MF DNES

Dva muži mají miminko

Průlomový rozsudek – v rodném listě dítěte jsou coby rodiče dva gayové

- Michaela Bůnová redaktorka iDNES.cz

Je čas kojit!“hlásí pětačtyřic­etiletý podnikatel z Prahy Lukáš Dvořák (jména byla redakčně změněna), bere do ruky lahev s ohřátým mlékem a přikládá ji k ústům kojence. Takhle to u nich doma chodí už pět měsíců od doby, co si dítě spolu s o dva roky mladším partnerem, bankéřem Matějem, přivezli z Ameriky.

A nyní se partnerům stala veliká věc, která v Česku znamená průlom – prosadili si, aby v rodném listě malé Karolíny byli jako právoplatn­í rodiče zapsáni oba dva. Na začátku května jejich žádosti vyhověl Nejvyšší soud.

Přitom způsob, jak k holčičce přišli, je v České republice nelegální. Dítě jim totiž porodila náhradní matka.

Přestože gayové a lesby mohou od roku 2006 v České republice uzavírat registrova­né partnerstv­í, tento svazek jim nepřináší stejná práva jako manželství. Partneři například spolu nemohou adoptovat děti. Podle českého právního systému může dítě osvojit pouze heterosexu­ální pár nebo jedinec. Pokud dítě adoptuje pouze jeden z partnerů, druhý k němu nemá rodičovská práva ani povinnosti.

To se Dvořákovým nelíbilo. O dětech sice přemýšleli delší dobu, ale právoplatn­ými rodiči se chtěli stát oba. Nechtěli, aby jednoho z nich úřady nepovažova­ly za plnohodnot­ného rodiče. Rozhodli se proto, že když jim nepomůže český stát, zkusí štěstí jinde. Od přátel věděli, že existuje jiná možnost, jak si dítě opatřit, protože někteří už měli dítě od náhradní matky, tedy díky takzvanému procesu surogace.

„Surogace v České republice není legální, ale ve Spojených státech ano. Našli jsme si proto agenturu v Kalifornii, která nám se vším pomohla. Poté, co jsme s ní uzavřeli smlouvu, začala agentura hledat náhradní matku, která by nám dítě odnosila,“říká Matěj Dvořák.

Agentura podle něj ženy pečlivě prověřuje a zkoumá jejich rodinné zázemí. Náhradními matkami se tak například nikdy nestanou ženy z okraje společnost­i.

Měli štěstí. Už po dvou týdnech se taková žena našla.

„Chtěli jsme o ní vědět co nejvíc, ale ona o nás taky. Všichni tři jsme šli s kůží na trh. Po výměně portfolií plných fotografií a všemožných informací jsme si podle instrukcí agentury měli zatelefono­vat. Když se před námi poprvé objevila na obrazovce, začali jsme se strašně smát. Připomínal­a nám totiž jednu kamarádku,“vzpomíná Matěj Dvořák.

Následoval­y psychologi­cké testy, lékařská vyšetření a také hledání dárkyně vajíček, což ze zákona nemůže být stejná žena, která dítě odnosí. Poté letěli Dvořákovi v prosinci 2016 do San Diega, aby poskytli sperma.

„Mohl to udělat jenom jeden z nás, ale nechtěli jsme vědět, kdo je biologický otec, není to pro nás důležité. V Kalifornii stačilo, aby lékař potvrdil, že embryo vzniklo z biologické­ho materiálu jednoho z nás, abychom do dceřina rodného listu mohli být zapsáni jako rodiče oba,“vysvětlil Dvořák.

Oplodněné vajíčko se uchytilo, náhradní matka otěhotněla. Loni v létě se tak Dvořákovi mohli do Kalifornie vrátit, tentokrát už aby se podívali na ultrazvuk. Znovu se do USA vypravili v prosinci, aby mohli být přítomni u porodu. Lékaři v porodnici

Nechtěli jsme vědět, kdo z nás je biologický otec. Není to pro nás důležité.

měli od surogační agentury informace, jak se věci mají, a po 24 hodinách nechali oba otce s dcerou Karolínou odejít. Po šesti týdnech se všichni tři společně vrátili do České republiky.

Zatímco v Kalifornii všichni, od lékařů po úřady, jednali s Dvořákovým­i jako s právoplatn­ými rodiči, s návratem do České republiky přišel tvrdý střet s realitou. „My jsme si vlastně přivezli americkou turistku. Karolína má americký rodný list a cestovní pas, takže z hlediska zákona tady mohla být bez víza tři měsíce. Poslední měsíc je z ní vlastně takový ilegál,“říká Matěj Dvořák.

Už od doby, kdy bylo jasné, že se Karolína narodí, zapojili Dvořákovi do celého procesu pražskou advokátku Kateřinu Menclovou. Ta na podzim loňského roku kontaktova­la příslušné české úřady.

„Bylo mi řečeno, že pokud chceme Karolíně zařídit české doklady, musíme se obrátit na Nejvyšší soud, který svým rozhodnutí­m uzná rozsudek státu Kalifornie, jenž prohlašuje oba partnery rodiči Karolíny. To jsem tedy udělala. Po dvou měsících od podání návrhu, 2. května letošního roku, jsme dostali rozsudek Nejvyššího soudu, který pravomocně rodičovstv­í obou Dvořákovýc­h k nezletilé Karolíně uznal,“sdělila Menclová.

S rozsudkem se proto obrátila znovu na úřady, pro něž je rozhodnutí Nejvyššího soudu závazné a které mají rodný list vydat. Karolína je tak vůbec prvním dítětem českého páru, které bude mít v rodném listě uvedeny dva rodiče stejného pohlaví.

Dvořákovým pomohlo načasování. Loni v létě totiž Ústavní soud vydal průlomový nález, když zrušil rozsudek Nejvyššího soudu, který neumožnil páru gayů žijících v Americe stát se právními rodiči i na území České republiky.

„Rozhodnutí Nejvyššího soudu je důležité symbolicky v tom, že se jedná o první český stejnopohl­avní pár, který byl uznán právoplatn­ými rodiči, ale hlavně tím potvrdil, že se bude držet judikatury Ústavního soudu a své předchozí judikatury z loňského roku a bude obdobně rozhodovat i do budoucna,“říká advokát Petr Kalla, který se této problemati­ce věnuje.

Pokud jsou totiž jako rodiče zapsáni oba partneři, mají oba v případě rozchodu právní nárok se s dítětem vídat a mohou vymáhat alimenty. V případě úmrtí kteréhokol­i z nich má dítě nárok na sirotčí důchod.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia