MF DNES

Konec her na vojáky

Osmdesát tisíc Čechů podepsalo petici proti vyhlášce, která zakáže i slepé zbraně.

- Jakub Pokorný reportér MF DNES

Evropskou unii totiž vyděsili teroristé, kteří spáchali v Paříži atentáty původně znehodnoce­nými slovenským­i samopaly.

Radek Balcárek je hlavním pořadatele­m každoroční rekonstruk­ce bitvy u Hradce Králové z roku 1866.

„Nedávno jsem si spočítal, že moje projekty už navštívil milion lidí,“řekl včera Balcárek.

Když Česko převezme evropskou směrnici o zbraních, tak Balcárkovy vojenské linie zřejmě prořídnou. „Samozřejmě, že naše ládovačky představuj­í menší problém než samopal. Přesto si naši členové budou muset nově opatřit zbrojní pasy, a protože ne všem už bylo 21 let, někteří se kvůli tomu nebudou moci zúčastnit. Kromě toho si místo historické bitvy budeme muset nechat schválit jako střelnici, což stojí desetitisí­ce korun,“odhaduje Balcárek. „Šestašedes­átníci“, jak si říkají nadšenci zajímající se o prusko-rakouskou válku, jsou na tom ještě dobře, ale jejich kolegové, kteří předvádějí druhou světovou válku, už nebudou mít čím pálit, až jim doslouží současné rekvizity. Leda by si opatřili speciální výjimky.

80 tisíc signatářů

Osmdesát tisíc lidí podepsalo v posledních čtyřech měsících petici proti evropské zbraňové směrnici. Česká vláda ji přejímá skrz nařízení vlády, které se dotkne i historický­ch zbraní.

Na „černé listině“bude třeba samopal, který střílí slepými. Tedy znehodnoce­ná zbraň používaná třeba při rekonstruk­cích bitev. „Nařízení drasticky omezí takzvané expanzní zbraně, lidově řečeno slepé zbraně, které používají zejména příznivci vojenské historie k rekonstruk­ci historický­ch bitev a realizaci akcí klubů vojenské historie,“upozorňuje Pavel Černý, prezident Ligy LIBE, která zastupuje majitele zbraní a stojí za peticí.

Expanzní zbraní může být třeba i samopal vzor 58, který střílí slepými náboji. Stojí kolem osmi tisíc korun a lze ho koupit bez zbrojního průkazu.

Evropskou unii totiž vyděsili teroristé, kteří spáchali v Paříži atentáty původně znehodnoce­nými slovenským­i samopaly. Ty šlo „opravit“zpátky na funkční zbraně. České zbraňové předpisy jsou ovšem i dnes přísnější než slovenské.

Ministr vnitra Jan Hamáček návrh nařízení týkajícího se historický­ch zbraní předložil vládě 9. srpna. Spolky i úřady mají čas do konce srpna na připomínky. Příslušná evropská směrnice začne platit už 14. září, nicméně Česko ji určitě bude zapracováv­at déle. Vláda se k ní dostane během podzimu.

I David Karásek ze známějšího sdružení držitelů zbraní LEX potvrzuje, že Černý ve svých obavách nepřehání. „Týká se to zejména klubů, které se zabývají novodobou vojenskou historií, tedy první a druhou světovou válkou. Nejvíc to dopadá na expanzní kulomety a samopaly, které oni používají,“míní Karásek.

Jak bude vyhláška fungovat? Zbraně se dělí do kategorií podle písmen od A (zakázané pro veřejnost, třeba samopaly, které smějí mít jen policisté a armáda) až po D, což jsou neškodné poplašňáky – zbraně, které udělají maximálně hluk.

Když bude platit nová vyhláška vyhovující evropské směrnici, tak některé napodobeni­ny zbraní přejdou z neškodného „déčka“do kategorie těch zbraní, které napodobují. Znehodnoce­ný samopal bude jako „áčko“stejně samopal. Stačí aby při výrobě řemeslník použil některý takzvaný „hlavní díl“z klasického samopalu (třeba hlaveň), což se dnes normálně děje a ničemu to neodporuje. Samozřejmě, že taková replika už nejde nikdy předělat na funkční samopal. Mluvčí ministerst­va vnitra Hana Malá potvrzuje, že nařízení opravdu na vojenské nadšence dopad mít bude. Upřesňuje pouze, že stávající zbraně budou smět dosloužit, ale střelci už si nově žádné takové nebudou moci vyrábět a kupovat. „Nové technické požadavky na expanzní zbraně se budou vztahovat na zbraně, které budou nově uváděny na trh, nikoliv na ty, které již nyní „reenactoři“(kluby armádní historie – pozn. red.) drží,“uvedla Malá.

Historie nezabije

Kluby vojenské historie spustily vlastní iniciativu nazvanou „Historie nezabije“, aby se proti nechtěné směrnici mohly bránit.

Doprovází ji i sugestivní internetov­á stránka. Píše se tam mimo jiné, že evropská směrnice se dotýká 11 350 nadšenců, kteří se zabývají vojenstvím, a klubového majetku za 450 milionů korun.

Iniciativa své členy „mobilizuje“na internetu opakujícím­i se hesly „Voláme mušketýry (indiány, šestašedes­átníky, českoslove­nskou armádu)“s podtitulke­m „jde i o vaše zbraně“. Na této iniciativě se podílí i v úvodu citovaný Radek Balcárek.

Směrnici o zbraních schválil Evropský parlament v březnu 2017. Česko na ni kromě aktuálního nařízení vlády o historický­ch zbraních reaguje i novelou zákona, která například zkracuje platnost zbrojního průkazu z deseti na pět let.

 ??  ?? 2. světová Rekonstruk­ce bitvy u Zborova. Foto: Šimon Roubal, MAFRA
2. světová Rekonstruk­ce bitvy u Zborova. Foto: Šimon Roubal, MAFRA
 ??  ?? Historická show Bitva o Ostravu a rekonstruk­ce bitvy u Hradce Králové (vpravo). 2x foto: MAFRA
Historická show Bitva o Ostravu a rekonstruk­ce bitvy u Hradce Králové (vpravo). 2x foto: MAFRA
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia