Roztržka s Palestinci: odvolali velvyslance z ČR

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Palestinská samospráva sídlící na Západním břehu Jordánu včera oznámila, že stahuje své velvyslance z České republiky a dalších tří zemí Evropské unie, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.

Už v úterý stáhla palestinská samospráva svého zástupce z Washingtonu, rovněž kvůli americkému velvyslanectví v Jeruzalémě. V Evropě se opatření vedle České republiky týká Rakouska, Rumunska a Maďarska.

Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, ale při slavnostním otevření ambasády nebyl.

Americká ambasáda v Jeruzalémě byla otevřena v pondělí u příležitosti 70. výročí vzniku izraelského státu. V té době se v Pásmu Gazy konaly protesty Palestinců, při kterých izraelské bezpečnostní složky zabily na 60 lidí.

Velvyslanectví v Jeruzalémě včera otevřela také Guatemala a stejný krok chce brzy učinit Paraguay.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu.

Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda naopak Jeruzalém považuje za nedělitelné hlavní město židovského státu. Většina světových mocností neuznává izraelskou anexi východního Jeruzaléma a konečný status města by podle nich měl být vyřešen při mírových rozhovorech.

Česko by podle premiéra Babiše mělo do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.