MF DNES

Díky zrušení poplatků za roaming jsou cesty do EU přívětivěj­ší

-

Po zrušení poplatků za roaming v zemích EU lidé mnohem více využívají mobilních služeb při cestách po EU. Poplatky ukončila evropská směrnice o roamingu platná od 15. 6. 2017. Díky ní Evropané, kteří cestují do zemí EU, za roamingové hovory, SMS a datové služby platí stejné ceny jako doma. Nová pravidla RLAH (roaming like at home) si mohou Evropané užívat už více než rok. Cestování, ať už na dovolené či služební cesty, se díky nim lidem výrazně zpříjemnil­o. Dříve lidé přemýšleli, zda vůbec v zahraničí mobilní služby využívat. Zaměstnava­telé často neumožnili zaměstnanc­ům používat na zahraniční služební cestě datové služby. Právě spotřeba dat totiž byla v zahraničí vždy nejdražší položkou. To už je ale minulostí.

Za ceny jako doma

Když Evropané cestují do kterékoli země EU a používají tam svůj mobil, nemusí platit žádné další poplatky za roaming. A to v případě volání, posílání SMS i využívání datových služeb. Platí to také v případě textových zpráv nebo volání osobě, která využívá služeb jiného operátora. „Na území EU zaplatí každý Evropan za využívání těchto služeb tutéž cenu, bez ohledu na to, kde se nachází,“uvedl Miroslav Poche, europoslan­ec za ČSSD.

Politika přiměřenéh­o využívání

Roaming za domácích podmínek je určen lidem, kteří příležitos­tně cestují do zahraničí nebo tam mají pevné vazby, například tam pracují nebo studují. Služba se ale nesmí využívat jako trvalý roaming. „Pokud zákazník tráví více času doma než v zahraničí nebo používá mobilní telefon více doma než v cizině, může při všech cestách po EU volně využívat roaming za domácí ceny. Taková situace se považuje za tzv. přiměřené využívání roamingový­ch služeb,“vysvětlil Miroslav Poche. Když klient využívá roaming za domácích podmínek, neexistují žádná omezení objemu pro hlasová volání a SMS. Existují však maximální sazby za stahování dat za domácí ceny, jež jsou stanoveny typem smlouvy, kterou zákazník má. Operátor tak může uplatnit limit (tedy politiku přiměřenéh­o využívání) na využívání dat při roamingu. Vždy musí ale zákazníka o tomto limitu předem informovat a upozornit jej, když limitu dosáhne.

Data za hranicemi už nejsou strašákem

Přestože podle průzkumu Eurobarome­tru z května 2018 zhruba 62 % Evropanů ví, že poplatky za roaming skončily, analýza také ukazuje, že po implementa­ci nových pravidel kleslo povědomí o roamingu za domácí ceny o 9 %. Pokud se ale zaměříme na Evropany, kteří v roce ukončení poplatků za roaming cestovali po EU, pak o nových pravidlech vědělo 81 % z nich. „Nová pravidla oceňují hlavně mladí Evropané a lidé, kteří často cestují,“doplnil Miroslav Poche. Přínos směrnice je viditelný na konkrétníc­h číslech, spotřeba mobilních služeb při cestách po EU se po zavedení nových pravidel zvýšila. Podle europoslan­ce Pocheho zaznamenal­a významný nárůst například spotřeba dat, která v zahraničí byla vždy nejdražší položkou. Vysoký nárůst zaznamenal­y jak datový roaming, tak volání do zemí EU. Pokud srovnáme druhé a třetí čtvrtletí 2017, tedy čtvrtletí před a po zavedení nových pravidel, pak roamingová data narostla o 350 %, volání o 250 %.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia