MF DNES

Co všechno umí salbutamol

Zvyšuje výkonnost, nebo ne? Účinky látky, kterou proslavil Chris Froome, zůstávají nejasné

- Matěj Tomíček reportér MF DNES

Používá se ke zmírnění příznaků astmatu. Využívají ho nejčastěji lidé, kteří trpí nějakou plicní obstrukcí. „A zdravým lidem částečně pomáhá k vyššímu výkonu. Nepomáhá však moc,“soudí Jan Chlumský, český antidoping­ový expert. Ano, mluvíme o salbutamol­u. Látce, která posledních devět měsíců trápila Chrise Frooma, čtyřnásobn­ého šampiona Tour de France. Dvojnásobn­é množství této substance naměřili Britovi loni na Vueltě. Od té doby se snažil vysvětlit, proč se tak stalo. Zvládl to, v pondělí dopoledne byl omilostněn.

Co to ale ten salbutamol vlastně je? A může cyklistům opravdu zvyšovat výkonnost? Až do roku 2010 byl v profesioná­lním pelotonu zakázaný. Užívat ho bylo možné pouze s terapeutic­kou výjimkou.

„Věřilo se, že ve velkém množství může mít anabolické účinky. Ale pak se zjistilo, že není až tak moc efektivní, proto se přistoupil­o k jeho větší toleranci. Ovšem stále ohraničeno­u,“popisuje Chlumský.

Podle pravidel Světové antidoping­ové agentury (WADA) může sportovec inhalátore­m užít 1 600 mikrogramů salbutamol­u během 24 hodin (nebo 800 mikrogramů za 12 hodin) bez nutnosti žádat o terapeutic­kou výjimku, tedy prokazovat, že trpí například astmatem. Když hranici překročí? „Když ho užíváte ve větším množství, máte rozšířeněj­ší průdušky a může vám teoreticky i prakticky pomoct v nějaké vytrvalost­ní disciplíně,“vysvětluje Jiří Neumann, šéflékař českého olympijské­ho týmu.

„Horní hranice existuje, protože vzniklo několik publikací, které dokazují, že systémové užívání salbutamol­u může zvyšovat výkon,“říká Olivier Rabin, jeden z vysoce postavenýc­h vědců WADA.

O tom je přesvědčen i Eugen Rašev, lékař hradecké stáje Elkov Author: „Výkonnost zvyšovat může. Když nejste astmatik a jedete do kopce, přetížením může hladká svalovina na průduškách reagovat podobně jako u astmatika. Proto čím větší množství látky dostanete do těla, tím lepší formu máte. Zatímco ostatní dýchají hrozně, vy až tolik nemusíte.“

Podle Raševa by salbutamol měl znovu patřit mezi zakázané substance. V tom se shoduje třeba i s Janem Šťovíčkem, expertem na sportovní právo.

Existuje ale také spousta studií, které tvrdí opak. Třeba akademici na univerzitě v kanadském Edmontonu, kteří testovali 15 cyklistů, kteří neměli potíže s astmatem. Po dobu dvou týdnů jim byl 20 minut před výkonem podáván salbutamol a… zvýšení výkonu se nedostavil­o.

I proto jej WADA stáhla ze skupiny zakázaných látek. Velmi pravděpodo­bně neexistuje dané množství látky, které by automatick­y znamenalo lepší výkonnost.

A proč tedy agentura určila povolenou hranici 1 600 mikrogramů během 24 hodin?

Hlavně kvůli vedlejším účinkům. Když sportovci danou hranici překročí, není to pro ně zdravé. „Salbutamol má řadu nežádoucíc­h účinků – lidé jsou po něm nervózní, mají sucho v ústech, trávicí potíže, třes rukou a další věci,“říká Neumann. „Může se vám měnit svalová koordinace. Určitě to není neškodná látka,“vysvětluje Rašev.

„A jak víte, antidoping­ový zákon zohledňuje ochranu zdraví sportovců,“dodává Rabin.

Problémy s astmatem nejsou v profesioná­lním sportu ničím výjimečným. Dýchací potíže řešili třeba lyžař Lukáš Bauer, tenistka Petra Kvitová nebo biker Jaroslav Kulhavý. Stejný problém jako Froome mají mnozí další cyklisté.

Třeba Diego Ulissi, který dokonce pro svou obhajobu v kauze Salbutamol­u podstoupil v Lausanne testy, aby dokázal nevinu.

Marně, dostal trest na devět měsíců.

Roční zákaz startů dostal v roce 2007 Alessandro Petacchi, který na Giru překročil povolenou hranici.

Naopak očištěni byli Leonardo Piepoli nebo Miguel Indurain.

Poslední Froomův případ jen dokazuje, že postoj UCI je nejasný. Unie odmítla sdělit důvody, proč byl zrovna Froome omilostněn, nebo vysvětlit, proč výše zmínění trest dostali.

„I to je podezřelé,“doplňuje Rašev. Transparen­tnost cyklistiky tak znovu utrpěla.

Salbutamol zdravým lidem částečně pomáhá k vyššímu výkonu. Ale ne moc. Jan Chlumský šéf antidoping­ového výboru

 ?? Foto: archiv ?? Lék, nebo doping Salbutamol je účinná látka, kterou obsahuje lék Ventolin určený pro astmatiky. Chris Froome ji rovněž užíval.
Foto: archiv Lék, nebo doping Salbutamol je účinná látka, kterou obsahuje lék Ventolin určený pro astmatiky. Chris Froome ji rovněž užíval.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia