MF DNES

Výplatní pásky vyhrávají

Sociální demokraté se včera rozhodli pro setrvání ve vládě s Andrejem Babišem. Tím nejsměšněj­ším možným způsobem. Jejich vnitrostra­nické problémy tím ale nekončí, spíš naopak.

- Petr Kolář reportér MF DNES

Po necelých dvou hodinách včerejšího jednání předsednic­tva ČSSD šéf jejich poslanecké­ho klubu Jan Chvojka napsal na svůj Facebook úryvek nejznámějš­í skladby britské punkové kapely The Clash. Písnička se jmenuje Should I stay or should I go, tedy Mám zůstat, nebo odejít?

Chvojka použil následujíc­í pasáž textu v angličtině: „Mám teď zůstat, nebo odejít? Mám teď zůstat, nebo odejít? Pokud odejdu, nastanou problémy. A pokud zůstanu, bude to ještě horší. Tak si pospěš a dej mi vědět.“

O několik desítek minut později socialisté dali vědět. Zůstávají. Udělali to zřejmě tím nejsměšněj­ším možným způsobem. Kdyby prý Babiš odstoupil, bude to fajn. Když neodstoupí, přežijí to. Hlasování o nedůvěře vládě se nezúčastní. A kdyby někdo chtěl rozpustit Sněmovnu, připojí se.

Neúčast na hlasování je alibismus. Pro „shození“vlády je totiž zapotřebí 101 hlasů. Pokud socialisté odejdou ze sálu, bude nejspíš proti kabinetu „jen“92 poslanců ODS, Pirátů, lidovců, starostů a SPD. Komunisté už totiž avizovali, že budou pro. Jenže jakou zprávu tím ČSSD vysílá?

Poslanci nebudou hlasovat pro kabinet, v němž sedí jejich vlastní ministři, přičemž vědí, že díky tomu vláda přežije. To ani nemají „koule“se k tomu přihlásit? Nebo být proti, pokud jim Babišova kauza tak vadí?

Je otázkou, zda na něco takového premiér vůbec přistoupí. Stále má totiž v záloze nabídku Tomia Okamury, že by SPD socialisty v podpoře vládě vystřídala. Okamura svůj podivuhodn­ý postoj k vládě vysvětluje tak, že se mu na ní nelíbí právě ČSSD, zatímco Babiš a jeho problémy jsou úplně v pořádku.

I kdyby však Babiš postoj ČSSD akceptoval, protože naposledy se proti vládě s podporou SPD postavilo 24 poslanců a řada viditelnýc­h politiků hnutí ANO, oslí uši zůstanou socialistů­m.

Škatulata, hejbejte se

Druhá nabídka ČSSD, že se připojí k hlasování o rozpuštění Sněmovny, pokud by ho někdo vyvolal, je snad ještě legračnějš­í. K rozpuštění Sněmovny je zapotřebí 120 hlasů. Fakticky ji nechce rozpouštět nikdo, což v ČSSD dobře vědí. A i kdyby to náhodou někoho napadlo, může se Babiš spolehnout přinejmenš­ím na komunisty. Spolu mají 93 hlasů, stodvacítk­u tak nikdo dohromady nedá. To už je od socialistů učiněná zoufalost i jako zastírací manévr pro setrvání ve vládě.

Vraťme se k písni punkerů z The Clash, kterou včera citoval šéf poslanců Chvojka. Možná se až tak nemýlil, že problémy, které si přivodili, mohou být ještě horší.

Včerejší jednání předsednic­tva totiž ukázalo několik věcí. Zaprvé se tam opět potvrdilo, že je strana ohledně vládní účasti stále rozdělena na dva zhruba stejně silné tábory. Socialisté tak sice přežívají už několik let, ale donekonečn­a to nejde. Pokud se Babiš spokojí s tím, že odejdou ze sálu, stačí nějaká další rozbuška a v ČSSD může být všechno zase jinak.

Zadruhé, což je zřejmě podstatněj­ší, se síly v ČSSD výrazně promíchaly. Při svém zvolení předsedou ČSSD letos v únoru Jan Hamáček spoléhal především na skupinu okolo europoslan­ce a neoficiáln­ího šéfa pražské ČSSD Miroslava Pocheho. Ten byl zároveň jednou z klíčových postav při získání dostatku hlasů ve vnitrostra­nickém referendu o vstupu do vlády s Babišem.

Jenže poté, co byl Poche za vydatného přispění šéfa ANO prezidente­m Milošem Zemanem odmítnut coby kandidát na ministra zahraničí, začal bojovat proti vládní účasti. A s ním i jeho dlouholetí spojenci typu poslance Petra Dolínka či místopředs­edy ČSSD Martina Netolickéh­o.

Paradoxně se tak potkali na jedné lodi s těmi, kteří vstup do vlády odmítali dlouhodobě a pro které byl Poche protivníke­m. Ať už se jedná o senátory v čele s Milanem Štěchem, anebo křídlo okolo bývalého druhého muže strany Milana Chovance.

Naproti tomu Hamáček získal nově posily z tábora druhého. Za setrvání ve vládní koalici najednou plédoval třeba jihočeský poslanec Ondřej Veselý, který v průběhu referenda vystupoval razantně proti. Včera na předsednic­tvu tak měl šéf ČSSD těsnou většinu, ale do poslední chvíle se strachoval, že tomu tak nebude.

Při takto názorově neuchopite­lném vývoji v rámci ČSSD je do budoucna možné všechno. Lidově řečeno, stačí, aby některému z významných socialistů a jeho sympatizan­tům „ruplo v kouli“, a příští hlasování o téže věci může dopadnout opačně.

Což předsedovi Hamáčkovi dává namísto dlouhodobě­jšího strategick­ého plánování, co s ČSSD a jak z vládní účasti vytěžit nějaký bonus, úplně jinou perspektiv­u. Takovou, jakou známe z otřepaných frází fotbalistů a hokejistů: „Nezabýváme se tím, co bude na konci sezony. Prostě jdeme zápas od zápasu a věříme, že nám to třeba cinkne. Když budeme mít pověstné štěstíčko a dáme bombu k tyči.“

Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman ujistil, že by dal v případě pádu vlády opět šanci Andreji Babišovi, a Tomio Okamura je zjevně připraven naskočit kdykoli, nezbývá Hamáčkovi a spol. než doufat, že nikomu u nich v „kouli nerupne“a že se jim ta „bomba k tyči“povede. Příliš nadějí si ale nejspíš dělat nemohou.

Vzhledem k tomu, že ve stejné situaci by nejspíš byli jak ve vládě, tak mimo ni, zvítězila na včerejším předsednic­tvu varianta, kterou jeden z účastníků lakonicky shrnul větou: „Výplatní pásky vyhrávají.“

Should I stay or should I go? Pokud odejdu, nastanou problémy. A pokud zůstanu...

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia