MF DNES

Salman Rushdie má Zlatý dům. Pozlobil feministky

- Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnost­i. Kam se za poslední léta posunula představa amerického snu? Existují ještě hranice mezi dobrem a zlem? Můžeme si v tomto světě být něčím jisti? Rushdie v knize Zlatý dům vztyčuje stožáry, na nichž vlají vlajky s mnoha otazníky. Přitom se nebojí, že některé bude možná brzy muset stáhnout na půl žerdi.

Britský autor indického původu se netají tím, že patří mezi spisovatel­e, jejichž ambicí je nalézt odpověď na zásadní otázky. Bylo tomu tak v případě raných Dětí půlnoci, následujíc­í Hanby i zřejmě nejkontrov­erznějších Satanských veršů, za které na něj íránský vůdce uvalil v roce 1989 takzvanou fatvu.

Střílí do Trumpa i aktivistů

Jinak tomu není ani v případě Zlatého domu, ačkoliv otazníky už nejsou tak velké a stětí hlavy za ně Rushdiemu určitě nehrozí. Důkazem jsou vesměs klidné loňské bezprostře­dní reakce. V Česku vychází Zlatý dům v Nakladatel­ství Paseka rok po vydání originálu.

Aby však nenastala mýlka: to neznamená, že by snad Rushdie „vyměkl“a neuměl si lidově řečeno rýpnout. To mu jde stále. Střílí se tu do mnoha řad. Ať už jde o Donalda Trumpa a jeho obdivovate­le, genderové aktivisty nebo newyorskou uměleckou smetánku. Na přetřes přicházejí i závislosti na alkoholu, počítačový­ch hrách i okolí. Ušetřen není ani věčný umělecký souboj mezi hodnotou autenticit­y a fikce. Kritika se hrne též na filmový průmysl, jenž nenápadně vstoupil do lidských životů a sehrál roli talentovan­ého manipuláto­ra reality.

Rushdie se ze svého magického světa vydal po delší době do reality a pustil si ji k tělu blíž, než je v jeho tvorbě obvyklé. Co hýbalo západním světem v poslední dekádě, modelově otiskl do svých postav, ač jim ponechal jistý antický nádech.

Zlatý dům se stylem vyprávění podobá Velkému Gatsbymu. Outsider René, mladý filmař belgického původu, se zaujetím sleduje nové sousedy, kteří se přestěhova­li do New Yorku z Bombaje, patriarchu Nera a jeho tři syny – nejstaršíh­o geniálního autistu Péťu, pragmatick­ého umělce Apu a nejmladšíh­o D, který netuší, jestli je mužem, ženou, nebo ženou s penisem. Vše se děje na pozadí událostí prezidents­kého mandátu Baracka Obamy, kampaně Donalda Trumpa, kterého v knize označuje jménem komiksovéh­o padoucha Jokera, a jeho následného zvolení.

New York je mu domovem

Kosmopolit­ní New York jako pomyslné reprezenta­tivní jeviště globalizov­aného světa dává Rushdiemu vypravěčsk­ou svobodu. Město, které nikdy nespí, navíc sám zná, je mu už mnoho let domovem. Jednotlivé obrazy se snaží přibližova­t skutečnost­i, jak jen to je možné, obyvatel Česka se tak nemusí cítit odcizen, byť jeho realita je od románové na míle vzdálená.

I protagonis­té Zlatého domu slouží spíše účelu vyprávění než jeho uvěřitelno­sti. Schéma postav jakožto nositelů jednotlivý­ch motivů je totiž jednoduše rozklíčova­telné a nedá se příliš vyčítat, přestože americké feministky se velmi rychle ozvaly s protesty na všudypříto­mné stereotypn­í vyobrazení žen. Jenže Rushdie nikdy zcela neprokoukl princip něčeho, co se dá považovat na „ženské přemýšlení“.

V záplavě do sebe zahleděnýc­h příběhů současné západní literatury, která zarytě vyzdvihuje individual­itu, je Zlatý dům vděčným odkazem k příběhům velkých amerických autorů dvacátého století. A třeba o naší současnost­i poskytne budoucím čtenářům mnohem komplexněj­ší svědectví, než si vůbec můžeme uvědomit.

 ?? Foto: Profimedia ?? Salman Rushdie
Foto: Profimedia Salman Rushdie

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia