Zimola: Zveřejnění jmen ministrů? Je to riziko

MF DNES - - Z DOMOVA - — Petr Kolář

První místopředseda ČSSD Jiří Zimola tvrdí, že oznámení pětice ministerských kandidátů může zamávat vnitrostranickým referendem.

Dnes máte předsednictvu představit pětici kandidátů na ministry za ČSSD. Už je máte vybrané?

S předsedou Janem Hamáčkem už nějakou dobu jména konzultujeme a nejspíš je on konzultuje i s dalšími. Předpokládám tedy, že s nějakým seznamem jmen skutečně přijde. Otázka však je, jestli to budou lidé, kteří se ministry skutečně stanou. Má to totiž několik dalších souvislostí. První je, zda projde referendum. Druhá, zda si to ti lidé třeba v mezičase nerozmyslí. A konečně třetí, jestli je pan Babiš navrhne prezidentovi a ten je skutečně jmenuje.

Neupletli jste si na sebe nutností zveřejnit jména takto dopředu zbytečný bič?

Byla varianta, že by pan předseda Hamáček nepředstavil nikoho, a já jeho argumentaci rozuměl. Nechtěl totiž, aby se veškerá pozornost rozhodování, zda jít do koalice, nebo zůstat v opozici, nesmrskla třeba na nějaké problematické jméno nominanta za ČSSD. Koneckonců naši členové se třeba nemusí probírat třicetistránkovým programovým prohlášením, ale jejich výstupem bude: Nelíbí se mi Franta Vomáčka, a protože se mi nelíbí, tak všechno ostatní zahodím a pro vládu hlasovat nebudu. Nakonec však pětice jmen skutečně představena bude.

Dají se už vaši nominanti prozradit? Jde o jména, která už létají mediálním prostorem?

Prozradit je nemohu, to je v kompetenci pana předsedy. Ve čtvrtek některá z nich konzultoval s panem prezidentem a představí je až předsednictvu. Mohu říct, že jde i o některá jména, o nichž se v médiích spekuluje. Ale jelikož se mluví o vícero jménech, nebudu to nijak víc přibližovat.

Vcelku veřejně se mluvilo o tom, že ministrem zahraničí má být europoslanec Miroslav Poche. Prezident Miloš Zeman ale včera po schůzce s Janem Hamáčkem otevřeně řekl, že ho ve vládě nechce. Hodláte prezidenta ještě přesvědčovat, nebo najdete jiného kandidáta?

Je odpovědností pana předsedy, aby toto jasné vymezení se prezidenta zvážil. A buď na nominaci pana Pocheho dál trval navzdory tomu, nebo se pokusil najít jiného kandidáta.

Poche je v rámci strany vlivný zákulisní hráč, stojí za ním „jeho“početně silná Praha, ale kontakty má i v jiných regionech. Pokud by ve vládě nebyl, může to z těchto důvodů výsledek referenda také ohrozit, ne? Co byste proto Hamáčkovi doporučil?

V tomto případě je asi zbytečné vymezovat se proti názoru pana prezidenta. Sociální demokracie je bezesporu schopna najít další schopné kandidáty na post ministra zahraničí. Namátkou třeba Hynka Kmoníčka, Jana Kohouta, ale určitě by se jich dalo najít i víc. Zmínění dva pánové navíc mají i silný vztah k Praze.

Pět jmen jste při prezidentově prohlášení už měli takřka uzavřených. Dají se změny narychlo stihnout do začátku předsednictva?

Proč ne. Když je vůle, zvládnout se to dá.

Andrej Babiš řekl, že pokud referendum ČSSD nedopadne pro vládu, pokusí se obrátit na ODS a Piráty a zkusí se s nimi domluvit na předčasných volbách příští rok na jaře spolu s eurovolbami. Obávali byste se toho? Jak ODS, tak Piráti naznačují, že by jim ta myšlenka nemusela být cizí.

Jsem přesvědčen, že by předčasné volby nevyřešily vůbec nic. Jestli si Andrej Babiš nebo ODS či Piráti myslí, že by se nějak zásadně změnily poměry sil ve Sněmovně, tak by se to vůbec stát nemuselo a šlo by jen o vyhození osmi set milionů korun za volby. Ale ČSSD je v takové situaci, že se předčasných voleb už ani bát nemusí. Troufám si tvrdit, že méně, než máme teď, bychom už snad ani mít nemohli. Pro ČSSD by to tedy – snad kromě finančních nároků na volby – nemuselo znamenat nic tak fatálního.

Foto: Michal Růžička, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.