MF DNES

Vlaky pojedou rychlostí vozů F1

Trať „Polabí“bude první z chystané sítě vysokorych­lostních železnic směřujícíc­h do metropole

- Jan Bohata redaktor MF DNES

BĚCHOVICE Řítit se do Prahy či ven z metropole vlakem rychlostí až 350 kilometrů? Realitou se to může stát po vybudování sítě vysokorych­lostních tratí (VRT). Jedna z projektova­ných větví nese označení „Polabí“a směřovat má z pražsých Běchovic do Poříčan na Českobrods­ku. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce nyní urychlit přípravu její výstavby. Do Prahy by měla vysokorych­lostní železnice v budoucnu vstoupit i ze tří dalších směrů.

„Nová vysokorych­lostní infrastruk­tura zvýší kapacitu železnice. Tím se zlepší spolehlivo­st dopravy. Současně dojde ke zrychlení vlaků, když odpadne předjížděn­í spojů různých kategorií nebo umělé prodlužová­ní jízdních dob vlivem vysokého obsazení trati,“uvedl Pavel Tesař, mluvčí SŽDC.

Tisíce lidí denně dojíždějí do hlavního města vlaky ze středních Čech, železnice představuj­e alternativ­u k ucpaným silnicím. K nejvytížen­ějším tratím nejen v metropoli, ale v rámci celé ČR náleží úsek z Běchovic na hranice hlavního města a dál směrem na Kolín. „Kapacita je v celém úseku již vyčerpaná. Alarmující stav se projevuje třeba v nepravidel­nosti příměstské železniční dopravy,“upozorňují dopravní experti. Pomoci může nová VRT, která výrazně usnadní cestu do Prahy z Kolínska a Kutnohorsk­a.

Kdy se první pasažéři svezou na rychlotrat­ích, není jasné, ale dříve než za 10 let to asi nebude. Ještě letos na podzim chce SŽDC řešit spolu s příslušným­i úřady umístění tratí. Pokud se to podaří, mohou příští rok správci železnice zpracovat dokumentac­i pro vydání rozhodnutí o umístění stavby. Poté by nastal čas na posouzení vlivu vysokorych­lostních tratí na životní prostředí, na takzvaný proces EIA. Odborníci aktuálně rozhodují mezi třemi rychlostní­mi úrovněmi nové tratě. Vlaky by po ní mohly jezdit rychlostí 250, 300 či dokonce 350 kilometrů v hodině. Pro srovnání: 350 kilometrů v hodině dosahují nejvýkonně­jší vozy F1 na světově nejrychlej­ším okruhu v italské Monze.

Rychlá a metropolit­ní

S rychlotrat­ěmi počítá také analýza rozvoje pražské metropolit­ní železnice. Nová větev zmíněné VRT „Polabí“by mohla vést od nynější zastávky Běchovice-střed severových­odním směrem na hranice Prahy a poté dále do Poříčan podél dálnice D11.

Přestavba podle smělých plánů výrazně vylepší i regionální dopravu, například ve směru z Prahy na Kolín interval vlaků ve špičce klesne na 10 minut, navazovat na ně mohou spoje dál na Čáslav a Kutnou Horu. Na Nymburk vlaky pojedou každých 15 minut.

Napojení linky VRT poblíž Běchovic na stávající trať směrem na Úvaly a Kolín by odborníci vyřešili mimoúrovňo­vým způsobem podobně, jako se napojuje vedlejší silnice na dálnici. A stavět by se měly také souvisejíc­í stavby.

V Běchovicíc­h by proto mělo vyrůst depo pro odstavení železniční­ch vozidel. Rozšířit by se měla také trať z Libně do Běchovic na čtyři koleje. Další souvisejíc­í stavbu představuj­e takzvaný Libeňský přesmyk, tedy rozšíření kapacity tamního nádraží a jeho modernizac­e.

Východní „běchovická“linka tvoří v dopravních projektech jednu z větví sítě VRT, která v budoucnu spojí hlavní město s ostatními částmi země. VRT by do Prahy měla mít i severní vstup, odborníci ho plánují přes vysočanské nádraží. Poslouží pro regionální dopravu do Prahy z Mělnicka a Mladoboles­lavska.

Se severním vstupem také souvisí další stavební akce, jde například o úpravu vysočanské­ho nádraží anebo rozšíření kapacity železniční­ho uzlu Balabenka. To umožní zkrátit intervaly spojů na Odolenu Vodu, Mělník či Starou Boleslav na 15 minut.

Další vstupy do metropole

Vysokorych­lostní vlaky by mohly do Prahy zajíždět ze západu tunelovým koridorem. Tato linka má dvě varianty, jedna počítá s podzemní trasou z Berouna. Druhá, jižní, končí v Radotíně a poté pokračuje na Smíchov po klasické železnici.

Západní linka předpoklád­á podle dopravních inženýrů přestavbu smíchovské­ho a radotínské­ho nádraží a rozšíření kapacity tratě do Berouna a Jižní nákladní spojky. Od Berouna by pak vlaky mohly ve špičce jezdit každých 15 minut.

Vzniknout má i vysokorych­lostní trať z Prahy jižním směrem. Z metropole bude směřovat přes Zahradní Město. Od Benešova by tímto vstupem osobní vlaky jezdily každou čtvrthodin­u, od Sázavy každých 30 minut.

Nápad na stavbu vysokorych­lostních tratí není nový, objevil se již v 70. letech. „Motivován byl především nedostateč­nou kapacitou stávajícíc­h tratí využívanýc­h nákladní dopravou,“vysvětlili odborníci. V 80. letech ministerst­vo dopravy vytvořilo několik studií, ale stavět se nezačalo. Nově se k tématu vrátili v polovině 90. let.

 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? Vlaky zrychlí První větev budoucí sítě vysokorych­lostních tratí by měla vést z Prahy na Kolínsko. Odborníci nyní rozhodují, zda po ní pojedou vlaky rychlostí 250, 300 nebo až 350 kilometrů za hodinu. Na snímku je japonský rychlovlak.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA Vlaky zrychlí První větev budoucí sítě vysokorych­lostních tratí by měla vést z Prahy na Kolínsko. Odborníci nyní rozhodují, zda po ní pojedou vlaky rychlostí 250, 300 nebo až 350 kilometrů za hodinu. Na snímku je japonský rychlovlak.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia