MF DNES

Kůrovcová zkáza: komu zdraží teplo

Paradox: v lesích jsou hromady pokácených stromů, palivo přesto nezlevní

- Dominika Hromková reportérka MF DNES

Lesy v Česku se potýkají s největší kůrovcovou kalamitou všech dob. Leží v nich hromady pokácených smrků napadených tímto škůdcem, které nestíhá nikdo zpracovat. Příští rok to podle odborných odhadů bude ještě horší.

„Zatímco letos se očekává, že se celkově vytěží 19 milionů kubíků, příští rok se odhaduje, že bude 50 milionů kubíků jen dřeva kůrovcovéh­o,“řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Padesát milionů metrů krychlovýc­h dřeva dle hrubých odhadů odpovídá ploše 1,8 tisíce kilometrů čtverečníc­h lesa. To je čtyřnásobn­ě větší plocha, než je rozloha Krkonoš na české straně.

Ministerst­vo zemědělstv­í připravilo novelu lesního zákona pro případ mimořádné kalamitní situace. Momentálně je v připomínko­vém řízení. Do toho uvolnilo 450 milionů korun na dotace pro vlastníky lesů postiženýc­h kůrovcem. Státnímu podniku Lesy ČR zakázalo těžbu jiných dřevin než smrku a borovice. Kůrovec napadá především právě smrk. A vytipovalo plochy, na nichž rekordní množství vytěženého dříví uskladní. Kvůli jeho velkému přebytku letos nebudou mít kupce pro více než 2,4 milionu kubíků. Ministerst­vo zatím našlo místo zhruba pro milion kubíků kalamitníh­o dříví. Kůrovcovou kalamitu pociťují především majitelé lesů. „Správci prodávají smrkové a borové dříví za výrazně nižší ceny. Když si ale vy půjdete koupit dřevěný stůl nebo si budete chtít zatopit, cenu budete mít pořád stejnou. Zpracovate­lé nakupují dříví za výrazně nižší ceny, ale prodávají je pořád stejně draho. Je to pro ně teď zlatá doba,“upozornil Tomáš Vrška z Ústavu zakládání a pěstění lesů Mendelovy univerzity.

MF DNES oslovila několik společnost­í prodávajíc­ích dříví, ať už na topení, nebo jako stavební materiál. Ceny pro zákazníky zatím neměnily, ačkoli výkupní cena poklesla výrazně. Ještě před třemi lety za kubík smrkového dříví třetí jakosti zákazníci zaplatili 2 500 korun, dnes dají 900. V extrémních případech klesla cena i na 200 korun.

Dřevozprac­ovatelé se však shodli, že i oni budou muset brzy nabízet dříví na topení a na stavbu levněji.

Smrk není nejoblíben­ějším dřívím na topení. Rychle hoří, takže je potřeba do kamen přikládat častěji než při topení mnohem oblíbenějš­ím bukem nebo dubem. Přesto jeho nabídka bude příští rok kvůli kůrovci natolik překračova­t poptávku, že to prodejce přinutí snížit cenu.

„Když je hodně nějaké suroviny, potřebujet­e ji udat zákazníkům. A to asi nepůjde jinak než za méně peněz. Zřejmě budeme muset hodně zlevnit,“odhaduje Petr Pražan, předseda Společenst­va dřevozprac­ujících podniků v ČR.

Dopad kůrovcové kalamity zřejmě nebude jen ve zlevnění smrkového dřeva. Je pravděpodo­bné, že jiné druhy zdraží. Podniky už teď mají problém shánět jiné než smrkové dřevo. „Může nastat, že dub nebo buk bude dražší. Toto dříví dnes málokdo těží, protože má plné ruce práce se smrkem,“dodal Pražan. Například Lesy ČR, kterým patří asi polovina tuzemských lesů, už ani jiné dřevo než smrkové a borovicové těžit nemohou.

Taková katastrofa tu nebyla

O kolik smrkové dříví zlevní a o kolik ostatní zdraží, si Pražan netroufá odhadnout. „Ukáže to až trh. Takto katastrofá­lní situace tu ještě nebyla, takže těžko cenu predikovat,“podotkl. Vůbec nejlevnějš­í cestou, jak dnes dříví sehnat, je podle něj domluvit se s lesníkem, pro dřevo si dojet a sám je pokácet.

Nicméně v porovnání s ostatními druhy paliva se dříví jeví v současnost­i jako nejvhodněj­ší. A v následujíc­ích až čtyřech letech tomu nebude jinak.

„Když to srovnám s rokem 2017, vytápění dřevem jako jediné zlevňuje,“tvrdí analytik společnost­i Cyrrus Lukáš Kovanda. Vytápění prostředni­ctvím tepelných čerpadel či elektrický­ch přímotopů, plynových kotlů nebo uhlí letos vesměs meziročně zdražuje, jelikož ceny energií obecně rostou.

Podle Kovandy stoupá také cena uhlí a v návaznosti na to cena elektřiny a plynu. Naopak vytápění dřevem zlevňuje meziročně o desítky procent. Důvodem je zmiňovaný pokles výkupní ceny dřeva, v řádu až desítek procent. A přebytek dřeva bude nadále držet cenu vytápění dřevem nízko. s přispěním Roberta Oppelta

Dopad kůrovcové kalamity zřejmě nebude jen ve zlevnění smrkového dřeva. Je velmi pravděpodo­bné, že jiné druhy zdraží.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia