MF DNES

Podlomené zdraví smrkových lesů

- Jan Skalík Hnutí DUHA

Lidem v předhůří Jeseníků zmizely rozsáhlé lesy kolem jejich domovů, kam chodili po celý život. Ani lesníkům na Vysočině či v Beskydech, kde smrčiny ve velkém usychají, není co závidět. To je však jen předzvěst situace, která může postihnout celou republiku. Zdraví našich lesů je podle mezinárodn­ích statistik nejhorší v Evropě, a tak má u nás kůrovec ráj.

Před pár lety bylo považováno napadení ani ne milionu kubíků smrků v jednom roce za katastrofu. Podle odhadů zveřejněný­ch v MF DNES to příští rok může být 50 milionů, což odpovídá území tří Krkonošský­ch národních parků! Takovou kalamitu za dané situace nejde zastavit. Lesnický zásah proti kůrovci je účinný, jen když obsáhne najednou více než 80 procent napadených stromů dřív, než kůrovec vylétne. Jenže pro efektivní zásahy při takto rostoucí kalamitě chybějí lidé i technika.

Prováděná těžba nedává smysl: nezastavuj­e kůrovce, vytváří holiny a ničí lesní půdu těžkou technikou, erozí, slunečním žárem a suchem. Dřevo nejde prodat a zůstává na skládkách. Jeho cena klesla tak, že se těžba často ani nevyplatí. A zalesnit rozlehlé „pouště“holosečí bude velmi problemati­cké. Naproti tomu suché stojící stromy chrání půdu před vysušením a erozí a zachovávaj­í podmínky pro život rostlinám a živočichům.

Podle vědců je kvůli změnám klimatu ohroženo uhynutím až 80 procent smrkových lesů. Co dělat? Více než se věnovat hynoucím monokultur­ám je nutné začít masivně podsazovat listnáči ještě nenapadené lesy. A neopakovat smrkovou chybu u nově vysazovaný­ch lesů. Právě k tomu však směřuje aktuálně projednáva­ná zalesňovac­í vyhláška. Je neuvěřitel­né, že za této situace chce ministerst­vo zemědělstv­í umožnit znovu vysazovat v lesích většinou smrky namísto stromů, které tam podle přírody patří – tedy listnáčů a jedlí.

Pokud by se zalesňovac­í vyhláška schválila bez toho, aby listnáče a jedle výrazně převažoval­y nad smrkem (a to hlavně ve středních polohách, kde je nevhodně vysázených smrků nejvíc), zabetonuje­me tím neustálé kalamity na další desítky let. Anebo tam pravděpodo­bně smrky kvůli teplu a suchu už ani nevyrostou. Výrazně vyšší výsadby listnáčů a jedlí požadují i odborníci a ministerst­vo životního prostředí. Koncepční návrhy potřebných změn předalo Hnutí Duha vládě už v červnu a ke stále aktuální výzvě Zachraňme naše lesy se připojilo už přes 17 000 lidí. Ministr zemědělstv­í Miroslav Toman sice tvrdí, že prosazuje pestré a odolnější lesy, ale jeho úřad jede ve starých kolejích. Přehodí ministr výhybku podle zdravého rozumu i svých veřejných slibů?

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia