MF DNES

Revize kotlů zlevní

Stát prodlouží lhůty kontrol a zmírní podmínky

- Eva Zahradnick­á reportérka MF DNES

Méně revizí za méně peněz a možnost vybrat si technika jiného výrobce.

Tři novinky, které zavádí novela zákona o ovzduší od 1. září, mají ušetřit peníze i čas. A dotknou se všech, kdo topí kotlem na tuhá paliva či mají krb nebo kamna s výměníkem.

„Revize jsou nově povinné ne každé dva, ale každé tři roky,“vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec. V praxi to pro přibližně osm set padesát tisíc domácností u nás znamená, že povinnost další prohlídky se posouvá až na rok 2019 a znovu pak na rok 2022.

Ministerst­vo také jedná o limitu, kolik si maximálně bude moct propříště revizní technik za svoji práci říct. Reaguje tak na zkušenosti z první vlny kontrol před dvěma lety, kdy majitelé kotlů místy platili za prohlídku i několik tisíc korun.

Cenový strop se chystá nejen na samotnou prohlídku, ale také na dopravu, kterou si technik účtuje. „Pro stanovení ceny je aktuálně dokončován­a analýza trhu,“řekla MF DNES mluvčí ministerst­va životního prostředí Petra Roubíčková.

Na webových stránkách resortu je jako cena obvyklá za hodinovou kontrolu uvedeno rozpětí od šesti set do patnácti set korun. Tyto částky teď jako možný strop doporučili ministerst­vu i topenáři. „Asociace podniků topenářské techniky spolupraco­vala s ministerst­vem životního prostředí na stanovení ceny za provedení kontroly. Částky odpovídají našemu doporučení,“řekl MF DNES výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký.

Lidé se dočkají ještě dalšího zjednoduše­ní. Nově bude možné pozvat si technika od jiného výrobce, bude-li proškolený na stejný typ zařízení. Půjde to v případě, že v okolí není žádný jiný technik určený výrobcem nebo výrobce už neexistuje či je neznámý.

Za čtyři hodiny práce 25 tisíc korun. O takovou částku si řekl revizní technik, kterého svým občanům zprostředk­ovala před dvěma lety na povinnou revizi kotle obec Věžná na Vysočině.

„Každého obyvatele to stálo tisíc korun. Ten člověk byl ve sklepě u kotle pět minut a zprávu potom poslal na dobírku,“popisuje svoji zkušenost starostka obce Jana Vrbková. „Cena za to, že přijel a vyfotil si štítek na kotli, je hodně přemrštěná,“dodává starostka. Běžná doba prohlídky se totiž pohybuje okolo jedné hodiny.

Po četných stížnostec­h na ceny prohlídek a potíže s nedostatke­m revizních techniků, kteří dojížděli k lidem i stovky kilometrů přes celou republiku, se ministerst­vo životního prostředí rozhodlo systém změnit.

Další prohlídka kotlů se tak posouvá až na rok 2019, znovu pak zase vždy za tři roky. Navíc se jedná i o stanovení maximální ceny za tuto službu. Nově tak lidé budou vědět, kolik je maximálně prohlídka bude stát a kolik si technik může říct za kilometr jízdy.

V první vlně kontrol na konci roku 2016 se totiž často stávalo, že lidé dávali za revize kotlů tři tisíce korun i více. Pokud doma měli navíc krb s výměníkem, revize se jim značně prodražila. Důvodů bylo víc. „Někteří technici nepochopil­i smysl kontrol coby prostředku ke zlepšení, ale jako nástroj pro snadné zbohatnutí,“potvrzuje jeden z nešvarů výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký.

Druhý důvod byl nedostatek lidí. Revizní technik konkrétníh­o výrobce prostě v okolí nebyl, a tak lidé museli zvát třeba právě na Vysočinu technika z Prahy a platit mu tisícikoru­ny za cestovné.

Lidé si pak na tuto praxi často stěžovali i přímo na ministerst­vu životního prostředí, a to nejvíc právě na vysoké ceny za dopravu. „Obdrželi jsme i stížnost na nabídnutou cenu deset tisíc při dojezdové vzdálenost­i více než 400 kilometrů,“potvrzuje mluvčí ministerst­va Petra Roubíčková.

Tuto praxi novela řeší tím, že bude možné zavolat i technika od jiného výrobce. Výjimku budou moci využít i lidé, kteří mají kotel od již neexistují­cího výrobce nebo prostě nevědí, kdo ho vyrobil. Pokud přijde kontrola, musí ale majitel kotle doložit, že neměl jinou volbu.

Stovky kontrol ročně

Zaklepat na dveře domácnosti a zkontrolov­at doklady o revizi může úředník z radnice během celého roku. Příliš často se to ale neděje. Z průzkumu MF DNES napříč kraji totiž vyplývá, že jde spíš o stovky kontrol ročně než o kobercové nálety na nepoctivce. Někde úředníci doklady nekontrolu­jí vůbec. Lidé se jim totiž předem omlouvali, že nemají koho pozvat na revizi. „Lidé volali, že nemohou revize provést z důvodu nedostatku techniků proškolený­ch výrobci. Proto se v našem obvodě kontroly technickéh­o stavu kotle doposud cíleně neprováděj­í,“potvrdil vedoucí odboru ochrany životního prostředí z Českých Budějovic Svatopluk Mika.

Jinde jsou aktivnější. Víc než osmdesátkr­át vyrazili do terénu v Ostravě, jen tři z majitelů revizi neměli. Sedm pokut z osmi zjištěných prohřešků z celkem 19 kontrol pak udělili v Ústí nad Labem. Na sankcích vybrali 38 tisíc.

Praxe ovšem potvrdila, že když už úředníci k lidem vyrazí, většinou takzvaně „na udání“. Nejčastěji přijdou kvůli tmavému kouři z komína. „Samostatné kontroly neprovádím­e,“potvrzuje i mluvčí Jablonce nad Nisou Markéta Hozová. „Odhadujeme, že dvacet až třicet procent zdrojů bylo překontrol­ováno,“nabízí hrubá data topenář Mojmír Krátký. Podle něj část výrobců odhaduje, že revizí prošlo až 70 procent jejich kotlů.

Počet loňských kontrol „podezřeléh­o“kouře už je ale sečten. Podle mluvčí ministerst­va životního prostředí Petry Roubíčkové to bylo od ledna do května 640 případů. „Ve 388 z nich zaslaly úřady provozovat­eli kotle žádost o doložení dokladu o provedení povinné revize,“upřesňuje Roubíčková.

Osobně pak do terénu úředníci vyrazili v 96 případech. Výsledek? Nejčastěji lidé pálí domovní odpad. V Ústí nad Labem se pak často setkávají i s vypalování­m kabelů kvůli cenným kovům.

Podle úředníků lidé často „udávají“sousedy zbrkle. Vlastně ihned, jakmile se z komína začne kouřit. Podle zákona se ale první půlhodinu po zatopení tmavší kouř toleruje.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia