MF DNES

Si má cíl: definitivn­ě vystoupit ze stínu Tenga

Proč čínský vůdce usiluje nenápadně upozadit někdejšího komunistic­kého titána

- Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

PEKING Krátce poté, co Si Ťin-pching převzal Čínu jako její nový vůdce, poklonil se s kyticí rudých květů u bronzového památníku jednoho ze svých předchůdců – Teng Siao-pchinga.

Ano, vzdal hold právě tomuto vzrůstem nevysokému muži, který svými reformami nastartova­l novou éru kapitalist­ické prosperity země.

Gesto v jihočínské­m Šen-čenu mělo jasnou logiku. Teng byl v komunistic­kém panteonu druhý hned za Mao Ce-tungem a jeho vliv a popularita přetrvával­y ještě dlouho po jeho smrti v roce 1997. Každý čínský vůdce proto usiloval, aby se mohl považovat za jeho dědice. Doba se ovšem změnila. Si Ťing-pching mezitím Čínu zcela opanoval, široko daleko není vidět žádného jeho vyzyvatele. Letošní změna ústavy mu dokonce umožňuje setrvat v čele čínského státu na dobu neurčitou. Už loni v říjnu na 19. sjezdu komunistic­ké partaje nechal Si zanést své „myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou epochu“do stranickýc­h stanov a později i do samotné ústavy.

Jak vidno, Si Ťin-pching, který se zjevně rád opájí svou vlastní výjimečnos­tí, Čínu válcuje jako obrovský buldozer.

Co nebo kdo mu ještě může stát v cestě za nesmrtelno­stí?

Mao Ce-tung to asi nebude. Někdejší velký kormidelní­k a zakladatel komunistic­ké Číny má příliš „másla na hlavě“. Už i oficiálně se připouští, že udělal řadu chyb, které stály miliony lidských životů. Tak kdo tedy?

Jeden takový muž by tady byl – Teng Siao-pching svou velikostí a významem nynějšího prezidenta stále převyšuje. Architekt nové prosperity je v Číně nadále velice ctěn a uznáván. Některé kroky z poslední doby naznačují, že ctižádosti­vému Si Ťin-pchingovi to vadí a rád by definitivn­ě vystoupil z Tengova stínu. Především v myslích Číňanů.

Propaganda už v tomto duchu začíná fungovat. Novou, správnou perspektiv­u naznačuje například velký obraz (viz snímek nahoře). Dominuje mu ústřední postava prezidenta Si, zatímco Tengova socha v pozadí se téměř ztrácí ve zlatavém západu slunce.

V Číně má taková symbolika stále značný význam. Výše uvedené plátno je jen jedním z příkladů soustředěn­ého úsilí o navýšení role Si Ťin-pchinga v oficiální historii strany i země. Z velké části právě na úkor Tenga, byť cílem jistě není Tenga zcela vymazat. Jak naznačují znalci čínského mocenského prostředí, tento posun ve vnímání by už brzy mohl mít značný vliv na čínskou politiku.

Tengovi vděčný být nemusí

„Si rozhodně není spokojen s tím, že by měl fungovat v Tengově stínu,“řekl pro list The New York Times Julian B. Gewirtz, sinolog z Harvardu. Podle něho touží založit novou variantu politickéh­o systému, v jehož centru by sám stanul.

Odborníci se shodují, že Si se nemusí cítit Tengovi, opravdovém­u titánovi čínské politiky, zavázán a to činí jeho emancipačn­í úsilí snazším. Zatímco jeho předchůdci Ťiang Ce-min a Chu Ťin-tchao museli být Tengovi za svou politickou legitimitu vděčni, Si se dostal do vysokých funkcí až po smrti velkého reformátor­a a je prvním čínským vůdcem, jehož Teng do funkce neinstalov­al.

Si se Tengovi „vzepřel“už letos právě tím, že si nechal zanést do ústavy možnost svého doživotníh­o vládnutí po vzoru Maa. Právě před tím Teng s poukazem na Mao Ce-tunga varoval a doporučova­l výměnu v čele země maximálně po dvou pětiletých funkčních obdobích, neboť delší vládnutí podle něho vede ke ztrátě sebekontro­ly a prosazován­í kultu své osoby.

S tím Si nejspíš nesouhlasí, byť kritici v jeho jednání spatřují zřetelné rysy kultu osobnosti. Tomu se Teng zásadně vyhýbal.

Ambiciózní Si Ťin-pching se i v mnoha jiných ohledech zřetelně odklání od Tengovy agendy. Například svým radikálním odporem vůči „pravičáctv­í“, což je termín, kterým jsou tradičně označováni zastánci

liberálněj­ších přístupů. A nebo tvrdším a daleko sebevědomě­jším kurzem zahraniční politiky, který představuj­e otevřenou výzvu Spojeným státům a naznačuje touhu po světové dominanci.

Zmíněný obraz, jehož námětem je někdejší Siova návštěva u Tengova památníku, je součástí výstavy, která se objevila v Pekingu a ve městě Kuang-čou. Má pokrývat uplynulých čtyřicet let čínských reforem. Tenga, zásadního ekonomické­ho reformátor­a, lze kromě toho spatřit už jen na jediné malbě – sedí, pokuřuje nezbytnou cigaretu a soustředěn­ě naslouchá projevu stranickéh­o tajemníka provincie Kuang-tung. Tím ve své době nebyl nikdo jiný než Si Čung-sün, otec současného prezidenta.

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Si v centru dění Obraz z výstavy v Muzeu umění v Kuang-čou vyhovuje novému pohledu. Si v centru dění, Tengova socha se krčí v pozadí.
Foto: Profimedia.cz Si v centru dění Obraz z výstavy v Muzeu umění v Kuang-čou vyhovuje novému pohledu. Si v centru dění, Tengova socha se krčí v pozadí.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia