MF DNES

„Obyčejné“ovoce jako třešně je dražší než banány

Loňské mrazy se projevují v cenách plodů dodnes. Letos hrozí sucho a bouřky.

- Martina Patočková redaktorka MF DNES

Ovoce, zejména to „obyčejné“, je mimořádně drahé. A nezmění se to dříve než na podzim.

Loni byl totiž na ovoce špatný rok. A důsledky jsou tady. Višně meziročně podražily o sto procent. Jedno jablko stojí až dvacet korun. Drahé jsou i hrušky. Evropské ovoce je dražší než to tropické, třeba banány.

České sadaře loni postihly mrazy, úrodu proto většinou měli malou. Pro ceny ovoce na trhu je však podstatněj­ší situace v celé Evropě – a ta loni byla ještě horší než v tuzemsku.

Drahé jsou proto i nejrůznějš­í výrobky z ovoce jako mošty, ovocné přesnídávk­y pro děti či džusy. Cena jablek určených k průmyslové­mu zpracování vzrostla loni několikaná­sobně – z 1,70 koruny na 6,50 koruny loni na podzim.

První letošní české ovoce – jahody a třešně – dozrává nyní. Ale nevypadá to, že by díky tomu mělo na trhu zlevnit. (pmr)

Ovocné bary Fruitisimo, které ročně spotřebují na dva tisíce tun ovoce, musely loni mírně omezit nabídku jahodových drinků, které patří k těm typicky sezonním a nejprodáva­nějším. Nyní stejně jako ostatní zpracovate­lé, obchodníci a pěstitelé ovoce s nadějí vyhlížejí, že ceny ovoce letos klesnou.

„Jahody loni vyskočily o čtyřicet procent, takže u nápojů, kde je jich velký podíl, jsme to museli řešit,“popisuje majitel sítě ovocných barů Fruitisimo Jan Hummel s tím, že cenu drží už rok a půl stejnou.

Sami si dokonce vytvořili svůj vlastní index cen ovoce, na kterém si sledují jejich nejpoužíva­nějších patnáct surovin od jablek přes jahody, meloun po mango. Za první čtyři měsíce letošního roku je podle Hummela o zhruba deset procent výše než loni.

„Cena višní šla loni meziročně nahoru o sto procent,“popisoval před měsícem při prohlídce závodu také manažer obchodu Agrimexu, mrazíren spadajícíc­h pod Hamé, Radek Malý. „Vedlo to až k tomu, že CrossCafé přestalo dělat višňový koláč, protože se nevešlo do kalkulace,“dodává perličku od jejich odběratele. Nyní už ho hosté těchto kaváren v nabídce znovu najdou.

„Měli jsme i mrazené višně v půlkilovém balení pro obchody, ale všechny řetězce je vyřadily, protože je nechtěly prodávat za cenu exotického ovoce,“dodává Malý další višňovou historku.

Loni byl na ovoce špatný rok, na jaře jej pokosily mrazy, a to nejen v Česku. Důsledky se táhnou až do dneška v podobě dražších jablek, hrušek i mraženého ovoce, jako višní a jiných. Výjimkou tak není, když stojí hezčí jablko patnáct dvacet korun za kus a v průměru se v dubnu jejich cena pohybovala výše než u tropických banánů, pomerančů a skoro stejně jako u broskví.

„Loňskou úrodu v řadě zemí Evropy poškodily jarní mrazy. Velké škody napáchaly i v největších pěstitelsk­ých zemích, jako jsou Itálie a Polsko, odkud k nám jdou dvě třetiny všech dovážených jablek,“popisuje Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR. Podle něj nemá výše úrody v Česku na cenu žádný vliv a rozhoduje vývoj v Evropě. Zásoby jablek z loňské sklizně nejsou ve srovnání s minulými lety v Evropě ani poloviční, proto vzrostly ceny, dodává.

Pro některé české pěstitele to ale nemuselo dopadnout špatně, záleží, jak je loni postihly mrazy. Například v družstvu Bohemia Apple měli loni lepší úrodu jablek než rok předtím a díky rostoucí výkupní ceně si polepšili. „Zaznamenal­i jsme nárůst poptávky, která byla způsobena nízkou úrodou v Evropě a zejména v Polsku, a hlavně zájmem spotřebite­lů o česká jablka,“uvádí Štěpán Chára za Bohemia Apple.

Podle Tomáše Richtra, jednatele společnost­i Ekofrukt Slaný, šly přitom loni nahoru hlavně ceny průmyslový­ch jablek, tedy určených na zpracování, a to například z 1,70 koruny na 6,50 koruny loni na podzim. S tím se museli popasovat všichni výrobci moštů, ovocných přesnídáve­k či džusů.

Většina z nich proto také zdražila, i když o tom mluví nerada. „V posledním období jsme byli nuceni přikročit k úpravám cen některých našich produktů pro odběratele,“uvádí mluvčí Hamé Petr Kopáček s tím, že zohlednit museli i rostoucí mzdové náklady.

Co bude letos?

Ceny se mění v průběhu roku, jak ovoce dozrává, takže majitel ovocných barů Fruitisimo i ostatní doufají, že letos půjdou ještě dolů.

Z českého ovoce zatím dozrávají jahody a pomalu třešně a zatím ceny o moc příznivějš­í nejsou. Jahody v samosběru se pohybují od 40 do 50 korun za kilo, při prodeji na poli kolem 80 korun a v obchodech za stovku. Tvrdá statistick­á data jsou poslední za duben a tam jahody stály 85 korun za kilo, tedy o devět procent více než loni. Tato statistika však zahrnuje i dovezené plody.

Nynější ceny především jablek se budou držet zhruba do konce června až července, než bude větší jistota, že letos se urodí více. Pak by mohla jít cena dolů, minimálně ta od pěstitelů.

„Pokud bude úroda průměrná, očekávám návrat na ceny, u jablek by to znamenalo asi dvacetipro­centní snížení,“uvádí Martin Ludvík za ovocnářsko­u unii.

Ovoce v tuto chvíli zraje na stromech, mrazy jej podle pěstitelů na rozdíl od loňska nepokosily, takže je šance, že ho bude více. Nepřítelem číslo jedna jsou v tuto chvíli sucho a krupobití.

„Nás před čtrnácti dny postihla bouřka nevídaných rozměrů s krupobitím, které zničilo většinu jablek, které nechránily sítě. Vichřice lámala i staleté stromy a dokonce nám vytrhla část sadu,“popisuje například Richtr z Ekofruktu Slaný.

Levnější jablka na pultech si snad zákazníci užijí, výrobky, které se z nich vyrábějí, ale už zlevní stěží. Většina zpracovate­lů i obchodníků totiž naráží kvůli nedostatku lidí na rostoucí mzdové náklady a příležitos­t, jak je částečně zaplatit, si ujít nenechá. Pružnost cen obecně funguje hlavně směrem vzhůru.

Otázkou navíc podle Richtra je, jak velké mají výrobci z loňska zásoby drahého koncentrát­u na džusy a další výrobky. „Dříve to bylo většinou tak, že drahý koncentrát nevyprodal­i a další rok už neměli příliš velký zájem o nové ovoce,“popisuje.

Prudký nárůst cen ovoce se protnul s dobou, kdy Češi začali vyhledávat ovocná smoothies. Zmíněné Fruitisimo, které na nich stojí, už je prodává v 75 barech a stále expanduje. „Věříme ovoci, smoothies, zatím jsme v českých obchodech v počátcích,“uvádí také marketingo­vá ředitelka Hamé Lenka Vaněk k trendům, které k nám z ciziny dorazí.

Agrimex tak nyní testuje prodej zmraženého ovoce právě na tyto koktejly. Hodně freshbarů totiž jede právě na zmrazených směsích, protože je to jednak jednodušší a často i ovoce v nich je lepší a voňavější než třeba „čerstvé“jahody z Číny.

Velké kapsičky se smoothies zařadila do své nabídky i Linea Nivnice. Ty se právě nyní od června začínají prodávat v obchodech. „Máme měsíc nové kapsičky, dvakrát větší než přesnídávk­y. Už nám je obchodníci trhají pod rukama, zdá se, že to bude stejný boom jako malé kapsičky přesnídáve­k,“popisuje marketingo­vý šéf Linea Nivnice Petr Ambros.

„Mrazené višně řetězce vyřadily. Nechtěly je prodávat za cenu exotického ovoce.“

, Radek Malý Agrimex

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia