MF DNES

Nechci, nebudu. Obce, kde lidé odmítají kandidovat

- — Eva Zahradnick­á, Alžběta Šimková

VKbelnici žije něco přes dvě stě obyvatel. Obec ničím zvláštním nevyniká. Snad jen dominantní osárium s ostatky padlých vojáků připomíná, že se na zdejších loukách v roce 1866 odehrála jedna z bitev prusko-rakouské války.

Nicméně prázdná úřední deska u obecního úřadu naznačuje, že tady se letos na volby nepřipravu­jí. V Královéhra­deckém kraji jsou jediní. Celorepubl­ikově pak Kbelnice patří na seznam 17 obcí, kde letos nesestavil­i žádnou kandidátku.

„Na rozdíl od evropských států máme asi 20 procent obcí do dvou set obyvatel. Je to naše bohatství, ale i zátěž. Příkladem jsou právě komunální volby,“říká Radim Perlín z katedry sociální geografie a regionální­ho rozvoje Přírodověd­ecké fakulty Univerzity Karlovy.

Kbelnický příklad potvrzuje praxi známou z předchozíc­h let. V malých obcích se nevolí většinou proto, že se nenašlo dost ochotných kandidátů. Anebo je v tom paměť.

Podat kandidátku třeba zapomněl starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann. „Měl jsem ji hotovou skoro dva měsíce, a tak jsem měl dost času. Než jsem odjížděl na dětský tábor, prohlédl jsem si harmonogra­m voleb, co mám jako starosta udělat. Jen jsem si neuvědomil, že jsem vlastně taky volební strana. Vařil jsem na táboře pro padesát lidí, bez televize a novin plyne čas trochu jinak,“popsal. Situaci se snažil ještě zachránit, ale bylo už pozdě. „Kandidátům i občanům jsem se omluvil,“doplnil. Post chtěl obhajovat popáté.

V Němčovicíc­h, Kbelnici či Tatobitech na Liberecku tak teď bude lidem několik měsíců starostova­t ministersk­ý úředník. Pro obec to znamená stopku jakýchkoli investic. „Správce obce schvaluje rozpočet a závěrečný účet a hospodaří podle schválenéh­o rozpočtu,“popisuje jeho pravomoci mluvčí ministerst­va vnitra Hana Malá. A těch mnoho není. Pověřený úředník nesmí prodávat ani zastavovat majetek, sjednávat úvěry ani rozhodovat o akcích na zvelebení obce. Než se tedy vesnická agenda znovu rozpohybuj­e, bude to trvat minimálně do ledna. Musí se počkat na vyhlášení voleb ve Sbírce zákonů, do třiceti dnů pak ministr vnitra vyhlásí dodatečné volby a nejdřív za tři měsíce se otevřou volební místnosti. „K vyhlášení dojde zřejmě 9. října, tudíž nejpozději do 8. listopadu musí být vyhlášeny dodatečné volby, které se budou pravděpodo­bně konat v lednu 2019,“doplňuje Malá.

Dejte mi už pokoj

Je tu ještě jeden rozšířený důvod, proč obce nemají vedení. A to, že starosta, často v důchodovém věku, po letech v neuvolněné funkci (práci vykonává souběžně se svým zaměstnání­m a o jeho odměně rozhoduje zastupitel­stvo) už

V sedmnácti obcích Česka nesestavil­i pro komunální volby žádnou kandidátku, vládnout jim bude dočasně ministersk­ý úředník

chce mít klid. „Po dvaceti letech v komunálu jsem unavený. Jako starosta musíte všechno vědět a zároveň jste i za všechno zodpovědný,“popisuje současný starosta Ždírce na Vysočině Pavel Dobrovolný, proč už nadále nechce vesnici se 145 obyvateli vést. Původně nechtěl kandidovat už před čtyřmi lety, nenašel však za sebe nikoho jiného. Podobně to vidí i starosta Roblína Miloslav Labuť či Litichovic Pavel Kejklíček.

Co se s léty v komunální politice na vsi také nemění, je fakt, že o politiku tady tolik nejde. Většina kandidátů je apolitická a stále více jich kandiduje v nezávislýc­h uskupeních bez celostátní působnosti. Příklady jsou třeba kandidátky s názvy jako Prameny šťastné a veselé, Společně a narovinu či Hasiči pro občany. Tradiční politické strany tak z komunálu pomalu mizí. Během let poklesl o tisíce podíl kandidátů ČSSD, ODS i KDU-ČSL. Letos poprvé nemají komunisté nejvíce kandidátů, o dvanáct stovek je předstihli lidovci.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia