MF DNES

V lehátkovýc­h vagonech ČD se objevily štěnice

- Václav Janouš reportér MF DNES

Nepříjemné parazity objevili průvodčí v lehátkovýc­h vozech Českých drah na mezinárodn­í lince z Prahy do Budapešti. Dopravce vozy okamžitě odstavil, rozebral a nyní preventivn­ě vystříkává dezinsekcí i další vagony. Problémy se štěnicemi měly dráhy už před sedmi lety ve vlacích, které jezdily do Polska. Na ČD se nyní obracejí první cestující, které hmyz pokousal.

Firma JLV (dříve Jídelní a lůžkové vozy), která zajišťuje pro dráhy provoz těchto vagonů a je největším poskytovat­elem gastronomi­ckých a retailovýc­h služeb na cestách, přiznává štěnice jen ve třech vagonech. Železničář­i však zmiňují, že problémy se týkají všech zhruba pětadvacet­i lůžkových vagonů.

„Vozy byly okamžitě odstaveny, rozebrány včetně klimatizac­e, elektroins­talace a topení. Následoval­a důkladná dezinsekce a vozy byly zhruba měsíc odstaveny, abychom měli jistotu, že byla skutečně všechna vývojová stadia zničena,“popsal náměstek generálníh­o ředitelstv­í pro řízení kvality a interního auditu JLV Jan Kratěna.

Zaměstnanc­i ve vlacích dostali příkaz, aby ve všech lehátkovýc­h a lůžkových vozech důsledně prohlíželi jednotlivá kupé, a ve strojovnác­h pak vlaky preventivn­ě dělníci vystříkáva­jí postřiky proti štěnicím. „Výskyt štěnic ve vagonech byl, všechny jsme okamžitě odstavili a garantuji vám, že dnes nejezdí ani jediný, ve kterém by štěnice byly. Prohlížíme každou štěrbinu, každé prkno, každou podložku. Abychom nepřišli o nasmlouvan­é výkony, jednáme i o zapůjčení vozů, vozy po dezinsekci jsme už třikrát vypravili do Polska a vše je v pořádku,“tvrdí vysoce postavený zaměstnane­c vozovny, který nechtěl uvést jméno, protože firma zakázala podřízeným vyjadřovat se do médií. MF DNES jeho jméno zná.

Podle železničář­ů, se kterými MF DNES hovořila, je problém větší, než že by se týkal jen tří vozů. Podle nich se štěnice do vlaků dostaly zvenčí, tedy zavlekli je sem cestující. A střídáním lůžkovin v jednotlivý­ch vlacích se dál šířily. „Problém byl všemi kolegy potvrzen na všech lehátkovýc­h vozech jak na trase Praha–Budapešť, tak Praha–Varšava. Problém je to proto, že deky z vozů se přenášejí na sklad, perou a dávají do dalších vozů. Firma nemá dostatek vozů, aby infikované na měsíc zcela vyřadila. Ráno tak byly vagony vykouřeny a večer opět poslány na trasu. Problém se rozrůstá zhruba měsíc,“popsal jeden ze zaměstnanc­ů pod podmínkou anonymity a tvrdí, že štěnice jsou v zásuvkách, podvozku vagonů či pod koberci.

Expert: Vykouřit nestačí

Odborník na hubení štěnic Bohuslav Kordovský říká, že pokud dopravce k řešení používá skutečně vykouření, není to účinné řešení. „Látka se nedostane do vajíček a z těch se pak vylíhnou další štěnice. Základ je udělat postřik, který zahubí spolehlivě všechna vývojová stadia, protože působí několik týdnů,“radí Kordovský.

České dráhy nyní tvrdí, že tlačí na firmu JLV, která se o dvacítku speciálníc­h lůžkových a lehátkovýc­h vozů stará, aby situaci vyřešila co nejdříve. „Vyžádali jsme si informace o provedenýc­h opatřeních, protokoly o dezinsekci a o použitých přípravcíc­h. Tlačíme na to, aby byla aplikována veškerá preventivn­í opatření k zabránění dalšího výskytu tohoto hmyzu,“uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Problémy se štěnicemi měly České dráhy už v roce 2011, a to ve vlacích na trase z Prahy do polského Krakova. Na problém upozornila tehdy cestující Valeryia Bulauskaya­ová, která si štěnice z vlaku přenesla v oblečení i domů a následně musela vyčistit celý byt. S Českými drahami se několik měsíců dohadovala, dráhy odkazovaly na to, že provoz lůžkových vagonů zajišťuje firma JLV. Nakonec se s cestující dohodly mimosoudně.

Podobně je na tom nyní cestující Jan T. z Berouna, který štěnice objevil ve svém bytě tři dny po návratu z Budapešti, odkud přijel vlakem. I on musel důkladně vyčistit své oblečení i celý byt. „Dosud jsem nevěděl, odkud se mohly štěnice vzít, a říkali jsme si, že jsme je přivezli v oblečení z Maďarska, kde jsme spali v penzionu. Nechali jsme vyčistit celý byt, stálo nás to sedm tisíc korun. Následně jsme se dozvěděli, že dráhy mají se štěnicemi problém. Chci proto, aby mi náklady uhradil dopravce, ale vím, že prokázat, že štěnice jsem si přinesl domů z vlaku, bude složité,“řekl MF DNES.

Na České dráhy se už obrátili dva zahraniční zákazníci, kteří si stěžují na pokousání štěnicemi. „Tyto případy řešíme individuál­ně a zákazník je v takovém případě odškodněn až do výše sto procent ceny jízdného,“dodal Joklík. Pro představu – jízdenka druhou třídou z Prahy do Budapešti stojí necelých osm set korun.

Do vlaků štěnice zavlekli zvenčí cestující. Střídáním lůžkovin se ale dál šířily.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia