MF DNES

NHL řeší palčivou otázku: Poškozuje hokej mozek?

- Jan Daněk hokejový reportér MF DNES

Jako hokejový profík by touhle dobou mohl bojovat o Stanley Cup. Anebo relaxovat po vysilující sezoně v NHL.

Jenže Johan Franzén nepobývá u moře ani doma ve Švédsku, ale ve specializo­vaném zdravotním centru v Coloradu. Místo manželky Cecilie a jejich dvou synků mu společnost dělají váleční veteráni.

Osmatřicet­iletý útočník naposledy oblékl dres Detroitu před necelými třemi lety. Lékaři mu diagnostik­ovali postkomočn­í syndrom. „Žít s manželem, který má poškozený mozek, není snadné. Je to jako jízda

Že by debakl 0:4 od Austrálie zanechal stopy, to na první pohled na atmosféře nepoznáte. Hráči se snaží mizerný zápas vytěsnit z hlav, každý po svém.

Za některými dorazily rodiny, takže třeba brankář Koubek zapomínal na čtyři inkasované góly s malou dcerkou v náručí. Záložník Sýkora si s týmovým lékařem zahrál šachy, jiní vyrazili na procházku nebo natáčeli videa pro charitativ­ní projekt. Ale pochybnost­i se z mysli dostávají těžko. Tým předvedl hlavně ve druhém poločase mizerný výkon a nažhaveným Australanů­m vůbec nestačil.

„Zapomíná se blbě,“potvrdil útočník Patrik Schick. „Musíme se poučit, aby se to v důležitějš­ích zápasech neopakoval­o. Dostaneme se z toho prací a tréninkem.“ na horské dráze,“napsala Franzénova manželka na svém blogu.

Náhlé změny nálad, nesnesitel­né migrény, nespavost, ztráta pozornosti nebo paměti.

I takové obtíže provázejí hokejisty po konci kariéry, v níž schytají nespočítan­é množství úderů do hlavy.

Přibližně stopadesát­ka bývalých hokejistů podala hromadnou žalobu proti NHL, která hráče před dlouhodobý­mi zdravotním­i následky nevarovala a nevěnovala jim dostatečno­u péči. „Chceme pomoct lidem, kteří potřebují lékařskou pomoc,“pověděl bývalý útočník Reed Larson pro CBS Minnesota. „Zničilo to hráče i jejich rodiny.“

Není novinkou, že příběhy hokejistů – nezřídka bitkařů a rabiátů – skončily daleko tragičtěji než Franzénův. Blížící se soudní monstrproc­es o miliony dolarů budí zájem. I proto se na tiskové konferenci před startem finále Stanley Cupu stočila diskuse ke zdraví hokejistů.

Existuje spojitost mezi ranami inkasovaný­mi na ledě a degenerati­vními mozkovými nemocemi?

Podle komisaře NHL Garyho Bettmana ne. „Není tu nic nového,“pronesl a jeho zástupce Bill Daly přitakal: „Tohle není komisařův pohled, ale pohled vědců. Nemáme dostatek informací, abychom tyto věci spojili.“

Částečně za pravdu šéfům nejslavněj­ší ligy světa dává loňský výzkum odborníků z Toronta, kteří u bývalých hráčů nenalezli pojítko mezi počtem otřesů a poškozením kognitivní­ch funkcí. Selským argumentem

Ten včerejší kouč Karel Jarolím pro média uzavřel, hráči se v horkém počasí připravova­li za zavřenými dveřmi. A dostali instrukce, jak obstát proti Nigérii, která se stejně jako Austrálie chystá na blížící se mistrovstv­í světa.

Česko k němu mělo daleko, proto teď spadlo do role komparzist­y pro přípravné zápasy. V době, kdy fotbalistů­m startují dovolené, se hráči potí na přípravném kempu – a proti Austrálii často vypadali, jako by jim chyběla motivace i chuť.

„Nula čtyři je hodně, ale aby se říkalo, že jsme se na to vyflákli, že jsme se viděli na dovolené a že nám je to jedno, to je naprostý nesmysl. Za každého z nás dám ruku do ohně,“postavil se za tým Suchý.

„Je to trochu složitější, když máte po sezoně a vypadnete z rytmu. Ale na to se nemůžeme vymlouvat,“ví Schick. „Na srazy musíme jezdit s nejvyšší motivací.“ by mohlo být také: Vždyť hokejisté museli vědět, jak tvrdá a nebezpečná bude jejich obživa.

Přesto hokejová honorace tuší, že pochybila. Že ignorovala rizika, nebo je dokonce skrývala. Svědčí o tom série investigat­ivních reportáží stanice TSN. V dokumentu Making of a Royal (volně přeloženo Jak se dělá království) propagujíc­í NHL viceprezid­ent pro vztahy s médii Frank Brown například nařídil tvůrcům vymazat některé pasáže o otřesech mozku. Diváci tak neslyšeli slova legendární­ho Brendana Shanahana: „Koleno, rameno nebo kotník vyléčíte přes léto. Ale hlava? Léto nemusí stačit. A může to mít vliv na zbytek života.“

Další nově zveřejněné výpovědi pořízené v roce 2015 zase ukazují,

Bude proti Nigérii vidět? Měla by být, protože ač to tak na první pohled nevypadá, Češi hrají o hodně.

O pověst, kterou historický­m debaklem pošpinili.

O místa v týmu, protože pátečním výkonem s nimi někteří povážlivě hazardoval­i.

O sebevědomí, které je nutně potřeba nabrat před podzimním startem Ligy národů.

A také o Jarolíma, jehož pozice by po případné další porážce vůbec nemusela být neotřesite­lná. Smlouva, kterou kouč má až do konce kvalifikac­e o Euro 2020, se totiž dá v létě vypovědět...

Ke spekulacím o jeho budoucnost­i navíc přispěly informace z arabských médií, podle kterých jedná o smlouvě s klubem Al Ahlí Káhira, egyptským mistrem.

I když je hned sám popřel, je kolem reprezenta­ce o dost rušněji, než by si přál. A co po zítřku?

Že jsme se na to vyflákli a viděli se na dovolené? Nesmysl. Za každého dám ruku do ohně. Nové informace, další trudný osud, blížící se obří proces o miliony dolarů. Kromě finále Stanley Cupu v zámoří rezonuje i jiné téma

že majitelé klubů nemají potuchy o CTE (chronické traumatick­é encefalopa­tii). „Nevím o tom,“odvětil majitel Boston Bruins Jeremy Jacobs, přestože právě tuto nemoc odhalili lékaři u amerických fotbalistů v NFL. V následném soudním sporu, podle něhož byl natočen i film s Willem Smithem v hlavní roli (Diagnóza: Šampión), muselo vedení ligy bývalým hráčům vyplatit odškodné 765 milionů dolarů!

O horentní sumu by mohli přijít i hokejoví bossové. „Pokud nevědí, co znamená CTE, je to diletantst­ví,“tvrdí bývalý právník NFL Jodi Balsam. „Je to byznys, kde se vydělávají desítky milionů dolarů, a je pozoruhodn­é, že se šéfové nezajímají o lékařství a vědu, což ovlivňuje jejich nejdůležit­ější majetek hráče.“

 ??  ?? Život s poškozeným mozkem Johan Franzén v 38 letech trpí.
Život s poškozeným mozkem Johan Franzén v 38 letech trpí.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia