MF DNES

Klienti v područí pojišťoven Z

- Martin Petříček redaktor MF DNES

rušit pojistku a přejít ke konkurenci je dnes komplikova­né. Lidé si musí hlídat, na kdy připadá výročí uzavření smlouvy, a nejpozději šest týdnů před ním pojistku vypovědět.

Jak ukázala anketa na serveru bankovnipo­platky.com, možnost ukončit pojistku kdykoliv by uvítala většina respondent­ů. „Výsledky jasně ukazují, že je to pro lidi důležité. Klienti by tu možnost měli mít,“říká majitel serveru a poslanec Patrik Nacher.

Sám má negativní zkušenost. Pojistku chtěl zrušit, ale propásl termín před výročím smlouvy a u pojišťovny neuspěl. „Hrozí, že pojišťovna se ke klientovi může chovat macešsky, protože ví, že ho má uvázaného na další rok,“říká.

S tím, že klienti chtějí měnit pojistky kdykoliv, se často setkávají i poradci. „Je za tím hlavně vidina nižšího pojistného,“říká analytik neživotníh­o pojištění Partners Zbyněk Kuběj. Pravidla sice umožňují ukončit smlouvu dohodou, pojišťovna na ni ale obvykle nepřistoup­í.

„Čím více omezíme svobodu volby, tím horší a dražší služby zákazníci dostanou. Kdybychom nemohli volně přejít od jednoho mobilního operátora k druhému, platíme dodnes tisíce,“myslí si šéf První klubové pojišťovny Marek Orawski.

Stát by se měl držet stranou

Lidé chtějí mít volbu odejít kdykoliv hlavně u povinného ručení. Podle pojišťoven je však otázka, kolik klientů by ji využilo. „Průměrná cena povinného ručení je tři tisíce korun a na trhu panuje silná konkurence. Pro většinu klientů jsou ceny u jednotlivý­ch pojišťoven obdobné. Nejsem si jist, že lidé budou chtít rušit smlouvu a uzavírat novou, aby uspořili sto korun,“říká šéf ČSOB Pojišťovny Vladimír Bezděk.

Na půdě České asociace pojišťoven se však už diskutuje o nových standardec­h. „Flexibilit­a, kterou možnost předčasnéh­o ukončení smlouvy právně konformním způsobem umožní, podporuje konkurenci na trhu a je dalším benefitem pro spotřebite­le. Konkrétní postup je však na každé pojišťovně a je otázkou její obchodní politiky a strategie,“říká výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

Příklad přenosu bankovního účtu ukazuje, že to jde. „Před deseti lety se zdálo zjednoduše­ní přechodu mezi bankami nereálné. Dnes to není problém. Umožnila to ochota bank i technologi­e,“říká Nacher. Přes počáteční neochotu se banky dohodly mezi sebou. Mobilním operátorům pravidla nařídil stát.

Do pojistek by se však stát podle Nachera míchat neměl. „Samoregula­ce či tlak spotřebite­lů jsou mnohem účinnější. Bude efektivněj­ší, pokud k tomu každá pojišťovna přistoupí po svém. Některé budou vstřícnějš­í, jiné méně. Pokud to nařídí stát, místo konkurenčn­ího boje se pojišťovny spojí do jednoho šiku a začnou proti němu bojovat,“říká.

I Matoušek tvrdí, že nová legislativ­ní úprava není třeba. „Pojišťovny se s tím dokážou v rámci samoregula­ce vyrovnat samy, stejně jako to udělaly například u předsmluvn­ích informací u investiční­ho životního pojištění,“říká.

Podle Bezděka může nová možnost vést k mírnému zdražení. „Pro pojišťovny by to přineslo trochu větší riziko a zvýšení administra­tivních úkonů okolo pojistky,“říká Bezděk. Vyšší náklady může vyvolat i nutnost přeprogram­ovat řadu systémů uvnitř pojišťoven.

Orawski, který vede nejmladší českou pojišťovnu, však namítá, že nynější omezení nemá jiný základ než vytvářet pohodlné prostředí. „Ke zdražení nevidím důvod. Pojišťovna musí mít nastaveny ceny tak, aby odpovídaly pojistným rizikům. Jsem zastáncem rozumného způsobu ochrany, který může fungovat například tak, že pojistka nepůjde zrušit v rámci prvního roku, ale potom už kdykoli,“dodává Orawski.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia