Zetor zabojuje o nové zákazníky

MF DNES - - EKONOMIKA - — František Dvořák

Traktory už brzy nebudou jediným synonymem brněnské značky Zetor. Výrobce chce nově prorazit také jako výrobce vojenské techniky. Firma Zetor Engineering proto představila obrněné bojové vozidlo Gerlach. A bude se ucházet o přízeň světových armád.

Prototyp obrněného dvounápravového vozidla veřejnosti ukázala společnost Zetor Engineering Slovakia ze skupiny HTC Investments, do které český výrobce traktorů patří. Nový obrněnec má najít uplatnění u bezpečnostních složek, kde probíhá modernizace víceúčelových vozů 4 x 4.

Slovenská vláda v rámci obnovení vozového parku armády loni schválila projekt nákupu 404 obrněnců 4 x 4 a 81 větších bojových obrněných vozidel 8 x 8. Slovenské ministerstvo obrany se u zmiňovaných větších strojů rozhodlo spolupracovat s finskou společností Patria. Projekt, který podle medií a opozice provází netransparentní postup ze strany ministerstva, nicméně prověřuje slovenská policie.

Cena Gerlachu v základním provedení by měla začínat na 398 tisících eur (10,2 milionu korun). Vozidlo o hmotnosti zhruba 12 tun, délce 5,65 metru, šířce i výšce 2,5 metru, rozvoru 3,6 metru a maximální rychlosti 110 kilometrů za hodinu má díky 220litrové nádrži dojezd 800 kilometrů. Má volitelnou balistickou a protiminovou ochranu, která umožňuje stroj nakonfigurovat až na stupeň ochrany STANAG 4569 Volume 3, tedy na jednu z nejvyšších úrovní určených pro podmínky s ohrožením improvizovanými nástražnými výbušnými systémy. Kromě obvyklé konfigurace prostoru pro posádku 2 + 2 nebo 2 + 3 cestující je možné do interiéru vměstnat až šest lidí. K samozřejmé výbavě patří speciální protihlukové a antivibrační materiály.

Motor o maximálním výkonu 326 koní (240 kW) je spojen se šestistupňovou automatickou převodovkou. Auto má rámovou konstrukci a nezávislé odpružení kol. Užitečné zatížení dosahuje 1,5 tuny. Bojový zetor má zvládnout až 70procentní stoupání nebo průjezd 1,2 metru hlubokou vodou, umí přejet až půl metru vysokou překážku nebo 0,9 metru široký zákop.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.