MF DNES

Uniknout pokutě? Stačí neplatit

Ministerst­vo chce vzít magistrátu vyřizování dopravních prohřešků. Pražští úředníci je nestíhají řešit.

- Redaktor MF DNES

Tomáš Cafourek

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerst­vo dopravy, které kvůli tomu navrhlo úředníkům magistrátu vyřizování dopravních přestupků odejmout a přesunout je na bedra jednotlivý­ch městských částí.

„Vzhledem k obrovskému množství případů dochází k zahlcení magistrátu hlavního města Prahy, a zejména ministerst­va dopravy jakožto odvolacího orgánu, což vede k tomu, že velký podíl přestupků není v zákonem stanovené lhůtě projednán a pachatelé tedy nejsou potrestáni,“uvedl dopravní resort k důvodové zprávě k novele zákona, která rovněž zpřísňuje bodové postihy za nejnebezpe­čnější dopravní přestupky.

Převedení agendy na městské části, které by tento problém mělo pomoci vyřešit, se ale vedení Prahy příliš nelíbí. Městské pokladně by totiž přineslo poměrně významný výpadek příjmů. Spolu s agendou by totiž jednotlivý­m městským částem odevzdala příjmy z pokut, které ročně dosahují zhruba 270 milionů korun.

To, že se pokutě vyhne značné množství řidičů, které v Praze policisté načapají při rychlé jízdě nebo telefonová­ní za volantem a kteří pokutu nezaplatí na místě, magistrát připouští. „Neděje se tak kvůli odborné neschopnos­ti či nízké pracovní výkonnosti zaměstnanc­ů magistrátu, ale jednoznačn­ě kvůli nedostatku zaměstnanc­ů vůči objemu oznamovaný­ch přestupků,“tvrdí mluvčí Prahy Vít Hofman.

Ročně je magistrát zavalen ohlášením zhruba 600 tisíc přestupků, které by mělo teoreticky zpracováva­t 119 úředníků. Ty ale magistrát nemá, protože na trhu není dost zájemců, kteří by byli ochotni se za stávajícíc­h platových podmínek nechat zaměstnat. Část hříšníků postihu skutečně unikne. Podle Hofmana ale neexistuje statistika, která by dokazovala, že jinde je situace výrazně lepší.

Ne každý chce vybírat pokuty

Pokud návrh projde, problém s náborem nových úředníků se přenese na městské části. Ty už od loňského roku řeší pokuty za neoprávněn­é parkování v modrých zónách. Pokud by jim přibyla i tato povinnost, musely by podle odhadů magistrátu přijmout okolo 220 nových zaměstnanc­ů.

Například ve třetí městské části, která zahrnuje Žižkov a část Vinohrad, má na starosti vyřizování pokut za neoprávněn­é parkování na rezidentní­ch zónách pět lidí. Od loňského května, kdy tato agenda na radnici přešla, rozeslali úředníci na 22 tisíc pokut.

Téměř polovina všech obeslaných řidičů však svoji povinnost zaplatit zpochybnil­a. Takový postup se přitom může části z nich vyplatit.

„Pokud někdo přistoupí k obstrukční­m postupům, tak ta šance na vybrání pokuty je nižší,“uvedl starosta Jiří Ptáček. I tak městská část na pokutách za parkování vloni vybrala přes sedm milionů korun, doplnil místostaro­sta Ondřej Rut. Podle něj radnice potřebuje přestupkov­ý odbor personálně posílit i v případě, že na něj další povinnosti v podobě řešení nepřipnutý­ch pásů nebo nedání přednosti v jízdě nedopadnou.

Převzít novou povinnost zcela odmítá Praha 4, která má na starosti čtvrti dále od centra, jako je Podolí, Krč nebo část Záběhlic. „Už teď vykonávají městské části v Praze řadu úkonů za stát či za hlavní město, aniž na tuto činnost dostávají odpovídají­cí finanční příspěvek. Financovat takovou agendu z vlastních zdrojů a zajišťovat ji bez nových zaměstnanc­ů není možné,“uvedl mluvčí čtvrté městské části Jiří Bigas.

I přesto, že výběr pokut by šel do kasy jednotlivý­ch radnic, si radnice nejsou jisté, zda by jejich výběr dokázal pokrýt náklady na udržování aparátu úředníků. Část z nich proto bude prosazovat, aby ve výběrech pokut pokračoval nadále magistrát.

Bod týkající se nedostateč­ného pokutování řidičů páchajícíc­h přestupky v pražských ulicích tak může být jedním z těch, které zkomplikuj­í a prodlouží přijetí nového bodového systému. Podle magistrátu je totiž výhodný především pro ministerst­vo dopravy, které by jeho prosazení zprostilo jakékoliv povinnosti při řešení pokut udělených v Praze. Dnes totiž slouží jako odvolací orgán v případech, kdy potrestaní šoféři nesouhlasí s postupem magistrátn­ích úředníků. Při přesunutí této problemati­ky na nižší úroveň městských částí by se stalo odvolacím orgánem právě hlavní město.

 ?? Foto: Radek Cihla, MAFRA ??
Foto: Radek Cihla, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia