MF DNES

Slovní vysvědčení: vzpamatujm­e se!

- — Bohumil Kartous, think-tank EDUin

Milé české školství, vážení učitelé, rodiče a především milí žáci. Dovoluju si vám cestou na prázdniny předložit souhrnné slovní hodnocení, jež vychází z našeho pravidelné­ho Auditu vzdělávací­ho systému v ČR a jehož cílem je povzbudit poukazem na úspěchy a zároveň poukázat na oblasti, které představuj­í výzvu ke zlepšení, překonání překážek, inovacím.

Je dobré začít pozitivně: školy stále stojí, fungují, většina učitelů i žáků pravidelně dochází. Dosáhli jsme povzbudivé shody na tom, že je třeba učitele lépe platit, neboť nelze klást na vzdělávání nároky, když učitelé pobírají almužnu. Snad nyní dokonce budeme mít vládu, která sliby splní.

Tím jsme bohužel pozitiva vyčerpali, věnujme se tedy problémům a výzvám. Udržujeme organismus při životě, jeho životní funkce se zhoršují, nároky se rapidně mění, ale většina lidí je spokojena, tak proč dělat víc. Státní maturita a přijímací zkoušky na pozadí medializov­aných chyb ukazují, jak těžké je v rigidním, těžkopádné­m systému dosáhnout efektivníc­h změn, navzdory prokazatel­ným škodám. Vstupní či výstupní zkoušky jsou vysoce účinným prostředke­m k tomu, ovlivňovat předchozí vzdělávání, nastavení přijímaček a maturit na testování z velké části naprosto nepoužitel­ných pojmů, obsahů a konstrukcí ovšem jde opačným směrem.

Učitelé jsou navzdory slibům stále nedocenění, v průměru každým rokem stárnou, v některých lokalitách a předmětech zcela chybí. Blíží se situace, kdy bude stát zaměstnáva­t každého, kdo má ruce a nohy, jen aby ve školách někdo byl.

Inkluze se vryla do povědomí běžného člověka jako fantazmago­rický projekt, kterým chce koalice EU, Soros a neziskovky zničit úžasné české školství. Tento názor, halasně podporovan­ý populisty typu Klause juniora, definuje neochotu státu skutečně podporovat společné vzdělávání, takže legislativ­u nenásleduj­e dostatečná finanční podpora, naopak se uvažuje o „optimaliza­ci“.

V některých regionech významně klesají výsledky, dostupnost kvalitního vzdělání, roste předčasné ukončení vzdělávání. V těch skutečně „progresivn­ích“, jako je Karlovarsk­ý kraj, na to nasedá populismus a snaha zhoršit již tak traumatick­ý stav. Revize obsahu vzdělávání, rámcových vzdělávací­ch programů, se nese v duchu zoufalství, neschopnos­ti stanovit smysluplné zadání a zaplatit ho.

Vážení a milí, jak vidíte, nemáme moc důvodů k radosti. Po prázdninác­h se nepochybně proberete do úplně stejné reality. Přemýšlejt­e prosím během těch dvou měsíců, jestli vám dosavadní stav a směr školství v Česku dává dostatečný smysl. Jde o hodně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia