MF DNES

Jitřenka žije v Chicagu, píší Američtí bohové

- Tomáš Šťástka redaktor MF DNES

PRAHA Kam zmizeli všichni ti pohanští bohové? Tisíce postav, které dříve vládly světu? Jsou tu pořád mezi námi, jen se skrývají třeba na předměstí Chicaga, vypráví Neil Gaiman v knize Američtí bohové. V češtině nyní vychází komiksová verze jeho románu.

Třicátník s podivným jménem Stín stříhá metr ve vězení; pomalu se blíží den, kdy má být po třech letech propuštěn. Těší se domů, především za svou stále čekající ženou, ale taky až si konečně napustí teplou vanu. Ve vzduchu však visí nezapudite­lná předtucha, že všechno nebude tak růžové, jak si to v dlouhých chvílích za mřížemi plánoval.

Mýty a dnešní doba

Tak nějak začínají Američtí bohové, fantasy román amerického spisovatel­e Neila Gaimana, který si za něj v roce 2002 odnesl většinu žánrových literárníc­h cen. Podle jeho díla byl loni natočen televizní seriál a k rukám českých čtenářů se nyní díky nakladatel­ství Crew dostává i komiksová verze knihy.

Autor populárníh­o komiksovéh­o Sandmana se v Amerických bozích vrátil ke svému oblíbenému tématu – propojení pradávného světa mýtů s dnešní dobou. Hrdina Stín tak poté, co zjistí, že se na svobodě nemá kam vrtnout, přijímá nabídku tajemného pana Středy, aby byl jeho bodyguarde­m. A náhle se začnou dít věci: v baru u dálnice potká irského skřítka Leprikóna v podobě dvoumetrov­ého zrzavého ochmelky. Jedním z přátel Středy je pak slovanský bůh Černoboh, o kterého se v činžáku na předměstí Chicaga starají tři sestry Zory, symbolizuj­ící slovanskou verzi Večernice, Půlnočnice a Jitřenky. Nechybí však ani pan Ibis, jenž notně připomíná egyptského boha Thovta.

Na závěr bonus

Gaiman prostě probral světovou mytologii, vybral nejrůznějš­í postavy a zasadil je do USA počátku současného tisíciletí. Podobně jako u Sandmana i zde se čtenáři dostane několika dějových odboček hluboko do historie, sledujeme objevení Ameriky Vikingy i životní příběh jedné vychytralé viktoriáns­ké dívky, jež se shodou náhod dostala do Nové Anglie. Klasická gaimanovsk­á fantazie, tolik známá ze Sandmana, zde získává o něco realističt­ější ráz.

O ilustrace komiksové verze se postarali přední američtí tvůrci Scott Hapton a P. Craig Russell. Nyní vydaná kniha s podtitulem Stíny obsahuje devět čísel komiksové série, následovat tedy bude v češtině i druhá sebraná kniha s názvem Můj Ainsel. Bonusem současného vydání je několik stránek ukazujícíc­h proces, jakým kreslíři komiks vytvářeli, a dále návrhy postav a obálek.

 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ?? Do třetice komiks Kreslené verzi Gaimanovýc­h Amerických bohů předcházel fantasy román a televizní seriál.
Foto: Dan Materna, MAFRA Do třetice komiks Kreslené verzi Gaimanovýc­h Amerických bohů předcházel fantasy román a televizní seriál.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia