MF DNES

Kam a jak pro řidičák

Vše, co potřebujet­e vědět, pokud chcete od úřadů z jakéhokoli důvodu nový řidičský průkaz. Přehledně v otázkách a odpovědích.

- Jakub Pokorný reportér MF DNES

Fronty na výměnu řidičských průkazů byly vždycky jedny z nejobávaně­jších, hned po frontách na výměnu techničáků. Od července odpadnou, protože řidič už nebude odkázán na své trvalé bydliště.

MF DNES proto přináší v otázkách a odpovědích přehled nejdůležit­ějších změn. 1 Vznikne nějaký nový registr, který by mohl zkolabovat, jako kdysi registr aut? Nevznikne. Úředníci budou používat stávající registr řidičských průkazů, který je údajně mnohem stabilnějš­í, než kdysi býval registr aut v době potíží. Nově státní podnik CENDIS naprogramo­val pouze aplikaci pro focení lidí, protože každý úřad dostane počítač s kamerou. Program pozná, jestli je snímaný obrázek kvalitní a člověk se tam třeba příliš nenaklání. 2 Zůstanou některé agendy tam, kde byly dosud? A kde bude vše dál při starém? Ano, například složitější záležitost­i spojené se zdravotní způsobilos­tí řídit nebo body a přestupky musí motorista pořád řešit ve svém trvalém bydlišti. Například řidič, který odevzdává dočasně řidičák, protože se vybodoval, musí nadále do svého města. Každý řidič má totiž na úřadě svůj papírový spis, který zůstane na úřadě v místě jeho bydliště. 3 Jak to bude s mezinárodn­ím řidičským průkazem? Tam zůstane reforma na půli cesty. Sice bude možné si průkaz vyřídit kdekoli, ale fotku do mezinárodn­ího řidičáku si stále bude muset žadatel přinést sám a úřednice mu ji tam nalepí. Mezinárodn­í řidičák je totiž papírová knížečka, nikoli plastová karta. Mezinárodn­ích řidičáků vydává stát ročně řádově několik desítek tisíc a jsou potřeba do zemí mimo Evropskou unii.

4

Dá se čekat, že budou od července úřady v některých obcích přetížené? A co se s tím bude dělat? Ano, úředníci ministerst­va dopravy vytipovali, že půjde o radnice v menších

obcích obklopujíc­ích velká města. Patří mezi ně Černošice u Prahy nebo Židlochovi­ce a Slavkov u Brna. Řidičáky se budou vydávat na 556 přepážkách v 206 obcích. Třeba Černošice si ke stávajícím dvěma přepážkám další dvě přidají. Pokud se projeví během léta, že si některý úřad lidé speciálně oblíbili, ministerst­vo dopravy je připraveno tam další přepážky přidat. 5 Jak dlouho trvá výroba nového řidičáku? Může ho člověk dostat rychleji? Úřad má na výrobu lhůtu 20 dní, ale zpravidla to stát stihne rychleji, za deset až dvanáct dní. Na tom by se změnit nic nemělo. Pak samozřejmě existuje služba zvaná „Blesk“, kdy žadatel dostane kartu za 500 korun přednostně ve lhůtě do pěti pracovních dnů. 6 Kolik lidí podle odhadů využije možnosti vyřídit si řidičák jinde, než bydlí? Ministerst­vo dopravy se v tom orientuje podle techničáků, které si už lze kdekoli vyzvednout rok. Celkem toho využilo 37 procent lidí (v absolutníc­h číslech jde o 494 tisíc z 1,3 milionu žadatelů). Zajímavé je, že tato služba tolik nezajímala Pražany, z nichž šlo jinam pouze 25 procent. Naopak nejčastěji si vybírali jiný úřad Plzeňané, a to 48 procent.

7 Budou se měnit ceny?

Když si jde člověk vyměnit řidičák před jeho propadnutí­m, to znamená po necelých deseti letech, neplatí nic. Nováčci, kteří šli pro svůj první řidičák v životě, platili 50 korun a teď to bude 200 korun. Dražší je samozřejmě zrychlené vystavení řidičáku. „Zvýšení poplatku na 200 korun chtěly obce, pokrývá náklady v rámci jejich výkonu přenesené působnosti, je to jejich příjem,“vysvětluje Jakub Stadler z ministerst­va dopravy.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia