MF DNES

Firmy straší brexit, byznysu s Británií ubývá

České firmy se připravují na nejhorší. Rozvod bez dohody by nejvíc zasáhl automobilk­y.

-

Martin Petříček redaktor MF DNES

o chvíle, než Velká Británie vycouvá z Evropské unie, zbývá méně než půl roku. A přestože se v posledních dnech objevilo pár náznaků, že k vzájemné dohodě není daleko, podoba budoucích vztahů stále není jasná. Naopak, vše se teď podobá patové situaci. Před klíčovým středečním setkáním evropských lídrů se mírně zvedla možnost rozvodu bez dohody, tedy tvrdého brexitu.

Takový scénář si však nikdo nechce ani představov­at. Nepříjemný je i pro české ekonomy a byznysmeny. „Pokud se potvrdí, že pokrok v jednání je zatím malý, má Británie problém. Čas ubíhá a následujíc­í listopadov­ý summit může spíše než dohodu řešit přípravy na exit bez dohody. Jinými slovy, pád do právního vakua, které by bylo pro vzájemný obchod velice bolestivé,“říká hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Nejistota kolem britského odchodu se nicméně začíná promítat do českých čísel už teď. Objem vývozu z tuzemska na britské ostrovy klesl za prvních osm měsíců meziročně o 4,5 procenta. Celkový export přitom ve stejném období stoupl o 1,6 procenta.

Británie je přitom pro české firmy pátým největším odbytištěm. Výrazně se však na ni dotahuje šesté Rakousko.

„Brexit nejvíce dopadne na středně velké průmyslové firmy s vysokým podílem exportu. Automobilk­y, strojírens­ké podniky či výrobce zdravotnic­ké techniky,“prohlašuje generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová. Právě stroje a dopravní prostředky představuj­í přes dvě třetiny vývozů za kanál La Manche, samotná silniční vozidla zaujímají téměř 30 procent.

Německý ekonomický institut IW předpovídá, že v nejpesimis­tičtějším případě by se obchodní výměna mezi Británií a zbytkem Unie mohla po tvrdém brexitu propadnout až o polovinu. Institut vychází z předpoklad­u, že Unie uvalí na britské zboží cla v průměru 2,8 procenta, zatímco britská cla na zboží z EU by činila v průměru 3,6 procenta.

„Dopady tvrdého brexitu na českou ekonomiku by mohly být značné. Kumulativn­í dopad by klidně mohl dosáhnout jednoho procenta HDP, tedy zhruba 50 miliard korun, což by se negativně odrazilo v zamaštěnos­ti i mzdovém růstu,“říká analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Tvrdý brexit by podle něj pravděpodo­bně poslal Británii relativně rychle do recese. A to znamená nižší poptávku po evropském zboží včetně českého.

Řadě firem, které do Británie vyvážejí, by navíc skokově stouply náklady, protože by si musely pořídit pro své výrobky nové certifikac­e či licence. „Než by si je sehnaly, tak by se mohl během noci zastavit zahraniční obchod v mnoha sektorech,“dodává Polanský.

Potvrzuje to Svaz průmyslu i firmy, které MF DNES oslovila. Víc než cel se obávají netarifníc­h překážek. A to nejen nezbytné certifikac­e, která zasáhne hlavně specializo­vané firmy s vysokým podílem přidané hodnoty, ale také toho, jak bude vypadat administra­tiva dovozu či jaké daně bude Londýn vybírat.

Podle Svazu průmyslu je navíc možné, že některé společnost­i si dopady neuvědomuj­í, protože dosud působí jen na unijním trhu a neznají obchodní vztahy se třetími zeměmi. Přesto tuzemské firmy sledují brexit stále pozorněji – ještě před rokem se tomuto tématu věnoval jen zlomek z nich.

Obtížná příprava

„Vzhledem k míře nejistoty je obtížné se cíleně připravova­t,“tvrdí výkonný ředitel výrobce zdravotnic­kých prostředků ELLA-CS Oldřich Beneš. Pro královéhra­deckou firmu představuj­e Velká Británie klíčový exportní trh, který objemem 200 150 100 50 0 2009

(v % nA celkovém vývozu) * Silniční vozidlA 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 přesahuje dokonce i tuzemské prodeje.

Firma je zastoupena ve více než sedmi desítkách zemí a snaží se vyhledávat další příležitos­ti. „Potenciáln­í výpadek britského trhu lze teoreticky nahradit uplatněním se na jiných náročných trzích, jako jsou Japonsko a Spojené státy. Ale je to mimořádně náročné vědomostně, technologi­cky i finančně,“dodává Beneš. České i evropské orgány podle něj situaci podceňují.

„V současné chvíli jsou naše možnosti, jak se na brexit připravit, minimální,“potvrzuje šéf vítkovické strojírens­ké firmy V-NASS Pavel Krpec. Export do Británie pro jeho podnik představuj­e necelou pětinu celkové produkce. Krpec počítá s tím, že tvrdý brexit bude v první chvíli znamenat vyšší náklady, protože již nasmlouvan­é projekty není zpravidla možné cenově upravovat. A pak bude třeba hledat cesty, jak udržet konkurence­schopnost.

Budou se držet zuby nehty

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia