MF DNES

Svatby jako řemen

Svatební agentury mají čím dál víc práce. Rozpočty svateb, které pořádají, se nejčastěji pohybují v rozmezí 300 a 600 tisíc korun.

- Tereza Tancerová redaktorka MF DNES

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistick­ého úřadu uzavřeno téměř 53 tisíc sňatků, což je nejvíce za posledních deset let. Chuť do manželství navíc stále častěji doprovází touha po luxusu, a tak snoubenci sahají po službách svatebních agentur, které jim oslavu připraví na míru.

„Pokud se v Česku nebo ve světě nestane něco zásadního, domnívám se, že se svatby budou konat vždy. S úrovní obyvatelst­va se navíc zvyšuje i zájem o pěkné svatby,“myslí si Lucie Holá ze stejnojmen­né agentury. „Dříve jsem organizova­la i třicet svateb ročně, ale poslední roky mám čím dál větší a náročnější svatby. Momentálně jich plánuji zhruba 13 ročně, abych se jim mohla věnovat do posledního detailu,“dodává majitelka.

Podobnou změnu registruje agentura White. „Abychom se jim mohli dostatečně věnovat, museli jsme několik zájemců i odmítnout,“říká Petra Gateková, zakladatel­ka a spolumajit­elka White Agency, která ročně zorganizuj­e přibližně 30 svateb. „Zaměřujeme se hlavně na ty luxusní s vyšším rozpočtem,“dodává s tím, že agentura plánuje jak české, tak cizinecké či mezinárodn­í svatby. Vyšší rozpočet přitom znamená částky přesahujíc­í půl milionu korun v případě, že je na svatbě padesát lidí.

O potenciálu sňatkového byznysu agentura nepochybuj­e. „Věříme, že lidé se vždy budou chtít brát za jakékoliv situace. Pouze budou upravovat své nároky,“dodává Eva Keilwertho­vá, spolumajit­elka agentury White. Zatímco loni byly v Česku nejžádaněj­ší svatby spojené s přírodou, na farmách či ve stodolách, letos se do módy vracejí luxusnější indoorové svatby.

Poslední dobou se trendem stává i zakládání samotných agentur. „Agentury často zakládají nevěsty potom, co si zorganizuj­í vlastní svatbu. Před dvanácti lety nás tu fungovalo pár, současný počet bohužel neznám, ale je jich rozhodně mnohem více,“vzpomíná Keilwertho­vá.

Více práce má i agentura Amelie, která se nejčastěji zaměřuje na svatby do 150 tisíc korun. „Zájem o naše služby za rok vzrostly asi o deset procent,“konstatuje majitelka Olga Polidarová.

Rodiče neplatí

Někteří organizaci svatby přirovnáva­jí ke koupi auta. Když chce zákazník ušetřit, spokojí se s ojetinou. Kdo si potrpí na luxus, musí přihodit pár set tisíc navíc. Nedostatek peněz bývá často důvodem, proč snoubenci do výdajů nezahrnou svatební agenturu a raději událost plánují sami.

„Páry často sní o tom, že budou mít americkou svatbu, ale za české peníze. Mají představu, že budou mít bohatou květinovou výzdobu jako ve filmech, ale když jim potom řeknete celkovou částku, tak se hroutí,“říká Polidarová.

Tradice, že výdaje za svatbu hradí rodiče, v případě svateb připravova­ných agenturami obvykle neplatí. Dnes snoubenci vše většinou financují sami. Jde spíše o páry s vyššími příjmy, ve věku 25 až 35 let.

„Můj typický klient je časově vytížený, často organizačn­ě zdatný, spíše z vyšší sociální vrstvy. Velice často mívám tuzemsko-zahraniční klienty, kteří žijí v cizině, ale nevěsta je Češka,“přibližuje Holá.

„Běžné a agenturní svatby nelze moc porovnávat, stejně jako vesnické s městskými, či dokonce mezinárodn­ími. Jsou cenově různé,“vysvětluje Holá, podle níž se rozpočty svateb pořádaných agenturou pohybují v rozmezí 300 až 600 tisíc korun. Svatební agentury si pak účtují buď pevný poplatek, či procentuál­ní provizi z celkového rozpočtu.

Částky se však u každé firmy liší a jsou závislé na náročnosti svatby, poskytnutý­ch službách a profesioná­lní úrovni agentury. „Ceny se pohybují průměrně mezi 25 a 80 tisíci korun. Dá se říci, že agentury, které se zaměřují na české svatby, mají poplatek spíše nižší, ty, které se zaměřují na cizince, vyšší,“dodává s tím, že nejdražší položkou v rozpočtu bývá hostina, jejíž cena někdy představuj­e až polovinu z celkového rozpočtu. V případě mezinárodn­ích svateb se ale také prodraží letenky či ubytování pro příbuzenst­vo.

Čas a nervy stojí peníze

Jeden z důvodů, proč služby agentur často vyhledávaj­í cizinci, je ten, že párům chybějí znalosti českých lokací. Z podobného důvodu si pomoc najala i nevěsta žijící v Londýně, Linda Tomlinová, která si přála svatbu v historické Praze. „Plánovat svatbu mimo náš domov by byl úkol téměř nezvladate­lný. Já ani manžel jsme neznali české dodavatele ani lokality vhodné pro obřad,“říká.

Obecně páry vyhledávaj­í pomoc agentur hlavně proto, že se nechtějí stresovat. I nevěsta Katerina Shearerová tušila, že by pro ni organizace česko-anglické svatby byla příliš složitá. Na své svatbě se navíc chtěla hlavně bavit. „Byla jsem už na mnoha svatbách, kde pár lítal kolem hostů a ve finále si to ani neužil,“vysvětluje, proč se pro služby agentury White rozhodla.

Z celkových 750 tisíc korun, na něž ji událost o více než 50 hostech vyšla, agentuře zaplatila zhruba 56 tisíc za organizaci a koordinaci svatebního dne. Utracených peněz Shearerová nelituje. Naopak má pocit, že díky agentuře ušetřila peníze za dodavatele, kteří by jí v případě, že by si svatbu organizova­la sama, účtovali vyšší ceny.

Agentura za ní také vyřešila spoustu problémů, například sehnala anglicky mluvícího kněze poté, co ten původní musel akutně odcestovat do zahraničí. „Kolem zařizování svatby je spousta rizik, a proto si snoubenci najímají agenturu, aby nemuseli nic řešit. A pokud problém nastane, tak jej za ně vyřešíme,“ vysvětluje Eva Keilwertho­vá. Ušetřit na květinách a jiných položkách se dá i bez pomoci agentury. Podle nevěsty Kláry Máchové, kterou svatba o 100 hostech vyšla na 300 tisíc, stačí pečlivě hledat. „Pokud si dáte čas, zjistíte, že máte spoustu známých, kteří vám mohou dodavatele také doporučit. Protože jinak platí, že pokud chcete cokoliv na svatbu, zaplatíte o 30 procent více než normálně,“vypráví a dodává, že tímto způsobem ušetřila přibližně 50 tisíc korun.

Bez čeho si Máchová svatbu představit nedokázala, byla koordináto­rka, která se postarala o vítání hostů či harmonogra­m celého dne. Tato služba je oblíbená hlavně v menších městech či na vesnicích. Oproti kompletní organizaci svatby je totiž o poznání levnější. Například agentura Amelie si za koordinaci svatebního dne účtuje necelých sedm tisíc korun, organizace je bezmála o polovinu dražší. „Samotnou koordinaci volí spíše lidé, kteří mají čas si svatbu sami plánovat,“říká Polidarová z agentury Amelie.

Loni táhla příroda, farmy a stodoly. Letos se do módy vracejí luxusní indoorové svatby.

 ??  ??
 ?? Foto: 2 x Petr Pelucha ?? Se vším všudy Svatba Kateriny Shearerové vyšla s oslavou (nahoře) na zhruba 750 tisíc korun, agentura inkasovala 56 tisíc.
Foto: 2 x Petr Pelucha Se vším všudy Svatba Kateriny Shearerové vyšla s oslavou (nahoře) na zhruba 750 tisíc korun, agentura inkasovala 56 tisíc.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia