MF DNES

„Na magistrát přivedu tým profesioná­lů“

Lídr Prahy sobě Jan Čižinský slibuje ve vedení města odborníky. Podobu s ANO odmítá.

- Benedikt Lederer redaktor MF DNES

V rámci sběru podpisů jste říkal, že změna Prahy je možná pouze tehdy, když shromáždít­e 100 tisíc podpisů. Vy máte 99 tisíc. Takže změna nebude?

Ale ano. Ještě nám dodatečně došlo asi tisíc podpisů. Takže máme 100 tisíc a jdeme do voleb.

Jak velký procentuál­ní zisk budete mít ve volbách?

Dvacet sedm procent.

Ve volebním programu Prahy sobě je u každého bodu uvedeno, kdo jeho prosazení bude z kandidátky garantovat. Překvapilo mě, že jste jako kandidát na primátora uveden jen pod tématy školství. Proč?

Primátor je manažer a musí řídit celou radu. A tu radu by měli tvořit profesioná­lové na danou oblast. Jako to máme v Praze 7, kde školství dělám já coby pedagog, urbanismus dělá urbanistka… V městské části jsme udělali místo ve školkách, zkrátili stavební řízení, vysázeli stromy. S odborným týmem chceme uspět i na magistrátu.

U vašich dopravních témat je však podepsán hlavně fyzik a občas politolog. Pardon, ale fyzik zabývající se ukládáním jaderného odpadu není synonymum pro odborníka na dopravu.

Ale roky se o pražskou dopravu zajímá.

Proč rozvoj dopravy, oblast, jež nejvíce pálí Prahu, nemáte pod sebou vy?

Protože dopravu dělají ti lidé, kteří tomu rozumějí. Máme gesce rozdělené podle toho, co kdo skutečně umí, kdo se na co specializu­je.

Jste ochotný být ve vedení města, i kdybyste nebyl primátor, ale jen radní?

Samozřejmě.

A kdyby vašemu uskupení nepřipadla oblast školství, tak byste ve vedení města nebyl, když jiná témata řeší jiní specialist­é?

To je předčasná otázka. Všichni jsme ochotni pro Prahu pracovat. Naším cílem je ve volbách získat nadpolovič­ní většinu a být hlavní silou, která změní Prahu.

Jenom chtít, to vítězství nepřinese, proto mi odpovězte na otázku: Lidé mohou Prahu sobě volit kvůli vám, tak je podle mě fér vědět, jak je pravděpodo­bné, že budete ve vedení, i kdybyste nezískali nejvíce hlasů...

Jde o hypotetick­ou debatu. Záleží, jaké konkrétní gesce budou na výběr – a to se řeší až po volbách. Není možné říkat, co jak bude.

Ještě nedávno jste byl lidovcem. Předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf řekl, že se rozhodujet­e podle volání davu. Nehrozí s tímto přístupem, že byste vládli marketingo­vě místo s vizí? Jako třeba ANO, jež kritizujet­e a které několikrát otočilo, protože veřejnost jeho krok kritizoval­a.

Kroky mé i týmu jsou jasné. V Praze 7 děláme, co je potřeba. Musí fungovat úklid, musí být dostatek míst ve školách, musí se sázet stromy, aby se město nepřehříva­lo. To my děláme a drtivá většina obyvatel městské části je spokojena. Stejně chceme řídit Prahu, která se postará o seniory, kteří mají problém platit nájem, která zvládne příliv tisíce nových obyvatel.

Takže jste připraven dělat i rozhodnutí, u nichž očekáváte, že mohou lidi naštvat?

Pokud slibujeme řádnou správu

majetku, tak slibujeme, že je například třeba opravit mosty.

Oprava mostů není nepopulárn­í. Zvláště po pádu lávky v Troji…

Ale je. Když opravujete most, byť tam máte náhradní dopravu, tak je to samozřejmě nepopulárn­í. Obecně jsou rekonstruk­ce majetku nepopulárn­í, protože stavba omezuje okolí. Také hodláme budovat záchytná parkoviště, což těžce nesou lidé, v jejichž okolí mají vzniknout. Přesto je chceme dělat.

A jak se stavíte k věcem, nad nimiž nepanuje obecná shoda: jste pro výstavbu Radlické a Břevnovské radiály?

Radlickou radiálu chceme zlidštit. Je kolem toho hnutí občanů, které navrhuje konkrétní kroky. Projekty chceme podrobit revizi. P+R parkovišť se to netýká, ale třeba u radiál nebo vnitřního okruhu se myslím vyplatí zhodnotit, zda je navržený způsob nejlepší. Posouzení zabere jen několik měsíců.

Vy a vaši kolegové jste podporoval­i vyhlášení architekto­nické soutěže na stanice metra D i přes argument, že to stavbu zdrží. Stále jste pro „hezčí“stanice?

Metro D je potřeba postavit. Pro nás je prioritou. Jsme pro, aby se na stanice a okolí vypisovaly soutěže. Pro naplánovan­é stanice metra D prosazujem­e vyhlášení alespoň uměleckých soutěží na podobu vnitřku stanic.

Dříve jste však volali po úplné architekto­nické soutěži. S ní už nepočítáte?

Jde o otázku případného zdržení. Pokud by bylo přijatelné v řádu měsíců, nejsme proti. Ke zdržení by vlastně ani nemuselo dojít, protože se teď metro D nevyvíjí ne kvůli soutěžím, ale protože chybějí pozemky. Architekto­nická soutěž se dá udělat rychle. Sami jsme ji na radnici Prahy 7 zvládli za pět měsíců.

V programu máte, že než bude metro D, mohou po magistrále jezdit autobusy, které ulehčí lince C a získají čas pro „déčko“. Praha má ale dlouhodobě problém s nedostatke­m řidičů autobusů.

Je potřeba řidiče zaplatit. I učitele. Proto navrhujeme, aby se jim přidalo. Teď se dalo pedagogům na platy 600 milionů korun, my navrhujeme 1,5 miliardy, aby neodcházel­i. Stejně je třeba postupovat u řidičů. Počítáme, že pět miliard lze ušetřit vypovězení­m nevýhodnýc­h smluv.

Když se vypovídají smlouvy před vypršením, platí se penále.

Podle nás je možné smlouvy přesoutěži­t. Buď jsou na dobu neurčitou, nebo už běží dlouho.

V Praze stále stoupá cena bydlení. Jak chcete trend zvrátit?

Máme několik opatření. Praha má ve svém majetku asi dva tisíce bytů, které se mohou opravit a pronajmout potřebným – seniorům či maminkám s dětmi. Také je třeba koupit bezbariéro­vé byty pro handicapov­ané. Během oprav domů budeme pracovat na odstranění stavebních uzávěr na brownfield­ech a připravova­t městské stavební projekty. S tím souvisí i plán na zrychlení odvolávací­ho řízení u staveb.

Jak?

Na magistrátu je nedostatek lidí, kteří řeší různá odvolání k developers­kým projektům. Je třeba jim přidat na platech, aby je nepřetahov­al soukromý sektor. Nyní odvolávací řešení trvá dlouho, ale lze ho zkrátit jen na několik týdnů. Kvůli tomu může u projektů trvat rok od nápadu do stavebního povolení.

Do voleb jdete i s tím, že město získá byty od developerů. Proč by mu je měli dávat?

Za spolupráci, kterou město poskytne, zavádí do zástavby MHD a sítě. Za tyto náklady by investor dal oplátkou byty a parkovací místa.

Nový územní plán počítá se zahušťován­ím města. Stavět se má na brownfield­ech i v prolukách v centru. Souhlasíte?

Brownfield­y mají přednost. A stavět se má i na okraji, kde to plán dovolí. Tam bude cena bytů nižší a má větší vliv na celkovou průměrnou cenu. Co se týče stavění v centru, k tomu jsem velmi rezervovan­ý.

V komunální politice mají strany často stejné cíle. Přesto – co jiné máte v programu oproti dalším stranám?

Unikátní téma je Borůvkovo sanatorium. Jde o místo u magistrály, kde zemřel Jan Palach a kněz Josef Toufar. Tam bychom rádi, aby Praha zafungoval­a a udělala z místností památník. Tyto dvě osoby si to zaslouží víc, než aby tam vznikl hotel.

 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? Praha 7 na magistrát
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce vést metropoli stejně jako svou městskou část. Spoléhá na podobný tým lidí, s nimiž sesbíral i přes 90 tisíc podpisů, bez nichž by Praha sobě nemohla kandidovat.
Foto: Michal Šula, MAFRA Praha 7 na magistrát Starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce vést metropoli stejně jako svou městskou část. Spoléhá na podobný tým lidí, s nimiž sesbíral i přes 90 tisíc podpisů, bez nichž by Praha sobě nemohla kandidovat.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia