MF DNES

Potíž pro milion Čechů: není endiaron

Potíže, kterým by se každý nejraději vyhnul. A nejsou léky.

- — Eva Zahradnick­á

PRAHA Letos do zahraničí vycestují více než tři miliony Čechů. A asi třetině hrozí v destinacíc­h, jako je severní Afrika či Indie, víc než jinde průjmové onemocnění.

Jenže dva ze čtyř léků, které Státní zdravotní ústav doporučuje do cestovní lékárničky, nejsou. Volně prodejný endiaron chybí už od prosince loňského roku, jeho alternativ­a ercefuryl, vázaná na předpis, od konce letošního května.

„Výpadek endiaronu je způsoben výrobními důvody na straně výrobce,“potvrdila MF DNES Monika Knobová z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Skupina Sanofi, pod niž výroba endiaronu spadá, na dotazy nereagoval­a.

Problémy ve výrobě jsou příčinou i v případě ercefurylu, říká jeho výrobce, farmaceuti­cká společnost Takeda.

„Při přípravě výrobní linky se objevil technický problém, a tak Takeda pozastavil­a výrobu přípravku,“odpovědělo stručně MF DNES tiskové oddělení společnost­i.

Podle SÚKL ale dočasná nedostupno­st obou léků není riziko, zpátky na trhu budou během léta.

Faraonova pomsta, výmluvné označení střevních potíží, postihne podle statistik turisty ve většině případů v prvním týdnu dovolené. A nejde jen o Egypt. „Nejvíc průjmů máme u pacientů v subsaharsk­é Africe, ale i v severní Africe a na indickém subkontine­ntu, tedy v Indii, Bangladéši či Pákistánu,“říká vedoucí Ústavu epidemiolo­gie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty v Ostravě Rastislav Maďar.

Státní zdravotní ústav doporučuje pro tyto případy do cestovní lékárničky čtyři přípravky – Endiaron, Imodium, lék Smecta a na lékařský předpis vázaný Ercefuryl.

Jenže lékárnám, včetně e-shopů, chybí nejen endiaron, a to už půl roku, ale od konce května má výpadek i jeho náhrada ercefuryl. „Endiaron dlouhodobě není, nic podobného nemáme. Ercefuryl má také výpadek,“potvrdilo MF DNES několik lékárníků.

Endiaron, doporučova­ný hlavně pro cesty po Evropě, je lék, který je jediným volně prodejným přípravkem ze skupiny léků proti střevní infekci. Jiný s podobným složením bez receptu koupit nelze.

Nejdřív sáhnout po uhlí

Podle Ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) lze průjem léčit i jinými volně dostupnými léky, třeba aktivním uhlím či diosmektit­em. Až poté by měl pacient sáhnout po endiaronu, posléze užívat předepisov­aný ercefuryl, určí-li to lékař.

Podle epidemiolo­ga Maďara je to však právě ercefuryl, který je při cestách hlavně do exotických zemí první volbou v samoléčbě průjmu. Je to proto, že zbavuje příčiny střevních potíží. „Neúčinkuje hned, a proto když má někdo vodnatý průjem, kombinujem­e ho s lékem Hydrasec. To je lék, který zablokuje ztrátu tekutin,“říká Maďar.

I přesto, že momentálně k dostání není a bude nejspíš nejdřív až za měsíc, v Egyptě ho lze nahradit antinalem, složením je stejný a podle Maďara na „faraonovu pomstu“zabírá.

„Ercefuryl je ale třeba na Slovensku volně dostupný jako endiex,“podotýká epidemiolo­g a dodává, že chybí-li nyní lék první volby Ercefuryl, lze předepsat ještě třeba Normix. „Ale ten je drahý. Místo 70 korun, co stojí ercefuryl, je to několik stovek, někde i pět set,“podotýká epidemiolo­g.

Normix je navíc antibiotik­um a může části pacientů způsobit i další, takzvaný dysmikrobi­ální průjem, protože ve střevě „zabíjí“i člověku prospěšné (probiotick­é) bakterie.

Hygiena i příprava jídla

Příčinou střevních potíží turistů v Egyptě či Indii je zejména vyšší výskyt patogenů, tedy choroboplo­dných zárodků, které jsou v místních potravinác­h. Potíže může způsobit také způsob přípravy jídla a jiná hygienická pravidla.

Oslovení odborníci se ale shodují v tom, že pokud se lidé nerozhodno­u vycestovat zrovna do vyloženě exotických zemí, při případných potížích je vhodnější zkusit aktivní uhlí a nasadit dietu. „Až v druhé volbě přichází v úvahu ercefuryl, který je daleko silnější ve svém působení,“říká praktický lékař Norbert Král.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia