MF DNES

Šmejd v telefonu: „Chci slyšet vaše jasné ano“

- — Artur Janoušek

Naháněči, kteří lákají zákazníky na přísliby levnější elektřiny a plynu, neloví jen u dveří. Některým lidem volají. I po telefonu totiž lze uzavřít smlouvu a energetičt­í šmejdi to dobře vědí. Stačí, aby lidé vyslovili souhlas, a už jim firma vnutí takzvané výběrové řízení na nejlevnějš­ího dodavatele, které však podle České obchodní inspekce vůbec neproběhne. Vítězem bývá spřátelená firma a zprostředk­ovatelé shrábnou provizi. Pokud by zákazníci nechtěli k vybrané firmě přejít, zaplatí pokutu.

MF DNES měla možnost několik hovorů vyslechnou­t. Všechny jsou stejné, proškolení pracovníci nabízející údajně levnější energii, používají stejné metody i stejná slova. Pokaždé jde o jediné – vymáčknout z volaného slůvko „ano“.

Takto proběhl jeden z hovorů. Hned na začátku pracovník firmy udeří s tím, že dotyčný už pátý měsíc přeplácí cenu za megawattho­dinu elektřiny. A pak předstírá překvapení, když se znovu zeptá, jestli muži opravdu nepřišlo na konci loňského roku od jeho dodavatele oznámení, aby si uplatnil slevu. A okamžitě nabídne řešení – výběrové řízení na dodavatele elektřiny.

Zaměstnane­c zprostředk­ovatelské firmy se snaží vyvolat dojem, že má o klientovi hodně informací. Ve skutečnost­i však z něj údaje tahá. Třeba když se volaného zeptá na datum narození a jakmile údaj zazní, utrousí: „Tak to souhlasí.“Když pracovník firmy zjistí, že muže dostatečně nalákal, nabízí mu okamžitě přihlášku do výběrového řízení, o níž nezapomene zdůraznit, že je zcela zdarma. Lákadlo vzápětí vystupňuje tvrzením, že pokud muž na přihlášku kývne, ušetří prý tři tisíce korun. A pak to přijde. Zástupce zprostředk­ovatelské firmy rychle oddrmolí, že „smlouva a cena je garantován­a na pět let a za nedodržení smluvních podmínek je smluvní pokuta standardní­ch – jako všude – šest tisíc korun“.

Oběť se sice pokusí namítnout, že pracovník firmy mluví moc rychle a že ho nestíhá vnímat, ale ten jede dál. Upozorňuje, že muž musí do 14 dnů poslat zpět dopis, který mu přijde a ve kterém vyplní plnou moc, jinak bude mít pořád tu starou cenu.

A když už si pracovník firmy myslí, že je správný čas, vychrlí tu nejdůležit­ější otázku. Jestli se muž tímto „distančním způsobem“hlásí do výběrového řízení za zmíněných podmínek.

Muž poznamená, že odpověď s plnou mocí tedy pošle. Jenže pracovník firmy není spokojen, neboť v nahrávaném telefonátu nezaznělo to důležité slovo.

„Potřebuju slyšet jasné ano, nebo ne,“naléhá.

Muž opět opakuje větu o odpovědi.

„Abychom si rozuměli,“přeruší ho nervózně zaměstnane­c zprostředk­ovatelské firmy, „potřebuju slyšet jasné ano, nebo ne.“A znovu položí stejnou otázku o přihlášce do výběrového řízení.

Muž ještě naposledy znejistí a zeptá se, jestli i pak může zůstat u současného dodavatele.

„... výběrové řízení je otevřené,“poznamená pracovník a potřetí položí stejnou otázku. „Ano,“hlesne muž. „Dobře. Z mé strany je to všecko, hezký den.“ Podobné bývají i další hovory. Na jiném je hlas mladé ženy, která lanaří na levnější elektřinu a plyn 90letou seniorku. Ta jen bezradně opakuje ano, ano a podle tónu v hlase vůbec netuší, o čem je řeč. A mladá žena jí vnutí smlouvu.

Aukce jen na zvláštní povolení

Ústním souhlasem je totiž možné na dálku smlouvu uzavřít. Ministerst­vo průmyslu chystá změnu. Existují dva návrhy. Podle jednoho by každá smlouva byla platná, až když ji zákazník podepíše, podle druhého by aukce dodavatelů energií mohla pořádat jen firma, která má licenci od Energetick­ého regulačníh­o úřadu. Dnes ji může dělat kdokoli. Nepoctivců­m by pak kromě pokuty hrozila i ztráta licence a konec v byznysu. V minulosti to zabralo v případě spotřebite­lských úvěrů, které nabízelo asi 30 tisíc subjektů, nyní jich zbylo jen pár desítek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia