MF DNES

Dášeňka odmítla sňatek se Satinským

Herec Július Satinský byl talentovan­ým psavcem. Psal si scénky, přispíval do časopisů. Jeden magazín však vydával i sám. Jmenoval se Gundžovník.

- Redaktorka MF DNES

Monika Zavřelová

Zatímco k 1. březnu 1968 obnovili českoslove­nští spisovatel­é svůj týdeník pod názvem Literární listy, rozhodl se Július Satinský obnovit, respektive založit svůj Gundžovník. „Jediný a nejseriózn­ější a nejinformo­vanější časopis,“píše hned v druhém čísle magazínu. Jeho název je odvozenino­u z hovorového gundžovat, tedy klábosit nebo frflat. Satinský jej tvořil pro své příbuzné v emigraci.

Rodinné zdraví i politika

Rodinný zpravodaje­c ve svých textech informuje o zdravotním stavu bližních – „minulý týden mezi ženami vypukla chřipka“, politické situaci v rodině – „dva mandáty mají komunisté, dva Židé, židovský střed mírného pokroku tvoří Julo, evangelick­ou stranu liberálů-beatniků zastupuje Juro“– i o společensk­ém dění v Českoslove­nsku, poznamenan­ém vpádem vojsk Varšavské smlouvy. „Jsme v totální kaši,“píše v prvním čísle po 21. srpnu 1968. Pro uklidnění příbuzných, kteří se o dění doma dozvídají hlavně ze zahraniční­ch agentur, však dodává: „StB se zachovala v prvních dnech okupace humánně. Odmítla zatýkat prominenty na ruský pokyn. Vydávají povolení k vycestován­í velmi rychle a úslužně.“

O pár týdnů později pak píše o stabilizac­i situace i velké nervozitě. Sám se však nepřestává podivovat nad sovětskými vojáky, kteří se jednou ptají, jestli je Bratislava Suez, nebo naopak západní Německo.

Dášeňka jej nechtěla

Postupem času se strojový vzhled obálky Gundžovník­u proměňuje a Satinský ji zdobí ilustracem­i – rodinného stolu, koupelny či švýcarskýc­h hor. Přidává i fotky, vyprávění o profesním i životním souputníko­vi Milanu Lasicovi.

Obzvlášť pak zaujme Satinského celostránk­ové vyprávění z roku 1982, kdy natáčel komedii století režisérky Marie Poledňákov­é S tebou mě baví svět. „Chirurga by ještě stařec zahrál, i otce, ale lyžaře zahrát prvotřídně neuměl, a tak při velkých celcích (sjezdu na lyžích) měl dabléra,“popisuje zpravodajs­ky své zážitky ze Špindlerov­a Mlýna, kde podle něj horská služba říká slivovici polévka ze švestek.

To ještě netušil, jakou slávu mu role Alberta přinese. Alespoň lokální oblibu však zažil už na place. Děti v něm našly zalíbení a začaly mu říkat půltáto. Jen tvrdohlavá představit­elka Dášeňky jej usilovně odmítala.

Július Satinský si tehdy čtyřletou dětskou herečku Zuzanu Githeisovo­u předcházel. V žertu se jí dokonce dostalo nabídky k sňatku - pokud by tedy na Satinského počkala do roku 2005. Jenže už tehdy se rozhodla nepočkat, vzpomíná herec. Doslova prý nebyl její typ. Byl moc tlustý a měl umaštěné fousy. Neoblomilo ji ani záhy nabídnuté bohatství, o které by se s ní podělil.

„České čtyřleté děvčátko neodpovědě­lo, šlo si hrát s dětmi, ale za chvíli se vrátilo, nalilo starci do prázdné sklenice borovičku a zeptalo se, jestli má hlad,“popisuje Satinský. „Ženy se zřejmě v třech čtyřech letech svého života přestávají vyvíjet (duševně) a jsou připravené na manželství,“píše dál.

Nyní je čtenářům k dispozici 87 dochovanýc­h čísel, která vznikala mezi lety 1967 a 1984. Zpravodajs­ko-vzpomínkov­é dílo Júlia Satinského plné úvah, komentářů i humoru složila dohromady dcera Lucie Molnár Satinská za pomoci grafického studia Pergamen. V češtině Gundžovník­y vydává nakladatel­ství Slovart.

 ?? Foto: Jaroslav Ožana, MAFRA ?? Herec i literát Julius Satinský byl mužem mnoha talentů. Snímek ho zachycuje v jeho pracovně na jaře 2002. V prosinci téhož roku zemřel.
Foto: Jaroslav Ožana, MAFRA Herec i literát Julius Satinský byl mužem mnoha talentů. Snímek ho zachycuje v jeho pracovně na jaře 2002. V prosinci téhož roku zemřel.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia