Aero představilo nový bitevník

MF DNES - - EKONOMIKA -

Společnost Aero Vodochody včera představila finální podobu nového letounu L-39NG. Stroj by měl být schopen plnit roli lehkého bitevníku a současně sloužit k plnohodnotnému výcviku pilotů moderních vzdušných sil, uvádí společnost na svých webových stránkách.

Projekt vychází z původní aerodynamické koncepce letadla L-39 Albatros z dílny Aero Vodochody, které vzniklo v 60. letech. Aero představilo záměr uvést na trh nový stroj už před čtyřmi roky, přičemž počítalo se dvěma fázemi vývoje. Během první se měl do již používaných letadel namontovat nový úspornější motor americké výroby a modernější přístrojové vybavení. Tento proces vyvrcholil loni na podzim dokončením letounu označeného L-39CW.

Součástí druhé fáze pak byl vývoj zbrusu nového letounu, který nese označení L-39NG (Next generation) a sdílí tvary původního Albatrosu. Využívá však soudobé technologie a vybavení.

Pohon nového bitevníku obstarává vysoce moderní motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů, uvádí výrobce.

L-39NG je vybaven pěti závěsnými body pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. Výrobce plánuje v následujících letech dodat na trh 3 000 těchto letadel. (mtm)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.