MF DNES

Plavba s vodními inspektory Stůj, kontrola lodi

„Řidičák na loď“už má 78 tisíc Čechů. I plavidel hodně přibývá.

-

Jakub Pokorný reportér MF DNES

o hladině Orlické přehrady spěchá modrobílá loď s blikajícím majákem. Inspektoři plavební správy vzápětí přirážejí k malé jachtě. Chtějí vidět průkaz kapitána, techničák lodi a povinnou výbavu včetně vest. Zastavení rekreanti jsou tak vyděšení, že si vesty začnou rovnou nasazovat jak při cvičení. I když nemusí. Inspektoři byli v sobotu velkorysí. Nedostatky při kontrolách za celý den řešili domluvou. Kromě toho upozornili posádku jedné plachetnic­e, že se motá mezi bójkami, kde nemá co dělat. Vykázali také rybářskou loďku od skalnatého břehu, kde je „zákaz stání“.

Co Čech, to lodník

Je až s podivem, jak si Češi, kteří nemají moře, oblíbili plavbu na lodích. Loni si „průkaz vůdce malého plavidla“– tedy něco jako řidičák na loď – udělalo 3 577 říčních plavců. To je nejvyšší přírůstek za posledních pět let. Jsou to různé skupiny lidí – rybáři, jachtaři, trampové, snobové, chataři.

Kromě Vltavy a Labe se lodníci vyřádí ještě na řece Moravě, Baťově kanálu či na Máchově jezeře. Plavba je čím dál populárněj­ší a v budoucnu může být ještě víc. V Česku existují další úseky řek vyhlédnuté pro splavnění – třeba Berounka z Prahy po Beroun.

Státní plavební správa také loni zaregistro­vala 824 nových malých lodí. Opět nejvyšší číslo za posledních pět let. Na Orlíku jim slouží třeba i výtah, který menší plavidla přenese přes přehradu. Vypadá to, jako když loď jede lanovkou.

Jenomže zahuštění řek vedlo i k prvním vážným nehodám. Předloni zabil jezdec na vodním skútru dívku na pramici právě na Orlíku, když předtím porušil hned několik předpisů. Minulý rok se naštěstí vážnější nehoda nestala. I proto Jako s majákem

jsou kontroly častější a loni plavební správa zkontrolov­ala 1 275 plavidel, takže průměrně každé dvanácté.

Nerespekto­vání značek

malých lodí se loni registrova­lo. Je to o 250 víc než před pěti lety. dává přednost všem ostatním. Neopatřil si také dostatečný výhled. Plul někam, kam neviděl.

Proč nehody na vodě rozlišujet­e ve statistice na malé a velké?

Velká je nehoda s vyšší škodou na majetku či újmou na zdraví. Loni bylo 11 nehod a všechny malé. Předloni byly i dvě velké nehody – kromě té tragické na Orlíku se na Slapech začal potápět přetížený přívoz. (jp) lidí v Česku získalo loni oprávnění řídit malé plavidlo. překvapivě podobná těm silničním. Vodu lemují dopravní značky, jsou místa s omezenou rychlostí a kontroluje se „povinná výbava“. Loď musí také pravidelně „na technickou“.

„Když máme podezření na alkohol, dáváme i dýchnout,“říká Hynek Beneš z plavební správy. Ale pár rozdílů tu přece je: Na řece se nemusí za všech okolností plout vpravo. Přednost mají plavidla, která pomaleji a hůře manévrují, například plachetnic­e. Jen pokuty jsou na vodě obecně vyšší než na silnici a lze dát ve správním řízení sankci až 100 tisíc korun.

Bezpečák s retro člunem

Základ ohleduplné a správné jízdy po vodě je zejména neklouzat po hladině, protože pak loď či skútr vytváří nebezpečné vlny a jsou hůře ovladateln­é. Takovou jízdu předváděla na ukázku pro veřejnost mimochodem i sama plavební správa po sobotní kontrolní akci na Orlíku. Preventivn­í akci nazvala dvojsmysln­ě „Nedělej vlny“.

Původně si různé způsoby plavby měli vyzkoušet sami diváci, kteří připlují s vlastními loděmi. Nakonec se objevili kvůli zamračeném­u počasí jen dva kapitáni.

Pod dohledem policie si plavbu v kluzu s vlnami vyzkoušel třeba i „recesista“s malým synem v retro člunu v barvách Veřejné bezpečnost­i – lodi, která za totality na Orlíku také sloužila. V běžném provozu se prý s nebezpečný­mi situacemi na Orlíku nepotkává. „Tady je to v pohodě, lidé jsou ohleduplní,“říká kapitán „recesista“.

 ?? Foto: David Neff, MAFRA ?? Plavební správa vyjíždí na kontrolu Orlické přehrady.
Foto: David Neff, MAFRA Plavební správa vyjíždí na kontrolu Orlické přehrady.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia