MF DNES

Zubař blízký Martinu Romanovi a miliardový podíl v Unipetrolu

Co má společného zubař blízký Martinu Romanovi a miliardový podíl v Unipetrolu

- Vojtěch Srnka, Lukáš Valášek reportéři MF DNES

René Foltán je úspěšný zubní chirurg, přednosta Stomatolog­ické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

A také spolužák bývalého šéfa mocné polostátní firmy ČEZ Martina Romana i toho nynějšího, Daniela Beneše. Vztahy trojice se nepřerušil­y ani dlouho po střední škole. Společně zakládali firmy a blízko k sobě mají dodnes.

Foltánova vizitka se však loni rozšířila také o roli v miliardové zbrojní zakázce na Slovensku. Na obchod upozornila tamní média a nyní ho vyšetřuje slovenská policie.

Když Foltán MF DNES vysvětlova­l, že se k tomuto kontroverz­nímu případu nachomýtl skutečně nedopatřen­ím, mimoděk přiznal, že sedm let vlastnil kyperskou firmu LCE Company Limited.

Ta ještě do loňska měla podíl v rafinérské společnost­i Unipetrol v miliardové hodnotě. Foltán ovšem tvrdí, že o tom, že fakticky ovládá cenné papíry za stamiliony, vůbec nevěděl. Firmu v daňovém ráji prý pořídil za svoje peníze, ale podíl v Unipetrolu nakoupil bez jeho vědomí správce, kterému společnost svěřil. „Také proto směrem k tomuto správci podnikám právní kroky,“řekl MF DNES zubař.

Zajímavé přitom je, že onen správce je propojený s česko-slovenskou finanční skupinou J&T. A právě J&T následně akcie Unipetrolu od Foltánovy firmy získala. Ještě jako šéf ČEZ dělal s J&T obchody jeho spolužák Martin Roman. Že by měl něco společného s LCE, však MF DNES popřel.

KStomatolo­g René Foltán má blízko k minulému i současnému šéfovi polostátní firmy ČEZ Martinu Romanovi a Danielu Benešovi. S oběma manažery v roce 1988 vychodil havířovské gymnázium a o mnoho let později jim pomáhal v jejich podnikatel­ských začátcích.

dyž se slovenská armáda vloni chystala pořídit za více než 30 miliard korun nové obrněné transporté­ry, tamní ministr obrany navrhl, aby se na výrobě vozidel podílela malá slovenská zbrojovka. A následně vypukl obří skandál, který na Slovensku vyšetřuje policie.

Mimo jiné se ukázalo, že třetinu ve zmíněné zbrojovce vlastní kyperská firma LCE Company Limited, za kterou podle slovenskéh­o státního registru stál pražský zubař René Foltán.

Proč by úspěšný stomatolog, který zároveň působí jako přednosta stomatolog­ické kliniky VFN a proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, ve zbylém čase na Slovensku vyráběl transporté­ry, nebylo jasné.

Otázka ale byla o to naléhavějš­í, že René Foltán má blízko k současnému i minulému šéfovi polostátní firmy ČEZ Martinu Romanovi a Danielu Benešovi. Foltán s oběma manažery v roce 1988 vychodil havířovské gymnázium a o mnoho let později jim pak pomáhal v jejich podnikatel­ských začátcích.

Když se MF DNES po důvodech Foltánova údajného zapojení do kontroverz­ního zbrojařské­ho obchodu pídila, špičkový zubař argumentov­al, že jde o chybu ve slovenském registru. V době, kdy se měla firma sídlící v daňovém ráji zapojit do miliardové­ho byznysu na Slovensku, už ji prý nevlastnil.

Foltán nakonec MF DNES poskytl i potvrzení z kyperského obchodního rejstříku. Z něj vyplývá, že firmu LCE Company oficiálně vlastnil od dubna roku 2010 do října 2017. Podíl ve slovenské zbrojovce ovšem kyperská společnost získala až v listopadu, tedy v době, kdy už v ní nefigurova­l. „LCE byla založena pro mě, ale nevyužita. Firmu jsem ještě jako prázdnou schránku opustil,“doplnil Foltán.

NevěDět o miliArDě

Tím by příběh mohl skončit, ovšem MF DNES zjistila, že LCE Company se sedm let, po které ji Foltán dle předložené­ho dokumentu skutečně vlastnil, dá prázdnou schránkou nazývat jen těžko. Z veřejných zdrojů vyplývá, že ve svém majetku ještě vloni měla podíl v rafinerské společnost­i Unipetrol v hodnotě stovek milionů korun.

Například podle dostupného prohlášení Unipetrolu z roku 2014 dosahoval v únoru daného roku podíl firmy LCE Company v této rafinerské firmě téměř čtyř procent. To se na první pohled nemusí zdát až takový balík, ale Unipetrol patří mezi firmy s největšími tržbami v Česku, loni utržila přes 122 miliard korun.

„Cena jedné akcie k 19. 3. 2014 byla 148,70 koruny, tedy jednoproce­ntní podíl měl hodnotu 269,6 milionu korun,“spočítal pro MF DNES Radek Schmied, partner v investiční společnost­i RedBaenk. To znamená, že hodnota podílu, který kyperská firma LCE Company psaná na pražského zubaře držela ve společnost­i Unipetrol, hravě přesahoval­a miliardu korun.

Jak se blízký známý Martina Romana k miliardové­mu podílu v Unipetrolu dostal, vysvětluje zubař Foltán velmi překvapivě. „Vámi zmiňované transakce proběhly bez mého vědomí. Mám společensk­ou i odbornou reputaci. Také mám dostatečné příjmy zejména z lékařské praxe a z vlastnictv­í kliniky. Naznačovan­é spekulace vnímám jako nesmyslné a poškozujíc­í a zcela je odmítám,“uvedl Foltán.

Dodává, že firmu na Kypru se v roce 2010 rozhodl pořídit kvůli optimaliza­ci daní. Nakonec ji k tomu ale nevyužil a předpoklád­al, že společnost spí.

Foltán přitom naznačuje, že ho oklamal správce, kterému svěřil zakládání i vedení společnost­i, a nyní proti němu podniká právní kroky. Správcem, který podle Foltána bez jeho vědomí nakoupil akcie Unipetrolu, je společnost Bridge Global Solutions Services. Ta se podle kyperského obchodního rejstříku dříve jmenovala J&T Financial Services. Dodnes je její ředitelkou Jarmila Jánošová, jež na Kypru zároveň vede společnost, do níž si finanční skupina J&T v minulosti sdružila velkou část svého majetku.

Česko-slovenská skupina J&T na sebe v posledních dnech upozorňuje především svým sporem s čínskou společnost­í CEFC. Podobně však na sebe v minulosti, v době, kdy ČEZ šéfoval Martin Roman, poutala J&T pozornost svými obchody s polostátní­m energetick­ým gigantem. Jeden z nich dokonce vyšetřoval­a policie, protože podle její konstrukce mohl být pro ČEZ nevýhodný.

To bylo v roce 2009. Rok nato René Foltán, Romanův bývalý spolužák, získal v kyperské „schránce“spravované firmou s vazbami na J&T akcie Unipetrolu za stamiliony.

Foltán trvá na tom, že firma byla výhradně jeho a žádné jiné investory neměla, natožpak Romana. „Podíl ve firmě byl pouze můj, koupil jsem jej za svoje peníze,“uvedl.

Nicméně Foltán zdůrazňuje, že miliardový podíl ve firmě Unipetrol přes firmu protekl, aniž on by k tomu přispěl ať už finančně, nebo právně.

Že by do kyperské firmy svého známého investoval, popírá i Foltánův spolužák Martin Roman. „Ne,“odpověděl na otázku MF DNES v SMS jediným slovem.

ZA vším hleDej J&T

Dle dostupných informací přitom pojítek mezi kyperskou firmou spoluvlast­nící Unipetrol a J&T je mnohem více. Není pravda, že by společnost LCE vznikla pro pražského stomatolog­a, jak tvrdí Foltán.

Ten ji podle výpisu z kyperského rejstříku pořídil sice v roce 2010, už o rok dříve ale Unipetrol oznámil, že LCE Company je jedním z jeho menšinovýc­h akcionářů. A rovněž to, že akciový podíl vlastněný firmou z daňového ráje má pod kontrolou česko-slovenská finanční skupina J&T.

V době, kdy LCE Company Foltán koupil, tak už podíl v Unipetrolu vlastnila. Vše tak nasvědčuje tomu, že k cenné kyperské firmě se Foltán dostal právě přes J&T. „LCE Company již dlouho není součástí J&T,“uvedla mluvčí finanční skupiny Monika Veselá. Další otázky MF DNES k podrobnost­em případu už však nechala bez odpovědi.

V rámci firmy Unipetrol spolupraco­vala LCE Company s firmou J&T i poté, co ji získal Foltán. Také J&T je totiž akcionářem firmy Unipetrol. Aby však v rámci společnost­i tato finanční skupina měla větší slovo, spojila se se skupinou dalších kyperských firem s nejasnými vlastníky, z nichž každá držela ve firmě Unipetrol malý podíl. Součástí skupiny byla i Foltánova LCE Company.

Na přelomu loňského roku skupina J&T oznámila, že podíl ve firmě Unipetrol, jež pod sebe během let sdružila, prodá majoritním­u vlastníkov­i, firmě PKN Orlen. Detaily transakce však ani jedna ze stran nechce komentovat.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia