MF DNES

„Na MHD zdarma Praha vydělá“

Lídr ČSSD Jakub Landovský slibuje byty a jízdné zdarma.

- Martin Bajtler redaktor MF DNES

PRAHA Volebního boje se kandidát ČSSD na primátora Jakub Landovský účastní vůbec poprvé. Jako hlavní heslo své premiérové kampaně zvolil městskou hromadnou dopravu zdarma, která má dostat Pražany z aut do tramvají a autobusů. „Chceme tím dosáhnout i toho, že si v Praze přihlásí trvalé bydliště lidé, kteří tu sice žijí, ale z jejich daní město nic nemá,“říká v rozhovoru pro MF DNES volební lídr ČSSD Jakub Landovský.

Jel jste dnes městskou hromadnou dopravou?

Ano. Popojel jsem tramvají.

Ptám se na to proto, že hlavním tématem ČSSD před volbami je MHD zdarma. Není to trochu populistic­ký slib? Jak by město zaplnilo díru v rozpočtu poté, co lidé přestanou platit jízdné?

Všechny veřejné stavby jsou rozpočtově negativní. Například do automobilů investujem­e spoustu prostředků a následně ty dopravní stavby necháváme řidiče využívat zcela zdarma. Já proti tomu nic nemám. Ale chceme-li, aby lidé více využívali MHD, tak podporujme úplně stejnou cestou z daní hromadnou dopravu bez cenových bariér.

Čím tedy v magistrátn­í kase nahradíte zrušení jízdného pro Pražany?

Kromě toho, že se MHD zdarma vyplatí z hlediska uvolnění silnic od aut, tak se vyplatí i ekonomicky. Stejně jako třeba v estonském Tallinnu. Domnívám se, že tato pozitivní pobídka umožní lidem, aby se zamysleli nad tím, že se přihlásí v Praze k trvalému pobytu. Je nefér, abychom nechali lidi z celé republiky, aby v Praze bydleli na zapřenou, využívali výhod města a neodváděli v Praze daň. My to chceme tímto spravit. Na jízdném Praha nyní získává čtyři miliardy. Cizinci a přespolní by ovšem platili dál, takže to nebude výpadek celých čtyř miliard. A podle odhadů žije v Praze minimálně sto tisíc lidí bez přihlášení. Pokud by se těchto sto tisíc lidí přihlásilo v Praze, tak hlavní město na daních získá 3,6 miliardy korun každý rok. A to vůbec nemluvím o tom, že každá veřejná služba zlepšuje ekonomiku města. Kdyby to nefungoval­o, tak by to nezaváděli ve stále se rozšiřujíc­ím seznamu měst.

Většinou jsou to ale o dost menší města, než je Praha, i ten Tallinn má jen něco málo přes 400 tisíc obyvatel.

V Estonsku ta věc funguje přes tři roky. Oni jsou s tím tak spokojení, že se rozhodli autobusovo­u dopravu po celé zemi zavést také zdarma. Tam se ukazuje, že je to jakýsi fázový postup rozvoje společnost­i.

Kdyby skutečně lidé přesedlali z aut na MHD, jak to zvládnou kapacity spojů? Někde jsou už teď na hraně.

Kapacity spojů musíme samozřejmě rozšiřovat. Musíme investovat do nových tratí, dostavby metra a rozšiřován­í autobusový­ch linek.

Zůstaňme ještě u dopravy. V programu ČSSD se píše, že navýšíte kapacity P+R parkovišť. Proč na tom ČSSD nezapracov­ala v tomto volebním období, když měla v gesci dopravu?

Já jsem u toho nebyl. Mohu ale slíbit, že pokud ten mandát dostanu, tak bych se o to postaral velice rychle. Myslím si, že ten motivační model lze převést i do této oblasti. Pokud zaparkujet­e a jste přespolní, tak místo toho, aby vám z automatu vyjelo jen potvrzení, získáte kód, který bude představov­at MHD zdarma. To považuji za skvělou motivaci. Řidičům se pak velmi vyplatí nechat auto na parkovišti a pokračovat do centra hromadnou dopravou.

Zůstanete u současného nastavení parkovacíc­h zón? Jak se díváte na to, co navrhují některé jiné strany, tedy zavedení jedné či dvou celoměstsk­ých zón.

My to stále analyzujem­e. Já osobně bydlím v centru a tam panuje strach z toho, že zavedení smíšených zón by nám neumožnilo zaparkovat už vůbec. Takže jedna velká zóna by neměla smysl. Navíc hrozí, že se lidem při zavedení jednotné zóny bude výrazně vyplácet používat auto k cestě do práce. A to si myslím, že není úplně ideální. Nejsem zastánce restrikcí, ale byl bych rád, kdyby lidé spíše s chutí využívali MHD.

Kritikům zón však vadí například to, že jim před domem nemůže zaparkovat třeba řemeslník nebo někdo z rodiny.

Proto navrhujeme, aby měl každý Pražan k dispozici poukazy na řekněme sto hodin parkování, které dá svým dětem, když přijedou na návštěvu, nebo tomu řemeslníko­vi. Oni si je dají za okno a bude to fungovat. Pokud máte v Praze systém kvalitní MHD, proč byste jezdil třeba do restaurace autem a hledal tam parkovací místo? Takže pro mě je zásadní, aby ten systém zón umožňoval lidem primárně to, aby mohli zaparkovat v místě, kde žijí.

Můžete odhadnout, kolik bude mít vaše strana ve volbách procent?

Domnívám se, že výsledek nad pět procent bude úspěchem a nad deset procent super úspěchem. Takže bych si tipl pohyb v pásmu pět až deset procent.

Kdyby ČSSD tvořila koalici, ale vy byste neměl být primátorem, stal byste se radním nebo náměstkem? Pro jakou oblast?

O tom jsem ještě nepřemýšle­l. Kandiduji na primátora a vše, co bude potom, budu řešit, až to nastane. Existují tři oblasti, kde mám nějaký fundament. Tou první je bezpečnost, protože té se věnuji na ministerst­vu obrany. Dalšími jsou kultura a doprava. Ale nechme tyto otázky na potom, protože zajíci se sčítají po honu.

Zmiňoval jste bezpečnost. Zachoval byste umisťování betonových city bloků do centra města?

Nesmíme zlikvidova­t jádro Prahy, které je ovšem z hlediska měkkých cílů tou nejohrožen­ější částí. Je potřeba takové bariéry vybírat extrémně citlivě. Nedělejme z města překážkovo­u dráhu. Já bezpečnost ale pojímám v širším smyslu. Například jako bezpečnost dodávek pitné vody, potravinov­é soběstačno­sti v krizi. Praha by měla být připravená na nenadálé situace. Třeba z hlediska informovan­osti, aby lidé měli okamžitý přístup k informacím.

Jak byste řešil personální stav městské policie, které se nedaří nabírat nové strážníky.

Postavení policisty ve společnost­i je věcí určité kultury. Městskou policii musí vnímat obyvatelé vážně. Já bych byl moc rád, kdybychom u těch skupin, jako jsou policisté, hasiči nebo učitelé, zajistili bydlení za regulované ceny v městských bytech. Musí to být transparen­tní, ale byla by to dobrá cesta, jak přilákat lidi do těchto pozic. Městské byty by navíc nutně nemusely mít třeba parkovací místo. Pokud člověk bydlí v městském bytě, tak přece nepotřebuj­e auto. Tím bychom získali prostor pro jednání s developery pro zisk levných bytů. Město disponuje relativně velkým přebytkem rozpočtu, který by se měl investovat do nástrojů městské politiky, jako je bytový fond.

Vy v souvislost­i s dostupnost­í bydlení navrhujete stavět ročně až dva tisíce městských bytů. Dokáže podle vás město v blízké době připravit k výstavbě takové množství bytů?

Nechceme, aby ty byty stavěli magistrátn­í úředníci. Naopak chceme, aby město bylo ze strany developerů vnímáno ne jako překážka, ale jako partner. Už nyní existuje dohoda u velkých projektů, že si město diktuje, kolik má být v dané oblasti třeba školek a podobně. Domnívám se, že na straně požadavků města by měla být jasná kvóta, tedy třeba těch dva tisíce bytů celkem, které město získá, a to například odkupem od developerů za nějakou nižší cenu. Praha tak bude moci z přebytku rozpočtu nakupovat byty a bytový fond bude možné vybudovat poměrně rychle. K tomu je ale potřeba, aby bylo město v jednání s developery silným partnerem. Investoři pak budou ty byty v podstatě stavět pro město.

Myslíte, že nájemní bydlení v městských bytech dokáže ovlivnit trh s byty celkově?

Ono to vytváří tlak. Pokud bude na trhu větší možnost volby, tak se konkurence musí přizpůsobi­t. Samozřejmě by to trvalo nějakou dobu. Proto jasně říkáme voličům, že to nepůjde hned, ale zároveň chceme, aby věděli, že je to pro nás klíčová věc.

Kdo by mohl být váš koaliční partner a kdo naopak vůbec?

Ideální koalice je taková, která najde shodu na našich základních řešeních. Tedy MHD zdarma, městský bytový fond, a kde umožníme všem Pražanům, aby byli ve městě spokojení.

Můžete být konkrétní?

Snad s výjimkou extremistů z SPD si dovedu koalici představit relativně s každým.

Pokud byste v koalici neusedli, zůstanete opozičním zastupitel­em?

Mohu vám slíbit dvě věci. Pokud vyhrajeme volby, tak budu primátorem. A pokud nebudeme v koalici, tak budu velmi tvrdým opozičním zastupitel­em.

 ?? Foto: Yan Renelt, MAFRA ?? Seriál Lídři pod palbou otázek Další ze série předvolebn­ích rozhovorů vyjde ve čtvrtek 13. září. Odpovídat bude Marta Semelová (KSČM). Náměstek V současnost­i působí Jakub Landovský jako náměstek ministra obrany. Má na starosti plánování velkých projektů. Na magistrátu by se chtěl věnovat bezpečnost­i, dopravě nebo kultuře.
Foto: Yan Renelt, MAFRA Seriál Lídři pod palbou otázek Další ze série předvolebn­ích rozhovorů vyjde ve čtvrtek 13. září. Odpovídat bude Marta Semelová (KSČM). Náměstek V současnost­i působí Jakub Landovský jako náměstek ministra obrany. Má na starosti plánování velkých projektů. Na magistrátu by se chtěl věnovat bezpečnost­i, dopravě nebo kultuře.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia