitosti zveřejnil celé prohlášení. „Jsem trestně stíhán za to, že jsem opakovaně podepsal změnu zakládací listiny příspěvkové organizace ministerstva. Kreativní výklad policie je, že jsem tyto změny provedl úmyslně protiprávně, přičemž ani úmysl, ani protiprávnost není usnesením o zahájení trestního stíhání ani jeho odůvodněním jakkoli doložena,“tvrdí exministr v prohlášení. Policie podle něj napadá jen čistě formální akt.

Drábek, který byl ve vládě Petra Nečase, doplnil, že připravuje založení spolku na obranu nespravedlivě stíhaných. va či tři deštivé dny sucho nezaženou. Málo prší už od začátku roku, do začátku května v Česku ve srovnání s průměrným průběhem roku napršelo zhruba o 60 mm méně. To je zhruba měsíční výpadek.

Třeba v úterý, kdy na části území intenzivně pršelo, spadlo celkem za 24 hodin podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu v průměru 5,5 milimetru srážek, a to navíc nerovnoměrně. Včerejší déšť nebyl o mnoho vydatnější.

Přitom je už nyní takové sucho, že úroveň podpovrchových vod odpovídá obvyklému stavu na konci srpna.

Za to, že v Česku už od ledna málo prší, podle Dvořáka může anomálie, která počasí v celé Evropě s přestávkami ovlivňuje už od začátku roku. Touto anomálií je rozmístění tlakových výší a níží nad Evropou.

Obvykle se tlaková níže usídlí na severu – v oblasti mezi Islandem a Skandinávií. Zato na jihu nad Středozemním mořem se mohou těšit z jasné oblohy a příjemných teplot, které jim přináší tlaková výše. Pokud se vymění, není to časté a obvykle to v této roční době nevydrží dlouho.

Jenže aktuálně je to naopak – tlaková níže sídlí nad Jadranem. „Proto teď například v Chorvatsku nebo v Itálii není nouze o srážky a odpovídají tomu také teploty, které se přes den pohybují jen nad deseti stupni Celsia. Zato v Petrohradu nebo v Helsinkách bylo včera slunečno, teploty šplhaly ke třicítce,“říká Dvořák.

Níže nad Jadranem

ale po obrovské spirále. Vlhký vzduch od Atlantiku po ní proudí středem Evropy, aby se pak stočil k severu.

To teď neplatí. Místo vlhkého vzduchu od západu se nad Česko podle stejných fyzikálních zákonitostí kolem tlakové níže usazené nad Středomořím tlačí suchý vzduch ze středoasijských stepí.

„I když se nad ohřívajícím se povrchem tvoří oblačnost, v suchém vzduchu se kapičky vody rozpouštějí a oblačnost se rychle rozpadá,“vysvětluje Dvořák.

Medardova kápě není náHoda

Díky tomu, že je tlaková níže usazená nad Jadranem, déšť přišel od jihovýchodu.

Pokud rozložení mas vzduchu v atmosféře vydrží po celé léto a tlaková níže se bude udržovat nad Středomořím, sucho se v Česku udrží. Následky sucha by pak mohly být s ohledem na to, že už nyní Česku chybí voda v řekách či půdě, závažné. Zda to tak ale bude, to si zatím netroufá ani odhadovat.

„Můj názor je, že teplé počasí vyústí v nějaké ty medardovské srážky,“říká. Že jsou pro začátek června srážky typické, není náhoda.

„Vzduch nad pevninou se postupně ohřívá a oteplování způsobuje v této době pokles tlaku. Následně se utvoří tlaková níže na severu a od západu přinese do střední Evropy vlhký vzduch,“vysvětluje Dvořák s tím, že pranostika o Medardově kápi platí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.