MF DNES

Lékárničky: Přijdou velké změny

Ministerst­vo připravilo zásadní změny v povinné výbavě aut a v obsahu lékárniček

- Dominika Hromkova Radka Hrdinová

Prasklou žárovku si v novějších autech sám vymění jen málokdo, přesto ji s sebou každý řidič musí povinně vozit. Jinak mu hrozí pokuta. To by se od podzimu mělo změnit. Ministerst­vo dopravy posílá do vlády návrh na změny ve vyhlášce, které mají povinnou výbavu výrazně omezit. Od 1. října by tak už policisté neměli rozdávat pokuty například za chybějící náhradní žárovky nebo pojistky. V některých autech by už nemusela být povinně ani rezerva a zmenšit by se měla i výbava lékárniček.

„Vozit tyto součástky povinně v autě je zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu,“vyjádřil se k tomu ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

MF DNES oslovila několik dopravních expertů. Shodují se, že jde o krok správným směrem. „Povinnost vozit náhradní žárovky a pojistky v řadě evropských zemích už zrušili nebo ji ani nikdy nezavedli. Výměna žárovky v hlavním světlometu nebo v zadních světlech bývá oříškem i pro zkušené mechaniky,“míní expert z Týmu silniční bezpečnost­i Roman Budský. „A co se týče autolékárn­iček, vždy jsem říkal, že s sebou vozíme malou polní nemocnici,“dodává.

To, co odborníci tvrdí léta, nyní uznává i ministerst­vo dopravy. Pokud vláda změny schválí, z lékárniček zmizí plastová rouška, náplast s polštářkem nebo trojcípý šátek. „Pro okamžitou první pomoc to není podle nás ani ministerst­va zdravotnic­tví potřeba,“říká Ťok.

Podle Budského je záplava zdravotnic­kého materiálu v současné lékárničce spíš na škodu. Člověk, který se snaží pomoci oběti nehody, si nemusí být jistý tím, co použít. A tak se stává, že raději nepoužije nic.

Ulevit chce ministerst­vo dopravy i peněžence řidičů. Napříště už by nemuseli lékárničku měnit ve chvíli, kdy například u jednoho z obvazů vyprší minimální trvanlivos­t. Dosud kvůli tomu řidiči často vyhazovali celou nepoužitou lékárničku.

„Proti omezení lékárničky a tomu, aby ji bylo možné používat i po datu uvedeném na obalu, nemá žádné námitky ani Ondřej Franěk, primář pražské záchranky. „Samozřejmě za předpoklad­u, že obaly zejména u obvazového materiálu nebudou zjevně poškozené,“podotýká Franěk.

Bez rezervního kola

Součástí povinné výbavy už by nemuselo být ani rezervní kolo a nářadí potřebné pro jeho výměnu, jako je ruční zvedák a klíč na matice kol. Platit by to mělo pro auta osazená pneumatika­mi, jež umožňují po defektu nouzové dojetí nebo jsou vybaveny prostředky pro opravu poškozené pneumatiky. Typicky se jedná o gely nebo spreje, které pneumatiku zalepí, takže automobil dojede do servisu.

Od povinnosti vozit s sebou náhradní pneumatiku a hever by měli být do budoucna osvobozeni i řidiči, kteří si platí asistenční službu zajišťujíc­í v Česku výměnu nebo opravu pneumatik. „Asistenční služby jsou dnes velmi rozšířené a mělo by být na dobrovolné­m rozhodnutí každého řidiče, jestli si ji zajistí, nebo si bude náhradní pneumatiku u sebe vozit,“komentuje novinku předseda sněmovního podvýboru pro dopravu Martin Kolovratní­k (ANO).

Návrh vyhlášky jde nyní do připomínko­vého řízení, pak jej bude projednáva­t Legislativ­ní rada vlády.

„Je proto možné, že ještě dozná nějakých dílčích změn,“upozornil Jakub Stadler z ministerst­va dopravy. Co s určitostí součástí povinné výbavy zůstane, je reflexní vesta pro řidiče a výstražný trojúhelní­k. Mezi experty se vede i debata, jestli do ní nezařadit také hasicí přístroj, záchranáři by nefunkční nůžky v lékárničce rádi nahradili nástrojem, kterým by se dal přeříznout bezpečnost­ní pás v autě, a přidali by ještě nástroj na rozbití skla.

„Řešili jsme především odstranění dnes již nepotřebný­ch součástí povinné výbavy,“říká Stadler. Nahrazovat je jinými ministerst­vo nechce, i když je motoristům vozit doporučuje. „Na zvážení každého motoristy například je, zda s sebou chce vozit tažné lano nebo nástroj na přeříznutí bezpečnost­ního pásu,“doplnil Stadler.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia