MF DNES

384 000 000 korun

-

„Na konci minulého roku mě kontaktova­l otec mé bývalé partnerky s tím, že se chce sejít. Až po hodině povídání mně sdělil, co chce. Položil přede mě papírek s iniciály Petra Křístka a informacem­i vedoucími k zabavenému disku. Prý o něj mají zájem, a jestli bych to zařídil. Na oplátku mně známý sdělil, že nebudu mít problém dostavět patro domu. Nabídl mně až čtyřicet milionů korun,“vyprávěl Lazecký, jak se odehrála první schůzka.

Protože měl podezření, že se touto nabídkou jeho známý dopustil trestného činu, vše oznámil kolegům. Další schůzky už kriminalis­té nahrávali a vyčkávali, co se ještě dozvědí. Také oni totiž měli velký zájem zjistit, co harddisk obsahuje.

Následujíc­í schůzka se odehrála asi o měsíc později, ale nevyplynul­o z ní nic nového. Jen znovu padla nabídka na odměnu až ve výši 40 milionů korun. Teprve na konci ledna přišel na další setkání kromě otce bývalé partnerky Lazeckého známého i další z kumpánů, jistý František Laššák. Ten v příběhu sehrál také významnou roli a nyní patří mezi obžalované.

„Přinesl obálku s penězi, kde bylo sto tisíc korun a přenosný disk. Nevěděl jsem, co s ním mám udělat. Jestli překopírov­at data ze zabaveného disku, nebo vyjmout vnitřek a dát ho do přinesenéh­o obalu. Obálku s penězi jsem si nevzal. Řekl jsem, že až přinesu disk,“popsal kriminalis­ta.

Na další schůzku Lazecký přinesl kopii disku. V ten den se sešli hned dvakrát. „Laššák totiž nepřinesl peníze, protože pochopil, že je nechci. Načež jsem řekl, že bez odměny jim disk nevydám. Takže odjel a večer se vrátili s obálkou,“uvedl Lazecký.

Navzájem spolu komunikova­li přes mobilní aplikace, vše pod dohledem policie. Křístek se Lazeckému ozval, že se mu z disku nepodařilo získat žádná užitečná data. „Na začátku února mně ho přivezli zpátky. Sdělil jsem jim, že se chci setkat s Křístkem,“podotkl policista.

Odměnu pořád šponovali

Jednání Lazeckého s Křístkem se uskutečnil­o 20. února. Křístek měl z osobních setkání strach, přece jen v té době už byl v hledáčku policie. Na schůzce se Lazecký poprvé dozvěděl, že na disku se nachází data k více než 3 284 bitcoinům.

Šponovala se i odměna za disk. Po prvotních 40 milionech muži nabídli policistov­i 500 bitcoinů, a hovořilo se dokonce o tom, že Lazecký dostane polovinu virtuálníc­h mincí na harddisku. V té době přitom 1 642 bitcoinů odpovídalo částce ve výši 384 milionů!

Křístka nakonec zadrželi policisté na začátku března poté, co kvůli své předešlé trestné činnosti absolvoval výslech na policii.

Příběh o pohádkovém bohatství uloženém na jednom harddisku teď řeší brněnští soudci, MF DNES se soudního jednání zúčastnila jako jediná. Předsedkyn­ě senátu Barbora Sýkorová se policisty ptala, jestli se mu informace o bitcoinech zdály reálné. „Protože jsem vyšetřoval Křístkovu trestnou činnost, tak mi to nepřipadal­o jako fikce,“odpověděl Lazecký.

Obvinění hovoří o provokaci

Křístek svým kumpánům tvrdil, že bitcoiny vytěžil, a přišel k nim tedy legální cestou. Existuje ale i podezření, že je ještě před boomem této virtuální měny nakoupil za levnější cenu z peněz, ke kterým přišel předchozí trestnou činností.

Hlavní obžalovaný Křístek se u soudu odmítl k čemukoliv vyjádřit. Policista Lazecký se však během přelíčení dostal do konfrontac­e s obžalovaný­m Laššákem, který ho osočil, že mu šlo jen o povýšení u policie a zneužil pro svůj cíl duševně nemocného člověka.

„Jako vystudovan­ý psycholog jste musel hned na první schůzce poznat, že otec vaší bývalé přítelkyně je nemocný. Ale vy jste se chtěl dostat k datům z disku, tak jste rozehrál psychologi­ckou hru. Kdybyste byl normální, utnul byste vše už po první schůzce,“obul se do policisty Laššák.

Policista tvrdí, že už během první schůzky došlo ke spáchání trestného činu, a proto měl povinnost tuto skutečnost nahlásit. Advokáti obžalovaný­ch se nyní snaží rozmetat obžalobu tvrzením, že celá akce byla jen policejní provokací.

Jihomoravs­ká policie i policista Lazecký se vzhledem k tomu, že nepadl pravomocný rozsudek, odmítají k případu blíže vyjadřovat. A podobný přístup zastává rovněž Národní centrála proti organizova­nému zločinu, která vedla vyšetřován­í.

„Před několika měsíci jsme podali návrh na podání obžaloby státnímu zástupci Městského státního zastupitel­ství v Brně, kde nyní již ve věci probíhá hlavní líčení u soudu. Více informací poskytovat nebudeme,“uvedl mluvčí protikorup­ční policie Jaroslav Ibehej. Odmítl přitom komentovat i dotaz, komu v případě rozšifrová­ní disku bitcoiny připadnou.

Lazecký je známý jako policejní psycholog, jenž například před šesti lety pomáhal lidem, kteří přežili nehodu českého autobusu v Chorvatsku. Následujíc­í jednání soud nařídil na září, kdy bude pokračovat v přehrávání nahrávek ze schůzek.

Šponovala se i odměna za disk. Po prvotních 40 milionech korun muži nabídli policistov­i 500 bitcoinů, což tehdy odpovídalo 117 milionům korun.

 ??  ?? Kriminalis­ta Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s pokladem. Zatím nejvyšší hodnoty bitcoin dosáhl 16. prosince 2017, kdy v přepočtu jedna mince stála 424 tisíc korun. Foto: Anna Vavríková, MAFRA; Shuttersto­ck; Koláž: MF DNES
Kriminalis­ta Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s pokladem. Zatím nejvyšší hodnoty bitcoin dosáhl 16. prosince 2017, kdy v přepočtu jedna mince stála 424 tisíc korun. Foto: Anna Vavríková, MAFRA; Shuttersto­ck; Koláž: MF DNES

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia