MF DNES

Největší „zabiják“u maturity? Němčina

- — Michaela Bůnová

Vdidaktick­ém testu z němčiny propadlo 36,7 procenta maturantů. Letošní test byl pro velkou část žáků neadekvátn­ě náročný, míní němčinářky. Zájem o to, maturovat z němčiny, neustále klesá, jazykové školy si přitom stěžují na nedostatek učitelů němčiny.

Test z němčiny dělalo celkem 1 561 maturantů, z toho pouze 988 studentů uspělo. To je v porovnání s loňským rokem zhoršení o 18 procent.

„Letošní didaktický test z němčiny byl pro žáky z odborných škol nepřiměřen­ě náročný. Obtížnost testu v některých částech přesáhla požadovano­u úroveň B 1. Mnozí žáci, kteří v přípravě úspěšně vyřešili většinu testů z minulých let, ten poslední test ani nestačili dokončit,“sdělila Hana Nováková, která učí němčinu na střední odborné škole.

Letošní didaktický test byl podle ní náročnější než ty předešlé. Test trvá celkem devadesát minut, z toho čtyřicet minut tvoří poslech a šedesát minut čtení s porozumění­m textu.

„Žáci musejí v testech z jazyků pracovat se zbytečně dlouhými články. Nejdelší text v testu z češtiny měl rozsah 1 955 znaků, v testu z němčiny byly nejméně dva texty, které byly téměř dvojnásobn­ě delší. Témata textů jsou často odtržená od běžného života maturantů,“říká Nováková.

Podobný názor má i místopředs­edkyně Spolku germanistů a učitelů němčiny Marie Müllerová. „Testy byly příliš těžké. Navíc ničí celkovou přípravu dětí, protože učitelé musí děti na tyto testy připravova­t a neučí jazyk tak, jak by chtěli. Učení pak není efektivní a děti nemají němčinu rády,“říká Müllerová.

Odvolaný ředitel Cermatu Jiří Zíka, který v pátek skončil ve funkci, argumentuj­e tím, že se k němčině přihlásilo více maturantů ze středních odborných škol, kteří měli horší výsledky než žáci gymnázií.

„Vypadá to, jako kdyby se vzorek žáků, kteří si zvolili němčinu, rozdělil na dvě naprosto nehomogenn­í skupiny. Je tam velké množství slabých studentů, kteří nezvládli němčinu, proto se výrazně zvýšila neúspěšnos­t. Jsou to studenti nástaveb, středních odborných škol, kdežto gymnázia dosahovala stejných nebo lepších výsledků než v loňském roce,“sdělil Zíka.

Zároveň si podle něj němčinu vybírali hlavně středoškol­áci z ekonomicky slabších a méně lidnatých regionů. „Stabilně je to Ústecký, Karlovarsk­ý kraj, tedy celkově výsledkově lepší kraje,“dodal Zíka.

Němčinářky se domnívají, že maturitní zkouška je nastavena spíše na úroveň gymnazistů. „Úroveň je vysoká, možná je zvládnutel­ná pro gymnázia, ale rozhodně ne pro střední odborné školy,“uvedla Müllerová.

O maturitu z němčiny neustále klesá zájem. Zatímco v roce 2011, kdy byly státní maturity spuštěny, si z cizích jazyků němčinu vybralo 16,6 procenta maturantů, letos už to bylo jen 3,4 procenta. Naopak stále více studentů volí angličtinu – letos 94 procent.

Podle Müllerové to souvisí i s tím, že před rokem 2013 nebyl druhý cizí jazyk na základních ani středních školách povinný. „Spousta škol proto od druhého jazyka odstoupila. Žáci zůstávají pouze u angličtiny, což mi připadá katastrofá­lní,“dodala Müllerová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia