Jak dům za stamiliony pozměnil dějiny NBA

MF DNES - - SPORT -

Miroslav Němý reportér MF DNES

Šlo o tak velký přestup, že mu byly původně zvažované kulisy malé. Doslova. „Nejprve jsme našemu klientovi nabízeli farmu z 19. století, ale měla příliš nízké dveře,“zavzpomínala makléřka Renee Gallantiová.

Klient totiž měřil 210 centimetrů. A potřeboval místo nejen pro sebe, nýbrž i pro další čahouny.

Kevin Durant loni získal vysněný titul v NBA a letos je s Golden State Warriors zase ústředním favoritem; jeho tým je aktuálně ve finále Západní konference, v němž Houston Rockets srovnali na 1:1.

Jeho příchod do Golden State v roce 2016 patří k největším trhákům severoamerického sportu posledního desetiletí. Zájemců o božsky nadaného střelce (mimo jiné dvojnásobného olympijského vítěze) bylo hodně, on sám zase cítil nutnost změnit působiště. Potřeboval hodně času i myšlenek. A také místo pro námluvy.

Durant nechtěl nic uspěchat, a tak hledal lokalitu dostatečně luxusní i diskrétní.

NBA je svět velkých peněz, soukromých letadel, nablýskaných aut, nejlepších obleků. Jediný Čech v soutěži Tomáš Satoranský brzy pochopil, v jak kvalitních hotelech se bydlí, když míchaná vajíčka na snídani stojí běžně 50 dolarů.

Durant pak je jednou z nejobletovanějších hvězd ligy. Potřeboval něco výjimečného. A také to našel.

Deset dní ho stálo 100 tisíc dolarů, což jsou pro člověka s ročním příjmem 26,54 milionu dolarů de facto drobné. Což neznamená, že by za ně nedostal luxus.

Po zamítnutí farmy a druhé nabídky už jeho manažer Rich Kleiman napotřetí ve východním Hamptonu neváhal: „Tohle je ono.“

Místo, kde se všechno upeklo, se nachází na Long Islandu, v luxusní oblasti (nejen) pro newyorskou smetánku. Poblíž trávila dětství budoucí první dáma USA Jacqueline Kennedyová. O ulici dál šumí Atlantik. Celebrit je tu víc než domácích mazlíčků. A nachází se tu i letiště, takže všichni mohli nerušeně docestovat; tohle bylo podstatné třeba pro Durantova otce, který chtěl být u všech schůzek osobně.

Byly tak trochu konspirační, což sedí. Než totiž luxusní vilu o pěti ložnicích přestavěl současný majitel, bohatý právník Paul Wilson, patřila mafiánskému bossovi.

„Byl to velmi soukromý dům,“popsal Wilson. Hodnota nemovitosti je 15 milionů dolarů, stávajícím kurzem přes 320 milionů korun.

Přesně tohle potřebujete, když chcete uzavřít přestup desetiletí.

Detaily dělají celek. Za Durantem na Long Island dorazilo vícero delegací, za Warriors však přijeli i budoucí spoluhráči Stephen Curry, Klay Thompson, Draymond Green a Andre Iguodala. Dokonce si kvůli tomu teď říkají „Hampton 5“.

Golden State zatím na své cestě za obhajobou neklopýtají. V úvodních dvou kolech play off dopřáli protivníkům pokaždé jen jedno vítězství. „Pětka z Hamptonu“vypadá chvílemi nezadržitelně.

„Líbí se mi to,“říká kouč Steve Kerr o síle svého týmu. „Všichni chlapci už mají prsten šampionů a pro mě je nejtěžším titulem ze všech ten první. Jakmile triumf jednou zažijete, pak jej chcete znovu. Tak si pojďme pro další!“S Durantem, který je s průměrem 29,6 bodu na zápas třetím nejlepším střelcem play off, to půjde mnohem snáz. Konspirační dům prostě odvedl

skvělou práci.

Foto: USA TODAY Sports

Favorit Kevin Durant s Golden State patří k velkým favoritům na vítězství v NBA.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.