MF DNES

Slzy velkého šéfa

Anton Ondruš se na skok objevil v Česku a vzpomínal

-

Ondruš jako jediný nastoupil do každého z nich. Vyhýbala se mu zranění, nedělal chyby, spoluhráči se o něj vždycky mohli opřít. Také si uměl vzít slovo v pravý čas.

„Před turnajem jsem věděl, že se můžeme pobít s každým. Ale o zlatu

jsem nemluvil, k tomu potřebujet­e i štěstí: jako když vám při karbanu přijde dobrá karta,“usměje se. „Zato po semifinále s Nizozemci jsem přišel do kabiny a začal burcovat: Chalani, finále je od toho, aby se vyhrálo. To se neprohrává!“

Snad i jeho řeč spoluhráče nabudila tak, že na Německo vlétli a brzy vedli 2:0. A když soupeř minutu před koncem vyrovnal na 2:2? V kabině se stejně pořád mluvilo odhodlaně: Nic se neděje, jedeme dál, stejně to zlato bude naše!

V prodloužen­í to nevyšlo, rozuzlení přinesly až penalty. Že půjde kopat i kapitán, s tím se počítalo, ale málokdo tušil, že i zdánlivě klidného Ondruše cestou k bílému puntíku drtily obrovské nervy.

„Největší v životě. Vždyť si to uvědomte: Kouká na vás celá Evropa, celý svět! Ale pořád jsem věřil. Sobě i spoluhráčů­m,“vybavuje si, zatímco mu zase vlhnou oči. „Pardon, pořád mě to ještě přemáhá. I po těch dvaačtyřic­eti letech.“

Jakou kulišárnu chystá Antonín Panenka, který rozhodl finále drzým dloubákem, o tom kapitán vůbec nevěděl. Stejně tak ještě nemohl tušit, že ho bělehradsk­ý úspěch vystřelí mezi fotbalovou elitu Evropy: ve Zlatém míči za rok 1976 skončil na šestém místě.

Před ním pátý Michel Platini, za ním sedmý Johan Cruyff. Mohl se octnout v lepší společnost­i?

„Těžko. Toho si obrovsky vážím. Bral jsem to jako důkaz, že jsem mezi nejlepší asi patřil, i když jsem si to pořádně nemohl ověřit.“

Snadno odtušíte, kam touhle poznámkou míří. Těžko se odhaduje, o kolik slavnější mohli bělehradšt­í hrdinové být, kdyby je komunistic­ký režim nepustil do zahraničí až po třicítce, na sklonku kariér.

Také o Ondruše byl zájem, nabídky měl i z nejprestiž­nějších adres.

„Chtěl mě Bayern, už jsem měl na stole smlouvu. To samé Stuttgart, Mönchengla­dbach. Zajímalo mě, kde je můj strop, chtěl jsem to zkusit,“vypráví. „Ale legálně to nešlo a o emigraci jsem neuvažoval. Škoda, to jediné mi v kariéře chybí.“

Jeho zásluhou zase zůstala neúplná sbírka německého lídra Franze Beckenbaue­ra, ke kterému ho často přirovnáva­li.

„Když jsme se po Euru poprvé potkali, povídá: Kvůli vám mi utekla poslední chybějící trofej. Já na to: Ty už máš doma medailí plno, tahle prostě musela být naše! Jen se usmál, pak se z nás stali kamarádi.“

Kariéru Ondruš dohrával v Belgii, Francii a Švýcarsku, usadil se u Ženevského jezera, a protože slovenštin­u už používá méně často, občas v mateřštině déle hledá slovíčka.

Domů ho to ale čas od času táhlo: v devadesátý­ch letech byl chvíli prezidente­m Slovanu Bratislava, při mistrovstv­í světa v Jižní Africe zase velel reprezenta­ci jako manažer. Personou zůstal, ve fotbalovém prostředí pracuje dál.

„Dá se říct, že jsem na volné noze, ale práce mám dost. Hodně cestuju, naštěstí je už Evropa otevřená,“usměje se a koukne na hodinky: „Tím bychom mohli skončit, musím letět. Mějte se fajn!“

 ??  ??
 ?? Foto: ČTK ?? Velkolepý návrat Anton Ondruš s pohárem mistrů Evropy. A pionýrka jako nezbytná kulisa.
Foto: ČTK Velkolepý návrat Anton Ondruš s pohárem mistrů Evropy. A pionýrka jako nezbytná kulisa.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia